بخش کشاورزی آذربایجان غربی از عقب ماندگی تاریخی رنج می برد | اتاق خبر
کد خبر: 357940
تاریخ انتشار: 19 تیر 1395 - 11:54
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی ارومیه گفت: بخش کشاورزی استان از عقب ماندگی تاریخی رنج می برد.

اتاق خبر: رحیم پرویزی  در خصوص مسایل و مشکلات پیش روی بخش کشاورزی استان با بیان اینکهدر سالهای اخیر بخش کشاورزی استان خسارات زیادی را متحمل شده است افزود: در کنار بی توجهی تاریخی به این بخش طی سالهای اخیر مشکلاتی از جمله خشکسالی، سرمازدگی محصولات در کنار کم آبی موجب شده این بخش با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کند.

وی ادامه داد: بالا بودن هزینه های تولید، بی کیفیتی نهاده ها، سنتی بودن کشاورزی، خرد بودن اراضی، پایین بودن بهره وری و مشکل فروش و بازار محصولات کشاورزی در استان در کنار سایر مشکلات پیش رو تاکنون نه تنها سود چندانی را عاید کشاورزان استان نکرده بلکه این بخش خسارات زیادی را نیز متحمل شده است.

پرویزی با بیان اینکه بیش از ۳۸ درصد معیشت مردم استان به بخش کشاورزی گره خورده است اظهارداشت: متاسفانه در افق چشم انداز توسعه ۲۰ ساله کشور برای آذربایجان غربی اولویت، الگو و استراتژی توسعه مشخصی مدون نشده است.

 دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی ارومیه اضافه کرد: در این سند مشخص نشده آیا استان به عنوان قطب کشاورزی، کشاورزی در حال گذر به صنعتی شدن یا توسعه صنعت وابسته و... به سمت توسعه حرکت خواهد کرد یا نه؟ و این امر گویای بی توجهی به توسعه بخش کشاورزی است.

پرویزی با انتقاد از اجرایی نشدن بسیاری از قانون های مصوب در خصوص بخش کشاورزی استان توسط مجلس شورای اسلامی گفت: اجرایی نشدن قوانین و مصوبات مجلس در بخش کشاورزی که با نهایت اصول کارشناسی در کمیسیون های تخصصی با نگرش منطقه ای و فرامنطقه ای تدوین و مصوب می شود از دیگر مشکلات پیش روی بخش کشاورزی است.

وی اجرایی نشدن قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوبه سال ۸۹ مجلس شورای اسلامی، اجرایی نشدن قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی مصوبه سال ۹۱ هئیت دولت در کنار اجرایی نشدن قانون بهبودمستمر محیط کسب و کار را از جمله این موارد برشمرد.

پرویزی با تاکید بر اینکه بسیاری از قوانین و مقررات بخش کشاورزی که در مجلس شورای اسلامی مصوب شدند بدون تاثیرگذاری به فراموشی سپرده شده اند گفت: لذا از نمایندگان مجلس دهم شورای اسلامی تقاضا داریم هماهنگ و همسو حسن اجرایی شدن مصوبات و قوانین در کشور را با ایجاد سیستم های نظارتی کارآمد پیگیری کنند.

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی ارومیه با بیان اینکه این نظام صنفی در استان با ۴۲هزار عضو بهره بردار توانسته تاکنون ۲۶۰ کد رشته شغلی در بخش بهره برداری از خاک، آب و منابع طبیعی را پوشش دهد گفت: نظام صنفی کشاورزی آمادگی خود را برای پیگیری مطالبات قانونی شاغلان بخش کشاورزی در استان اعلام می کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید