مسکن مهر در کهگیلویه وبویراحمد پرچالش اما امیدوارکننده | اتاق خبر
کد خبر: 358339
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 08:25
اگر چه ساختار معیوب و مسیر پرچالش مسکن مهر همچنان قصه پرغصه در بسیاری از شهرهای کشوراست اما به نظر می رسد با برنامه ریزی صورت گرفته این طرح درکهگیلویه وبویراحمد در وضعیتی امیدوارکننده تر از قبل قرار گرفته است.

اتاق خبر:ایجاد شرایط مناسب و ارائه تسهیلات از سوی دولت‌ها برای خانه‌دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه بویژه طرح مسکن مهر در نگاه نخست اقدامی قابل تحسین است.
اگرچه براین اساس با ارائه مشوق ها، تسهیلات ویژه یا اهدای زمین های ارزان قیمت اقدام به اجرای طرح مسکن مهری شد که پس از مدتی به دلیل برخی سوء مدیریت ها و بی تدبیری نه تنها گره از مشکلات این قشر حل نکرد بلکه اکنون به یکی از بزرگترین چالش های فراروی دولت تبدیل شده است.
طرحی که قرار بود جوانان، اقشار ضعیف، کم درآمدها و مستاجرها را خانه دار کند در برخی شهرها به لحاظ ضعف برخی برنامه ریزی ها اکنون به خاری در چشم و استخوانی در گلوی متقاضیان و متولیان امر تبدیل شده است.
مهمترین ضعف و مشکل مسکن مهر از نظر کارشناسان و دست اندرکاران تامین اعتبار آن ودرعین حال مکان یابی نامناسب بسیاری ازاین پروژه هاست .
به گفته آنها اینکه تنها یک ساختمان اسکلتی و یا سقف دار ساخته شود بدون آن که نیازمندی هایی همچون امنیت، بهداشت، آموزش، آب، برق،گاز و بسیاری خدمات اولیه و رفاهی در آن دیده شود یکی از معضلات جدی در نحوه اجرای این طرح بوده است.
با وجود همه این مشکلات برجای مانده از قبل،اکنون تکمیل و بهره برداری اصولی و تحویل واقعی مسکن به متقاضیان سرگردان اولویت نخست و البته فشاری است که بر روی دولت یازدهم سنگینی می کند.
عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور نیز در همین راستا به ایرنا گفت: حذف بسیاری از نهادهای غیرمرتبط به عنوان عامل بروز بسیاری از چالش های مسکن مهر مهمترین اقدام مثبت در ساماندهی و بهبود وضعیت این طرح در دولت فعلی است.
عیسی شهامت افزود: هیچ کس مخالف و منتقد نفس کار و اینکه دولت با ارائه تسهیلات یارانه ای عده ای کم درامد را صاحب مسکن کند نیست بلکه انتقاد ها از نحوه اجرای غیرکارشناسانه و برخی بهره برداری های غیراصولی و خارج از ضوابط در این طرح مد نظر کارشناسان است.
شهامت اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم این طرح در نخستین گام اجرای آن، عدم پیش بینی و تمهیدات لازم از حیث جانمایی و طراحی سایت ها و مجتمع های مسکن مهر بود.
وی تصریح کرد: مدیریت های چندگانه طرح مسکن مهر از دیگر چالش های مهم در نحوه اجرا بود که دولت فعلی به خوبی این موضوع را ساماندهی کرد و اکنون تمامی امور مربوط به این طرح تنها از طریق معاونت مسکن راه و شهرسازی و تحت یک مدیرت واحد قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه تکمیل و فرجام مسکن مهر با انبوهی از نارسایی ها بدون شک برگ برنده ای برای دولت یازدهم محسوب می شود،گفت: اقدام ها و گام های مثبت و امیدوارکننده ای نسبت به ساماندهی و واگذاری واحدهای مسکن مهر در این استان انجام شده است.
وی تصریح کرد: یکی از ضعف ها و ایرادهای مهم در نحوه اجرای طرح مسکن مهر در دولت قبلی عدم مشارکت متقاضیان و بی خبری آنها از این طرح بود که اکنون شاهد ورود و مشارکت بیشتر متقاضیان در این راستا هستیم.
برخی از متقاضیان مستقر در واحدها و سایت های مسکن مهر در یاسوج البته همچنان از نبود برخی زیرساخت ها و امکانات اولیه رفاهی گله مند هستند.
یک زن خانه دار با ابراز گلایه از پیمانکار و مجریان طرح مسکن مهر یاسوج از نبود کمترین امکانات رفاهی و ضروری از جمله مدرسه، بهداشت و راه مناسب گلایه دارد.
زهرا بخردی ساکن سایت 30واحدی مسکن مهر سروک یاسوج می گوید: اطراف این سایت هم اکنون با انبوهی از زباله ها و مصالح ساختمانی پوشانده شده است و به رغم وعده های پیمانکار مشکلات همچنان پا برجاست.
وی گفت: پیگیری و بررسی مشکلات و کمبودهای این سایت از سوی مسئولان راه و شهرسازی در سال گذشته تا حدودی مایه دلگرمی و امیدواری ساکنان این سایت شد ولی تاکنون اقدام عملی برای رفع این معضلات انجام نشده است.
این زن خانه دار افزود: مسئولان راه و شهرسازی مدعی هستند که بسیاری از امور بر عهده پیمانکار است این در حالی است که پیمانکار نیز کار را تمام شده می داند و تعهدی در قبال کمبودها و زیرساخت های موجود ندارد.
برخی از متقاضیان مسکن مهر دهدشت نیز فاصله زیاد از مرکز شهر و جانمایی نامناسب این طرح را مهمترین مشکل اعلام کردند.
یکی از متقاضیان مسکن مهر دهدشت ضمن اظهار پشیمانی از ثبت نام و متقاضی شدن در این طرح، افزود: برخی دستگاه های خدمات رسان هیچ تعهدی نسبت به خدمات رسانی در این سایت ندارند.
وی گفت: سایت مسکن مهر دهدشت فاقد حتی کمترین امکانات رفاهی، آموزشی و خدماتی همچون نبود روشنایی کافی ، راه مناسب و فاضلاب است.
*تکمیل مسکن مهر نیازمند سهم آورده متقاضیان
معاون امور مسکن اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه وبویراحمد نیز تنها راه نجات و برون رفت طرح مسکن مهر از مشکلات و چالش های فراوان آن و بسته شدن پرونده این طرح را منوط به همکاری و مشارکت بیش از پیش مردم در پرداخت سهم آورده خود می داند.
نوید موسوی افزود: میزان سهم آورده از سوی متقاضیان مسکن مهر برای واحدهای دو خوابه و تک خوابه در سال جاری به ترتیب افزون بر 150 و 100 میلیون ریال تعیین شده است.
وی تصریح کرد: چنانچه متقاضیان در پرداخت این میزان سهم آورده همکاری نکنند ، میزان پرداختی و مبلغ آن به نسبت تورم در هر سال افزایش می یابد.
موسوی اظهار کرد: بدون شک بسیاری از چالش ها و مشکلات فراروی طرح مسکن مهر در استان کهیگلویه وبویراحمد به موضوع کوتاهی متقاضیان در پرداخت سهم آورده خود بستگی دارد.
وی میانگین پیشرفت فیزیکی طرح مسکن مهر در استان را بین 85 تا 100 درصد اعلام کرد و افزود: این در حالی است که سهم آورده از سوی متقاضیان نیز در این راستا کمتر از 55 درصد است.
معاون امور مسکن اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه وبویراحمد اظهارکرد: بیش از 2 هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف استان در سال جاری بهره برداری خواهد شد.
وی افزود: از این تعداد واحد مسکونی، یک هزار و 200 مورد در شهرستان های گچساران و بویراحمد است.
وی تاکید کرد: 400 واحدمسکن مهر نیز در شهرستان کهگیلویه تا پایان تیرماه سال 95 به بهره برداری خواهد رسید.
موسوی ابراز داشت: از مجموع حدود پنج هزارو 240 واحد مسکن مهر در شهرهای این استان تاکنون یکهزار و 680 واحد آن واگذار شده است.
*137 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز برای تکمیل پروژه مسکن مهر
معاون امور مسکن اداره کل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمدمجموع اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و واگذاری پروژه مسکن مهر در سطح استان را به متقاضیان افزون بر 137 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی تصریح کرد: بیش از 36میلیارد ریال از این میزان مربوط به پروژه 912 واحدی مسکن مهر شهر دهدشت و 70 میلیارد ریال آن نیز مربوط به چهار سایت مسکن مهر گچساران است.
*پرونده 86درصدمسکن مهر کهگیلویه وبویراحمد امسال بسته می شود
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز با تاکید بر اینکه تعداد واحدهای تحویلی مسکن مهر در این استان تا پایان امسال به چهار هزارو 500 واحد می رسد،گفت: این رقم معادل 86درصد کل تعداد واحدهای مسکن مهر خودمالکی در استان است.
پژمان نیک اقبالی تعداد کل واحدهای مسکن مهر در استان را پنج هزار و 240 واحد اعلام کرد.
وی تصریح کرد: بهره برداری از 740 واحد معادل 14 درصد باقی مانده نیز به بعد از سال 95 موکول خواهد شد.
نیک اقبالی تصریح کرد: یک هزارو 680 واحد از این تعداد واحد مسکن مهر نیز تا پایان سال 94 در شهرهای مختلف استان به متقاضیان واگذار شده است.
وی میانگین پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکن مهر کهگیلویه وبویراحمد را نیز حدود 85درصد اعلام کرد و خواستار همکاری و مشارکت متقاضیان در پرداخت سهم آورده خود برای تکمیل و تحویل این تعداد واحدهای باقی مانده شد.
نیک اقبالی بیشترین معضلات به پروژه مسکن مهر در شهرهای مختلف استان را کمبود برخی امکانات رفاهی و خدماتی و جانمایی نامناسب این طرح ذکر کرد.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد نیز در زمینه به ایرنا گفت: بیشترین بار مشکلات تحمیلی بر دوش دولت یازدهم مربوط به پروژه مسکن مهر به دلیل نبود تدبیر و برنامه ریزی صحیح و اصولی در نحوه اجرای این طرح است.
سیدموسی خادمی افزود: مشکلات متعدد طرح مسکن مهر در اوایل شروع دولت یازدهم به گونه ای بود که بخش عمده ای از دستورکار شورای مسکن در این استان منحصر این طرح برای رفع معضلات موجود آن اختصاص یافت.
وی تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در این راستا این است که طرح مسکن مهر در کهگیلویه وبویراحمد بر روی ریل و مسیر اصلی خود بازگشته است.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد ورود و مدیریت برخی نهادهای غیرمرتبط در اجرای برخی سایت های مسکن مهر این استان را یکی از چالش های مهم در نحوه اجرای این طرح دانست.
وی بروز مشکلات و اختلاف عمیق بین متقاضیان مسکن مهر شهرک بلکو با سازمان همیاری شهرداری های استان را نمونه بارز بی تدبیری و مدیریت غیرمرتبط در پروژه مسکن مهر این استان اعلام کرد.
خادمی افزود: در نشست شورای مسکن استان مصوب شد که کمیته ای ویژه برای بررسی و رفع مشکل طرح مسکن مهر شهرک بلکو یاسوج با حضور متولیان امر از جمله راه و شهرسازی، دستگاه های خدمات رسان، نماینده ای از متقاضیان مسکن مهر در این شهرک با محوریت معاون عمرانی استاندار و دفتر فنی تشکیل شود.
وی گفت: برنامه ریزی های غیر اصولی مشکلات متعددی را در مسیر اجرای پروژه مسکن مهر کهگیلویه وبویراحمد ایجاد کرده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: شناسایی و طرح نیازهای ضروری و تامین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و بهره برداری واحدهای مسکن مهر در استان یکی از طرح های اولویت دار در سفر زودهنگام هیات دولت به این استان خواهد بود.
خادمی ابراز داشت: یکی از برنامه های جدی ظرف سه سال گذشته تاکنون از سوی متولیان امر در استان رفع چالش های موجود و شتاب بخشی در اجرای واحدهای مسکن مهر نیمه تمام بوده است.
وی بروز مشکلات و اختلاف بین متقاضیان مسکن مهر شهرک بلکو با سازمان همیاری شهرداری های استان را نمونه بارز بی تدبیری در پروژه مسکن مهر این استان دانست.
استان کهگیلویه وبویراحمد با جمعیتی حدود 703 هزار نفر دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید