ایران در حال پوست اندازی از اقتصاد منبع بنیان به اقتصاد دانش بنیان است | اتاق خبر
کد خبر: 358343
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 08:48
مدیر کل تجاری سازی تحقیقات و انتقال فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون اقتصاد ایران در حال پوست اندازی از اقتصاد منبع بنیان به اقتصاد دانش بنیان است.

اتاق خبر:مجید ولدان روز یکشنبه در همایش توسعه اقتصادی دانش بنیان در حوزه کشاورزی در استان اردبیل افزود: برای رشد و توسعه کشور باید اقتصاد دانش بنیان در جامعه ساری و جاری شده و تبدیل به فرهنگ شود.
وی با اشاره به این که امروز عصر دانش در جهان است بیان کرد: دانش منبع اصلی تولید ثروت در دنیا است و باید صاحبان فکر و اندیشه بتوانند ایده های خود را تبدیل به ثروت کنند.
او یکی از نقاط ضعف اقتصاد کشور را میزان خلاقیت مراکز علمی در صنعت و اقتصاد عنوان کرد و گفت: متاسفانه پژوهش های دانشگاهی کشور که منجر به تولید می شود بسیار ناچیز است.
ولدان افزود: میزان پژوهشهای دانشگاهی و مراکز علمی که منجر به تولید می شود در ایران به یک درصد هم نمی رسد و این امر بیانگر این است که بدنه خلق دانش با صنعت و خطوط تولید بسیار ضعیف می باشد.
مدیر کل تجاری سازی تحقیقات و انتقال فناوری سازمان تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: با این که ایران در سال 2011 رتبه نخست علمی در منطقه را داشت اما در پیوند علم با صنعت و استفاده اقتصادی از آن و تولید ثروت از این فکر و علم ضعیف بودیم به طوری که در تبدیل علم به محصول و خدمت رتبه 113 در سال 2013 و رتبه 120 در سال 2014 میلادی را در بین 143 کشور جهان کسب کردیم.
وی با تقسیم دارائی های یک بنگاه اقتصادی به سه بخش دارائی های فیزیکی، پولی و معنوی (نامشهود) بیان کرد: اگر زمانی یک بنگاه اقتصادی به دارائی های فیزیکی و پولی خود می نازید امروز سیر تحول اقتصادی در جهان باعث شده بنگاههای اقتصادی دارائی های معنوی (نامشهود) که همان تجربه، مهارت، دانش و خلاقیت است را به رخ بکشند.
او با اشاره به اقتصاد مقاومتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی اقتصادی درون زا، برون نگر، عدالت پایه، مردم محور و دانش بنیانی است که نسبت به تهدیدها، تغییرات و مخاطرات مقاوم بوده و نه تنها از جریانهای ناخواسته و منفی کمترین اثر را می پذیرد بلکه می تواند بر جریان سازی مثبت و مطابق با منافع ملی اثر بگذارد.
ولدان بر ایجاد رایزن علمی در سفارتخانه های کشورمان در خارج از کشور تاکید کرد و گفت: همانطور که رایزن اقتصادی و فرهنگی در سفارتخانه ها داریم باید رایزن علمی هم داشته باشیم تا در تبادلات علمی با سایر کشور کمک کنند و دیپلماسی فناوری راه بیفتد.
وی با اشاره به این که اقتصاد دانش بنیان اقتصاد پایدار و مبتنی بر علم و تکنولوژی است افزود: اقتصاد دانش بنیان بر اساس تولید، توزیع، و کاربرد دانش و اطلاعات شکل گرفته و سطح بالایی از سرمایه گذاری در آن به ابداع و نوع آوری اختصاص می یابد و فناوری های کسب شده با شدت بالایی مصرف می شوند و نیروی کار از تحصیلات عالی برخوردار هستند.
وی با اشاره به این که سخت است که کشور بدون صادرات محصولات دانش بنیان به رشد اقتصادی 8درصدی برسد اظهار کرد: برخی از کشورها 80 درصد صادراتشان محصولات دانش بنیان است و طبق برنامه ریزهای صورت گرفته باید در سال 1404نیمی از صادرات ایران یعنی 50 درصد آن محصولات دانش بنیان باشد که این رقم هم اکنون حدود یک درصد می باشد.
وی کشاورزی را یک صنعت عظیم خواند و گفت: باید نیازهای موجود را شناخت و بر اساس آن با تولید بذور مقاوم و پر محصول و با صرفه اقتصادی تحول در حوزه کشاورزی به وجود آورد.
وی افزود: کشاورزی خرده پا و سنتی امروز جوابگو نیست و باید برای تبدیل کشاورزی معیشتی به کشاورزی دانش بنیان و اقتصادی همه کمک کنند.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید