میدان‌های نفت و گاز کشور با ۳ مدل قراردادی توسعه می‌یابند | اتاق خبر
کد خبر: 358490
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 22:35
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از ارائه تعدادی از میدان‌های کشور به روش بیع متقابل و (ئی‌پی‌سی‌اف) (مهندسی، تامین، ساخت و تامین منابع مالی) در آینده نزدیک خبر داد و گفت: میدان‌های مشترک در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی ارائه خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر، در مراسم تودیع محمدجواد شمس، مدیرعامل پیشین و معارفه حمید اکبری مدیرعامل جدید شرکت پترو پارس با بیان اینکه سه مدل قراردادی برای حوزه‌های توسعه‌ای و میدان‌های جدید در نظر گرفته شده است که بر این اساس توسعه برخی میدان‌ها به شرکت‌های ایرانی سپرده می‌شود، تصریح کرد: پروژه‌هایی که قرار است منابع مالی آن از طریق شرکت ملی نفت ایران تامین شود حجم آن زیاد نیست و به طور عموم در بخش تولید و نگهداشت نفت متمرکز است.
وی ضمن قدردانی از شرکت پتروپارس برای اجرای مگاپروژه فاز ۱۲ پارس جنوبی بر ضرورت توجه به زمان و هزینه در پروژه‌های نفت و گاز کشور تاکید کرد و با یادآوری اینکه زمانی گمان می‌کردم استفاده از واژه Fail (موفق نشدن) در عرصه بین‌المللی به معنای پایان نیافتن پروژه است، تصریح کرد: استفاده از این واژه در ادبیات بین‌المللی به معنای پایان نیافتن پروژه در زمان مقرر و هزینه معین است.
به گفته کاردر، اگر در پروژه‌های بین‌المللی عامل زمان و هزینه رعایت نشود در فهرست پروژه‌های Fail قرار می‌گیرند.

 
مدیریت زمان و هزینه در پروژه
عضو هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این ادبیات در ایران قابل اجرا نیست و تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم، یادآور شد: البته اجرای پروژه از سوی پیمانکاران ایرانی جدا از بحث اقتصادی آن، سبب به‌دست آوردن تجربه می‌شود تا با این تجارب و استفاده درست از آن، در اجرای پروژه‌ها به سطح بین‌المللی نزدیک شویم.
کاردر با بیان اینکه بسیاری می‌پرسند که در مدل جدید قراردادهای نفتی همه نگاه‌ها به مسائل فنی است و بخشی هم مربوط به مسائل نرم‌افزاری است، توضیح داد: اعتقادم این است که انتقال فناوری به معنای اجرای پروژه در قیمت تعیین‌شده و مدت‌زمان مشخص است یعنی مدیریت زمان در پروژه یکی از فناوری‌هاست که ما به طور قطع به آن نیاز داریم و باید مکانیزم آن به ما منتقل شود.
وی با بیان اینکه شرکت‌های بین‌المللی در این زمینه حرفه‌ای هستند و مراقبت‌های ویژه‌ای از زمان و هزینه می‌کنند به ذکر نمونه‌ای در این زمینه پرداخت و گفت: به‌تازگی از مدیران شرکت انی که هم‌اکنون در عراق مشغول فعالیت هستند می‌پرسیدم قیمت تمام‌شده حفاری یک چاه چه میزان است که گفتند، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار در حالی که این رقم در غرب کارون ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار است.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدت‌زمان اجرای حفاری یک چاه از سوی شرکت انی ایتالیا را ۳۵ و در ایران را ۱۲۰ روز عنوان و تصریح کرد: زمان و هزینه همان فناوری است؛ این نگاه که کار به پایان برسد، عالی است ولی کفایت نمی‌کند و نباید راضی بود و باید سعی کرد به نقطه مطلوب در سطح بین‌المللی برسیم.


به سمت بین‌المللی شدن
کاردر با بیان اینکه شرکت پتروپارس باید به این سمت حرکت و در عرصه بین‌المللی فعالیت کند، افزود: بنابراین خواهش من این است که این شرکت در یک جا ثابت نماند و سعی و تلاش‌شان این باشد که روبه جلو حرکت کنند.
وی با اشاره به اینکه بنیان پتروپارس به خوبی گذاشته شده و نگاه بلندمدت برای تاسیس این شرکت وجود داشت، افزود: ساختار این شرکت به‌گونه‌ای طراحی شد که در این سال‌ها به خوبی توانست پروژه‌ها را اجرا کند.
عضو هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اجرای مگاپروژه‌ای همانند فاز ۱۲ پارس‌جنوبی کار سختی است و تلاش ویژه می‌خواهد، یادآور شد: کار ویژه‌ای در فاز ۱۲ پارس جنوبی انجام شد ضمن اینکه تاکید می‌کنم ساختار پتروپارس نیز در به‌دست آوردن این موفقیت نقش داشته است.
طراحی، مهندسی، تامین کالا، ساخت و راه‌اندازی فاز ۱۲ به طور کامل از سوی متخصصان ایرانی انجام شده است و بیش از ۱۴۵ میلیون نفر- ساعت کار مستقیم در بخش‌های مختلف این پروژه انجام شده است. همچنین فاز ۱۲ بزرگترین پالایشگاه گازی را در کشور و منطقه خاورمیانه دارد.
وی با اشاره به اینکه پتروپارس با اجرای طرح توسعه فاز ۱۲ پارس‌جنوبی منشا خدمات بسیاری برای کشور بوده است، افزود: برای دستیابی به جایگاه برتر و حضور در عرصه بین‌الملل باید در اجرای پروژه‌ها بی‌همتا باشیم و انتظارات را در سطح بین‌الملل برآورده کنیم.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر استفاده از نیروهای حرفه‌ای، کارشناسی و جوان تاکید کرد و گفت: تا زمانی که فرصت باقی است باید از نیروهای جوان در سیستم استفاده کنیم و آن وقت می‌توان با خیال آسوده از سیستم رفت.
میدان گازی فاز ۱۲ واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود ۲۰۶ کیلومتر مربع است که گاز طبیعی خشک آن ۲۱ تریلیون فوت مکعب برآورد می‌شود.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید