کشور را گران اداره می کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 358500
تاریخ انتشار: 21 تیر 1395 - 12:27
رئیس خانه اقتصاد ایران
ابراهیم جمیلی با بیان اینکه کشور را گران اداره می کنیم، گفت: نمونه دامپینگ داخلی، خریدهای تضمینی است. دولت خیلی از خریدهای تضمینی که در رابطه با کشاورزی انجام می دهد، بالاتر از قیمت است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع دامپینگ در اقتصاد ایران و با حضور مهندس ابراهیم جمیلی رئیس خانه اقتصاد ایران و دکتر سید مرتضی افقه عضو هیئت علمی دانشگاه روانه آنتن شد.

دکتر سید مرتضی افقه با اشاره به دامپینگ درباره مفهوم آن گفت: در تجارت بین الملل دامپینگ یعنی اینکه یک کشور کالاهای خود را ارزان تر از قیمتی که در داخل می فروشد، بفروشد و حتی گاهی زیر قیمت تولید، کالایش را در کشورهای دیگر عرضه کند.

وی با بیان اینکه سه نوع دامپینگ در تجارت بین الملل تعریف شده است، اظهار داشت: در کوتاه مدت برای اینکه رقبا را از بازار حذف کنید، پایین تر از هزینه تولید کالا را می فروشید. اما دامپینگ بلند مدت برای کشورهایی است که تکنولوژی های پیشرفته ای دارند. وقتی مقیاس تولید بالابرود، هزینه تولید کاهش پیدا می کند و این توان ایجاد می شود که کالاها را نسبت به کشورهای در حال توسعه ای که مقیاس تولید پایین تری دارند، ارزان تر بفروشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه به دامپینگ فصلی به عنوان نوع سوم دامپینگ اشاره کرد و عنوان داشت: این نوع دامپینگ زمانی انجام می شود که فصل یک کالایی تمام شده است ولی کالا اضافه مانده است و به همین جهت یک کشور آن را در کشورهای دیگر می فروشد که در داخل به آن حراج می گویند اما در کشور دیگر آن را دامپینگ عنوان می کنند.

وی درباره قوانین بین المللی در این زمینه بیان داشت: در سازمان تجارت جهانی و اتحادیه اروپا دامپینگ ممنوع است یعنی هیچ کشوری حق ندارد علیه کشورهای دیگر اقدام به دامپینگ کند.

در ادامه مهندس ابراهیم جمیلی دامپینگ را حذف رقیب دانست و عنوان داشت: یک دامپینگ خصوصی است که شرکت ها انجام می دهند، یک دامپینگ دولتی نیز داریم. در واقع وقتی یک شرکتی دامپینگ می کند، دولت نیز از آن حمایت می کند و هنگامی که دولت ها از این موضوع حمایت می کنند، نمی توان مدرکی به دست آورد که بر اساس آن شرکت را محکوم کرد.

وی تصریح کرد: دامپینگ با تمام قواعد اقتصاد رقابتی مخالف است یعنی اقتصاد رقابتی اساسا با دامپینگ مخالف است. در سازمان تجارت جهانی نیز دامپینگ هیچ گاه جایگاهی نداشته است. در تمام مقررات بین المللی نیز این موضوع مردود است.

رئیس خانه اقتصاد ایران با طرح این سوال کلیدی که آیا دامپینگ خوب است یا بد، پاسخ داد: گاهی تولید مازاد داریم و برای فروش کالاهای اضافه اقدام به فروش آنها با قیمت پایین تری می کنیم اما الان ایران تولید مازاد ندارد بلکه به دلیل اینکه رکود اقتصادی داریم، با مشکل فروش روبرو هستیم. در حال حاضر ما فولاد صادر می کنیم اما کشورهای اروپایی از ما و چند کشور دیگر به دلیل دامپینگ فولاد شکایت کرده اند. اگر رونق اقتصادی وجود داشت، قطعا خودمان این فولادها را مصرف می کردیم.

در ادامه افقه خاطرنشان کرد: به دلیل بی تدبیری که در بخش تولید در دهه های گذشته داشتیم، هزینه تولیدمان به دلیل ساختارهای ضد تولیدی و ضد توسعه ای، بسیار بالا است، یعنی زمینه را دامپینگ در کشور ایجاد می کند.

وی ادامه داد: به دلیل موانع بسیار متعدد تولیدی که در داخل وجود دارد که شامل موانع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است، تولید کننده ما در مقایسه با تولید کننده خارجی، در شرایط عادی نیز کالایی که تولید می کند هزینه بسیار بالاتری دارد و اگر دولت از طریق ایجاد مانع برای قاچاق حمایت نکند، دچار دامپینگ می شویم.

جمیلی در ادامه با تصریح بر اینکه زمینه سازی دامپینگ را در کشور فراهم کرده ایم، اظهار داشت: در اثر سیاست هایی که یا نداشته ایم یا بد اجرا کرده ایم، قیمت تولیدمان را افزایش داده ایم و این موضوع هر سال در حال رشد است.

وی افزود: شرکت های بزرگ در کشورهای مختلف قیمت های مختلف دارند و اینگونه نیست وقتی شرکتی در ایران دامپینگ می کند، همین کار را نیز در اروپا انجام بدهد؛ شاید آنجا با قیمت خیلی مناسب کالایش را می فروشد. در کشورمان شاهد بوده ایم برندهایی که داشتیم از بین رفته است و برندهای جدیدی نیز جایگزین آنها نکرده ایم.

رئیس خانه اقتصاد ایران با بیان اینکه کشور را گران اداره می کنیم، بیان داشت: نمونه دامپینگ داخلی، خریدهای تضمینی است. دولت خیلی از خریدهای تضمینی که در رابطه با کشاورزی انجام می دهد، بالاتر از قیمت است. در سال های گذشته مقدار زیادی چای را خریداری کردیم و در انبارهای داخلی آنها را نگاه داشتیم تا فاسد شدند.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید