مخدرها خزنده و خاموش قربانی می گیرند | اتاق خبر
کد خبر: 358604
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 10:52
مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: انواع مواد مخدر به صورت خزنده و خاموش قربانی می گیرد و در سایه غفلت و یا کنجکاوی عاملی برای آلودگی فرد و تبعات وسیع خانوادگی و اجتماعی می شوند.

اتاق خبر:دکتر محمدرضا قدیرزاده روز دوشنبه در همایش پیشگیری از آسیب های اجتماعی ویژه کارکنان آموزش و پرورش استان مرکزی در کانون امام علی (ع) اراک افزود: حشیش، سیگار و مشروبات الکلی هر کدام به تنهایی می تواند فرد مصرف کننده را در مسیر نابودی و خطر جدی قرار دهد و در این خصوص تقویت مراقبت های اجتماعی و خانوادگی و مصون سازی بهترین ابزار بازدارنده است.
وی اظهار کرد: ماده مخدر حشیش به شدت روی حافظه اثر می گذارد و اختلالات حافظه و سندروم بی انگیزگی را سبب می شود و از سوی دیگر تداوم مصرف آن عامل مهمی در افزایش نازایی است.
وی بیان کرد: نسل جوان باید بداند که عوارض سوء و اثرات مخرب مواد مخدر، حتی پس از ترک و تا پایان عمر در بدن مصرف کننده باقی می ماند.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مصرف مواد مخدر اثر غیرقابل جبرانی بر سلامت بدن دارد و ازجمله آن می توان به معضل توهم پوستی در معتادان شیشه و کوکائین اشاره کرد که تصور می کنند حشرات زیر پوست آنان در حال حرکت است.
دکتر قدیرزاده افزود: استفاده همزمان چندین ماده مخدر چالش بزرگی در بین معتادان کشور است که این مهم دامنه آسیب و عوارض آن را جدی تر می کند.
وی، درباره عواقب و اثرات مصرف مشروبات الکلی گفت: هرچه میزان و درصد الکل در مشروب ها بیشتر باشد عواقب و خطرات مصرف آن مضاعف می شود و باید با آگاهی دادن به نسل جوان مصون سازی لازم را ایجاد کرد.
مشاور رییس سازمان پزشکی قانونی کشور، درباره شیوع مصرف مشروبات الکلی در جامعه گفت: مشکل فرهنگی در خصوص مصرف مشروبات الکلی این است که عمده مصرف کنندگان را خانواده های مرفه شامل می شوند و نگاهشان به الکل اعتیادزایی نیست بلکه ابزاری برای تفریح است.
دکتر قدیرزاده افزود: تاثیر جدی انواع مخدرهای شیمیایی و صنعتی بر زوال عمل و حواس است و مصرف آن ها از عوامل مهم خودکشی ها و همچنین حادثه سازی در محیط های کاری و صنعتی است.
وی، رشد فزاینده مصرف قلیان در بین جوانان را خطر بزرگی برای جامعه عنوان کرد و گفت: هر پک قلیان معادل کشیدن یکصد نخ سیگار است که 45 سی سی دود وارد بدن می کند.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی گفت: هنگام استعمال قلیان حجم سنگینی از فلزات سنگین ( فورمالین) ازجمله اورانیوم و آرسنیک از تنباکو آلوده و تقلبی وارد بدن مصرف کننده می شود.
دکتر قدیرزاده، با رد اینکه آب کوزه قلیان موجب بی خطری در مصرف می شود، افزود: حتی کاغذ فویل روی آتش قلیان نیز باعث می شود تا آلودگی آلومینیوم به صورت مضاعف وارد بدن شود.
وی، در این همایش با بیان مشخصات و علائم هریک از انواع مواد مخدر ،اظهار کرد: والدین و معلمان باید حساسیت بالایی در زمینه انواع مخدرها داشته باشند و مراقبت های لازم را در این خصوص انجام دهند.

منبع: ایرنا 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید