تدوین لایحه جامع مدیریت بحران در کشور | اتاق خبر
کد خبر: 358609
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 11:07
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: لایحه جامع مدیریت بحران هم اکنون دراین سازمان درحال پیگیری است که پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی به یقین سطح اعتبارات و خدمات این نهاد افزایش خواهد یافت.

اتاق خبر:اسماعیل نجار روز دوشنبه در کارگاه آموزشی مدیریت بحران 6 استان کشور دراردوگاه شهدای هفتم تیر بسیج رامسر افزود: ایران جزء کشورهای بلاخیز دنیا بوده و ممکن است هر لحظه شاهد وقوع رخدادهای طبیعی مانند زلزله ، سیل و آتش سوزی جنگل ها درکشور باشیم.
وی با بیان آنکه از 45 فقره حادثه غیرمترقبه شناخته شده در دنیا 36 مورد آن در ایران رخ داده است، آتش‌سوزی مهیب در ماهشهر، خراسان رضوی، فروریزش در تهران و وقوع 175 زلزله بالای 4 ریشتر در سال های اخیر را مصداق روشنی از حادثه خیز بودن کشور دانست.
معاون وزیر کشور و رئیس سازمان مدیریت بحران ، مقوله آموزش همگانی و فراگیر را به عنوان یکی از بنیادی ترین راهکارهای کاهش میزان خسارت ها و آسیب های ناشی از وقوع حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کشور معرفی کرد و گفت: اعتقاد دارم عموم افراد جامعه به عنوان بهترین و نخستین امدادگران در زمان بحران در کشورهستند و این موضوع باید به طور جدی پی گیری شود.
نجار، مکان یابی صحیح در حوزه ساخت وسازها ، آزمایش خاک ، استفاده از مصالح استاندارد و با کیفیت و به کارگیری نیروهای ماهر و با تجربه در ساخت و سازها را از راهکارهای کمک کننده در کاهش میزان خسارت های ناشی از حوادثی مانند زلزله در کشور ذکرکرد.
به گفته وی ، برگزاری چنین کارگاه های آموزشی ضمن آنکه موضوع مهم آموزش را در برخواهد داشت بلکه زمینه ساز انتقال تجربه ها و تبادل نظریات نیز خواهد بود.
وی تاکید کرد که باید با ایجاد زیرساخت های مناسب ، استفاده از اصول علمی و تجربه ها رویکردها به سمت و سویی باشد تا بتوانیم سوت امداد را در مواقع بحران به صدا در آوریم و چنین اقدامی مستلزم عزم جدی و آمادگی کامل همه ادارات و سازمان های مرتبط در این حوزه است.
وی درادامه به رخدادهای طبیعی اخیر در برخی از استان های کشور از جمله آتش سوزی در مجتمع تجاری و اداری خراسان رضوی ، مجتمع پتروشیمی ماهشهر و فرو ریزش در تهران اشاره کرد و گفت : چنین رخدادهایی در حقیقت می تواند به عنوان الگو و تجربه ای برای مسئولان در زمان بحران باشد تا بتوانند با آمادگی کامل میزان خسارت ها و آسیب های حوادث بعدی را به حداقل برسانند.
نجار به احتمال وقوع زلزله در برخی از استان های از جمله پایتخت کشورهشدارداد و گفت : حدود 400 تا 500 نقطه مشابه در تهران وجود دارد و اگرحوادثی مانند زلزله دراین استان رخ دهد ، فاجعه به بارمی آورد و باید به گونه ای سیاست گذاری کرد تا زمینه انتقال جمعیت را به خارج از این استان فراهم نمود .
وی همچنین با بیان آنکه در استان های شمالی هرسال بلایایی مانند سیل ، زلزله و آتش سوزی در جنگل ها به وقوع می پیوندد گفت که طبق تفاهم نامه ای که میان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در سال گذشته امضاء شده در 14 نقطه کشور سایت استقرار بالگرد راه اندازی شده است .
در کارگاه آموزشی چهار روزه مدیریت بحران در رامسر حدود 200 نفراز مدیران کل و کارشناسان مدیریت بحران استان های مازندران ، مرکزی ، قم ، البرز ، سمنان و گلستان حضور دارند.
این دوره اموزشی با هدف دانش افزایی در مدیریت بحران اعضای مدیریت بحران استان های کشور برگزار می شود.
این کارگاهها پیرو ابلاغیه شماره 18690 روز 19 اردیبهشت 94 وزیر و قائم مقام رییس شورای عالی مدیریت بحران کشور و در راستای بند ج ماده 9 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در استان های کشور برگزار می شود.
تاکنون سه دوره آموزش منطقه ای در تبریز ، همدان و شیراز برگزار شده است که این دوره های اموزشی به گفته مسئولان اثرات خوبی در مدیریت حوادث داشته است.
شهرستان 70 هزار نفری رامسر در غرب استان مازندران قرار دارد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید