کمیسیونر تجاری اروپا: چین سیاست‌های تبعیض آمیز تجاری را کنار بگذارد | اتاق خبر
کد خبر: 358614
تاریخ انتشار: 22 تیر 1395 - 11:45
کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا با انتقاد از سیاست های تجاری چین، گفت که شرکت های خارجی شرایط سختی در بازار این کشور دارند و پکن باید دسترسی کشورهای عضو این اتحادیه را به بازار خود فراهم کند.

اتاق خبر:«سیسیلیا مالم استروم» روز دوشنبه در سخنرانی خود در دانشگاه اقتصاد و تجارت شهر پکن خاطرنشان کرد که با توجه به برگزاری اجلاس سران چین و اروپا که از فردا آغاز می شود، این یکی از مهمترین خواسته های اتحادیه خواهد بود.
وی افزود که شرکت های چینی دسترسی آزادانه ای به بازار اروپا دارند در صورتی که چنین شرایطی برای اروپایی ها مهیا نیست.
انتقاد اروپا از چین در این زمینه شامل تقریبا تمامی شرکت های خارجی دست اندرکار تجارت با چین می شود و همه کشورها چنین انتقادی را از چین می کنند و اصولا پکن بازار خود را با محدودیت های بسیاری برای شرکت های خارجی مواجه کرده است.
بسیاری از شرکت های اروپایی می گویند که مزیت هایی را که چینی ها در تجارت خارجی دارند، به آنها داده نمی شود و پکن برای فعالیت شرکت های خارجی در این بازار شرایط سختی در نظر گرفته است و امکانات و مزایایی هم ارائه نمی کند.
مقام اروپایی گفت که با توجه به نزدیک شدن به توافق سرمایه گذاری متقابل لازم است که اول اطمینان حاصل کنیم چنین شرایطی برای شرکت های اروپایی فراهم خواهد شد یا خیر؟.
وی گفت که 28 عضو این اتحادیه از اقتصاد بازار آزاد چین حمایت می کنند اما چون وضعیت مذکور پیشرفتی نداشته است به همین سبب چنین جایگاه رسمی به چین داده نشده است.
«مالم استروم» تبعیض چین علیه شرکت های خارجی و بخصوص اروپایی و همچنین فقدان حراست کافی از حق حاکمیت معنوی را از علت های رها شدن طرح های ایجاد مناطق تجارت آزاد دوطرفه دانست و گفت در این زمینه بسیاری برنامه ها متوقف شده است.
کمیسیونر تجاری اروپا همچنین تاکید کرد که چین وکلایی را که با سازمان های غیردولتی کار می کنند به بهانه تلاش برای براندازی و یا فعالیت های سیاسی تحت فشار قرار می دهد که این از موضوعات حقوق بشری است و باید پکن راجع به آن جوابگو باشد.
«مالم استروم» از ایجاد محدودیت برای وکلا و محدود کردن آزادی بیان در این کشور انتقاد کرد و گفت: چین باید در مسیر حاکمیت قانون حرکت کند.
اجلاس سران چین و اروپا از فردا به مدت دو روز در شهر پکن برگزار می شود و مسئولان ارشد دو طرف در آن شرکت خواهند کرد.
ارزش تبادلات تجاری چین و اروپا در روز به یک میلیارد و 500 میلیون یورو می رسد و اروپا بزرگترین شریک تجاری چین است.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید