مسکن مهر، خانه ای روی آب | اتاق خبر
کد خبر: 358833
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 11:10
حدود یک دهه گذشته بود که کلنگ احداث نخستین واحد مسکن مهر در کشور به زمین زده شد، مسکنی که برای خیلی ها به معنای تمام زندگی بود و افراد بدون خانه رویاهای خود را در چهار گوشه آن بنا کردند.

اتاق خبر:اکنون پس از گذشت 10 سال حرکت در مسیر ساخت این واحدها ، مسکن مهر چندان مورد رضایت مردم و دولتمردان نبوده و آرزوی بی خانمان ها این بار نه بر روی آب بلکه بر روی خاکی بی حاصل بنا شده است.
به گزارش ایرنا، مسکن مهر از موضوعات چالش برانگیز در دولت های نهم و دهم با هدف کاهش قیمت مسکن و خانه دار شدن اقشار کم درآمد بود که به نظر می رسد شعارها و اهداف آن چندان تحقق نیافته و همچنان مشکلات مسکن در کشور وجود دارد.
در استان لرستان نیز که سرانه درآمدی مردم آن کمتر از متوسط کشوری است، مسکن مهر بارقه امیدی بود برای اقشار کم درآمد که رویای خانه دار شدنشان به واقعیت تبدیل شود.
به دلیل عدم انجام کارشناسی ها، سایت های مسکن مهر به طور عمده در خارج از شهرها ایجاد شده که این امر هزینه های ایجاد زیرساخت های آب، برق و گاز دو را چند برابر کرد.
همچنین به دلیل واقع شدن واحدهای مسکن مهر در حاشیه شهرها و افزایش جمعیت این سایت ها، نیاز ساکنان به مسجد ، مدرسه ، درمانگاه و ورزشگاه ضروری بود که باید اعتبارات مضاعفی نیز برای ایجاد این مکان ها هزینه می شد.
چنانچه جانمایی مسکن مهر با دقت بیشتری انجام می شد، ساکنان این واحدها می توانستند از امکانات دورن شهری استفاده کنند و هزینه های مضاعفی نیز بر دولت تحمیل نشود.
در حال حاضر ساکنان مسکن مهر علیرغم خانه دار شدن، اما همچنان آسایشی را که باید تجربه نمی کنند و هر روز با مشکلات نبود زیر ساخت و امکانات و ضعف در ساخت خانه ها مواجه هستند.
سهم اولیه لرستان از مسکن مهر 45 هزار و 800 واحد تعیین شده بود که به رغم اینکه بنا بود پرونده این طرح تا سال 94 در استان بسته شود اما به دلیل مشکلات متعدد این اتفاق رخ نداد ضمن اینکه سایت های مسکن مهری که واحدهای مسکونی آنها به متقاضیان تحویل شده دارای برخی مشکلات از جمله نبود مدرسه، مسجد، فضای ورزشی، درمانگاه و سرویس های مناسب حمل و نقل است.
به تازگی نیز یکی از مشکلات اصلی در طرح های مسکن مهر، نارضایتی افرادی است که در این خانه ها سکونت دارند، به نحوی که این سوال در ذهن یروز می کند که آیا این واحدها خانه هستند یا سرپناهی برای آلام بخشی به درد بی خانه بودن؟
ناخوشایندی ساکنان مسکن مهر و ابراز این نارضایتی در جامعه، موجب ایجاد موج تبلیغات منفی علیه این طرح شده به طوری که بسیاری از افراد که پیش از این راغب به دریافت مسکن مهر بودند، امروز تمایل چندانی به تصاحب این خانه های پرماجرا ندارند.

***چهار هزار و 376 واحد مشکل دار یا بدون متقاضی مسکن مهر
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی لرستان گفت: در حال حاضر چهار هزار و 376 واحد مشکل دار و یا بدون متقاضی مسکن مهر در استان وجود دارد.
فرشاد رضایی افزود: از این تعداد دو هزار و 458 واحد فاقد متقاضی و یکهزار و 918 واحد دارای مشکل بوده و رها شده اند که از این تعداد 856 واحد دارای پیشرفت بیش از 50 درصد هستند و مابقی زیر 10 درصد پیشرفت دارند.
وی اضافه کرد: از مجموع 856 واحد نیز که پیشرفت 50 درصدی دارند 296 واحد به کمیته امداد و مابقی نیز در قالب چهار طرح به پیمانکاران جدید واگذار شده اند.

***12هزار و 681 واحد مسکن مهر لرستان نیمه تمام است
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان نیز می گوید: هشت هزار و 795 واحد مسکونی در این استان دچار مشکل جدی هستند.
علی علیخانی بیان کرد: از این تعداد 2 هزار و 458 واحد فاقد متقاضی هستند و بخشی نیز در حد پی سازی است و به دلیل نداشتن متقاضی از چرخه کار خارج خواهد شد و طلب بانک ها در این راستا تصفیه می شود.
وی اظهار کرد : 856 واحد مسکن مهر نیز با تفاهم با پیمانکاران از طریق واگذاری قسمت هایی از زمین های مسکن مهر تعیین تکلیف می شود.
عالیخانی ادامه داد : یک هزار و 918 واحد مسکونی نیز تبدیل به خود مالک و تعدادی نیز با همکاری پیمانکاران تا پایان سال 95 و اوایل سال 96 به بهره برداری خواهد رسید.
به گفته وی مکان یابی مسکن مهر در اکثر شهرستان های استان با توپوگرافی نامناسب انتخاب شده که هزینه های بالایی برای آماده سازی در استان به خود اختصاص داده و با استقبال خوبی نیز مواجه نشده است.
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان عدم همکاری تعاونی ها را یکی از مشکلات این واحدها برشمرد و اظهار کرد: رفع مشکلات مسکن مهر نیازمند جدیت بیشتری است که تعامل اداره کل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی امری ضروری است.
به گفته علیخانی شرکت های خدمات رسانی مدعی مطالبات و ضررو زیان مسکن مهر هستند در صورتیکه این شرکت ها تعهداتی داشته اند و مشکلات سنوات گذشته را نباید به روزرسانی کنند.
وی افزود: بر اساس تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی ، وزارت نیرو و وزارت نفت از محل یارانه های حدود 180 میلیارد ریال به این امر اختصاص یافته و پرداخت شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی لرستان همچنین گفت :طرح 26 واحد کارکنان آموزش وپرورش تسهیلات آماده سازی ندارد اما حدود 60 درصد تکمیل شده و هم اکنون یک بلوک 26 واحدی دچار مشکل است.

***واحدهای مسکن مهر لرستان تا خردادماه سال آینده به بهره برداری می رسند
استاندار لرستان نیز در جلسه شورای مسکن خرداد ماه این استان گفت :واحد های باقیمانده مسکن مهر در این استان تا خرداد ماه سال آینده به بهره برداری می رسند.
هوشنگ بازوند افزود : مسکن مهر کار غیرکارشناسی وزارت راه و شهرسازی است که باید در راستای رفع مشکلات آن تلاش شود.
وی اظهار کرد : سایت کمالوند خرم آباد باید توسط اداره کل راه و شهرسازی تکمیل و بعد تحویل شود چراکه واگذاری پیش از اتمام نهایی طرح، باعث اعتراض مردم خواهد شد .
به گفته وی شهرداری خرم آبادنیز قادر به اجرای فضای سبز این سایت نیست و در صورت واگذاری این طرح به شهرداری باید هزینه آن توسط راه و شهرسازی پرداخت شود.
استاندار لرستان همچنین گفت : موارد ایراد شده در شورای مسکن باید در کمیته تخصصی با حضور راه و شهرسازی، بانک مسکن، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، پیمانکار هر طرح برگزار شود تا کارهای کارشناسی از قبل انجام بگیرد.
بازوند اضافه کرد: هم اکنون تکمیل حدود 10 هزار واحد مسکن مهر در این استان در دستور کار قرار دارد که در صورت دادن اختیار به استان سریعتر تعیین تکلیف می شوند.
به گفته وی اجرای بی برنامه طرح مسکن مهر در گذشته هزینه زیادی را اکنون به دستگاههای اجرایی تحمیل کرده است.
بازوند افزود: دستگاههای مرتبط با این طرح باید هماهنگی بیشتری داشته باشند و برای رفع مشکلات مسکن مهر از انجام اقدامات جزیره ای و متقابل با یکدیگر پرهیز کنند.
وی با تاکید بر اتمام ساخت واحدهای مسکن مهر در سال 95 گفت: بدون شک برای تعیین تکلیف نهایی این طرح باید اقدامات ویژه و هماهنگی صورت گیرد.
استاندار لرستان ادامه داد: بر اساس مصوبه هیات دولت از اوایل اردیبهشت ماه سال 95 شرط های مسکن مهر حذف شده و اداره کل راه و شهرسازی می تواند واحدهای بدون متقاضی را به فروش برساند.
بازوند با اشاره به اینکه حدود 2هزار و 250 واحد نیز در این استان فاقد متقاضی هستند، ادامه داد: افرادی که تمایل دارند درمزایده شرکت کرده و برابر قانون ، بدون قید شرط های لازم و فرم 'ج' این واحدها را خریداری نمایند.
به هر حال به نظر می رسد مسکن مهر به جای خانه بودن به سرپناه موقتی تبدیل شده که هر روز علاوه بر مشکلات سایت های نیمه تمام، مشکل واحدهای بهره برداری شده نیز ظهور و بروز می یابد، مشکلاتی که خانه های مسکن مهر را به غمخانه ای برای مردم و دولت تبدیل کرده است.
از مجموع 45 هزار و 848 واحد سهمیه مسکن مهر لرستان تاکنون 33 هزار و 183 واحد به متقاضیان تحویل شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید