رونق نسبی بازار مسکن ایلام به دنبال کاهش نرخ سود بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 359012
تاریخ انتشار: 24 تیر 1395 - 01:41
پس از مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر کاهش سود تسهیلات و سپرده های بانکی بازار مسکن ایلام همانند استان های دیگر کشور در حال جان گرفتن و رونق نسبی است.

اتاق خبر:شورای پول و اعتبار هشتم تیر ماه جاری ضمن تایید و تصویب اقدام اخیر بانک ها و موسسه های اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی، نرخ سود عقود مشارکتی و غیرمشارکتی را حداکثر معادل 18 درصد تعیین کرد.
شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و بیستمین نشست خود پس از ارائه گزارش این بانک از آخرین تحولات اقتصادی کشور، ضمن حمایت از سیاست های بانک مرکزی در زمینه هدایت بازار پول و نرخ های سود بانکی با استفاده از ابزارهای غیرمستقیم نظیر بازار بین بانکی بر استمرار اقدام ها و سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تاکید کرد.
شورای پول و اعتبار اقدام اخیر بانک ها و موسسات اعتباری در زمینه تعدیل نرخ های سود علی الحساب سپرده بانکی به حداکثر 15 درصد برای سپرده های یک ساله را تایید و تصویب کرد.
شورای پول و اعتبار این مصوبه را از تاریخ 16 تیرماه جاری از سوی بانک ها و موسسات اعتباری، لازم الاجرا کرده بود.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی باعث رونق بازار بخش های مختلف اقتصادی کشور می شود که یکی از مهم ترین آنها بازار مسکن است.
یکی از کارشناسان و فعالان بازار مسکن ایلام می گوید: فعالان بازار مسکن این استان مانند بسیاری دیگر از فعالان این بخش در کشور به مصوبه جدید شورای پول و اعتبار دولت یازدهم بسیار امیدوارند که باعث رونق و بهبود بازار مسکن شود.
جمشید اردشیری اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد که در هفته های گذشته بدنبال کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی بازار خرید و فروش مسکن ایلام به عنوان تابعی از بازار مسکن کشور شاهد رونق نسبی بود که انتظار می رود این روند روز بروز بیشتر شود.
یکی دیگر از فعالان بازار مسکن ایلام می گوید: هنگامی که نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی کاهش می یابد موجران برای حفظ ارزش و بازدهی واحد مسکونی خویش، نرخ تبدیل اجاره بها به رهن را افزایش می دهند.
حبیب اله عالی پور ادامه داد: رصد بازار مسکن ایلام در چند روز گذشته نشان می دهد موجران که در گذشته ودیعه بالاتری برای اجاره واحد مسکونی خود از مستاجران طلب می کردند اکنون به سمت افزایش مبلغ اجاره بها روی آورده اند.
به باور این فعال بازار مسکن، افزایش مبلغ اجاره بها واحد مسکونی در شرایطی که سود سپرده های بانکی کاهش یافته به زیان مستاجران تمام می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام نیز در این ارتباط گفت: انتظار می رود با مصوبه جدید شورای پول و اعتبار بازار خرید و فروش مسکن این استان مانند دیگر مناطق کشور از رکود خارج شود.
سید کمال الدین میر جعفریان اظهار کرد: به منتظور بهره مندی همگانی در دولت یازدهم در کمترین زمان تسهیلات بانکی به متقاضیان خرید و ساخت مسکن پرداخت می شود که این موضوع در کنار کاهش نرخ سود تسهیلات و سپرده های بانکی باعث جذب پول و سرمایه های سرگردان در بخش مسکن می شود.
وی افزود: به منظور رونق بخش مسکن با تمهیدهای لازم از جمله حمایت از انبوه سازان تا سقف 50 درصد بهای واحد مسکونی به میزان یک میلیارد و 500 میلیون ریال تسهیلات بانکی پرداخت می شود.
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام یادآور شد: افزایش سقف وام های خرید و کاهش نرخ تسهیلات مسکن از مهمترین رویکردهای وزارت راه و شهرسازی در دولت یازدهم با هدف بالا بردن قدرت خرید متقاضیان و خروج بازار مسکن از رکود است.
میرجعفریان ادامه داد: پرداخت وام های ساخت و ساز در مناطق شهری و روستایی استان ایلام همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی بدنبال کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به بخش مسکن شتاب می گیرد.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید