تظاهرات گسترده در کره جنوبی علیه استقرار سامانه «تاد» | اتاق خبر
کد خبر: 359222
تاریخ انتشار: 25 تیر 1395 - 03:38
گروهی از مردم و فعالان مدنی کره جنوبی با تجمع در مقابل وزارت دفاع این کشور نسبت به تصمیم استقرار سامانه موشکی آمریکایی «تاد» در شبه جزیره کره اعتراض کردند.

به گزارش اتاق خبر، آمریکا و کره جنوبی پس از چند ماه گفت وگو روز جمعه گذشته اعلام کردند که هر دو کشور در خصوص استقرار این سامانه به رغم مخالفت های چین و روسیه در کره جنوبی به توافق رسیده اند.
مردم کره جنوبی که پیشتر و قبل از اتخاذ این تصمیم هم دست به اعتراض زده بودند، طی دیروز و امروز بار دیگر با حضور در خیابانهای شهر سئول نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند.
همچنین تظاهرات روز گذشته مردم کره جنوبی در منطقه «سیونگجو» برپا شد، جایی در جنوب شرق این کشور که گفته می شود «تاد» آمریکا در آنجا مستقر می شود.
معترضین در تجمع اعتراضی خود پارچه نوشته های در دست داشتند که بر روی آن شعارهایی در مخالفت با استقرار «تاد» در خاک کره جنوبی نوشته شده است.
آنان همچنین در شعارهای خود اعلام کردند که سامانه دفاعی مذکور نه تنها عاری سازی هسته ای را به دنبال ندارد بلکه بر تنش ها در شبه جزیره کره می افزاید.
منابع نظامی کره جنوبی دیروز در گزارشی اعلام کردند که «سیونگجو» به عنوان محل احتمالی استقرار سامانه موشکی پیشرفته آمریکایی خواهد بود و وزارت دفاع کره جنوبی هم در بیانیه ای تصریح کرده بود که اصلی ترین بخش های این سامانه موشکی در محلی که تحت نظارت آمریکاست، نصب خواهد شد.
کره جنوبی و آمریکا می گویند، استقرار این سامانه صرفا برای مقابله با تهدیدهای موشکی کره شمالی و دفاع از تاسیساتی نظیر نیروگاههای هسته ای، پالایشگاههای نفت و پایگاههای نظامی نصب می شود و اجرای این برنامه علیه کشور ثالثی نیست.
به غیر از مردم کره جنوبی؛ روسیه، چین و کره شمالی نیز تصمیم اخیر سئول و واشنگتن را محکوم کرده و اجرای آن را برای صلح و ثبات منطقه خطرناک توصیف کردند.
کره شمالی این اقدام را نشانه دیگری از سیاست خصمانه واشنگتن در قبال خود دانسته، روسیه و چین نیز استقرار این سامانه دفاعی موشکی را تلاشی برای بر هم زدن توازن امنیتی و نظامی منطقه به نفع آمریکا می دانند.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید