روند تجاری ایران و ترکیه بدون تغییر پابرجاست | اتاق خبر
کد خبر: 359869
تاریخ انتشار: 27 تیر 1395 - 21:40
نا آرامی‌های ترکیه و تحرکات نظامی در این کشور شائبه تبدیل آن به یک بازار ناامن را به وجود آورده است اما دبیرکل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی می‌گوید این رویدادها تاثیری بر تجارت ایران با این کشور نخواهد داشت.

اتاق خبر: کامران وکیل ، با بیان این که اقتصاد ترکیه زیر ساخت های قوی دارد و با ناآرامی‌هایی این چنینی متزلزل نمی شود، گفت: ترکیه یک کشور قوی از نظر اقتصادی است که در سال گذشته ۳۰۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته است. در عین حال نیز با زیر ساخت هایی که فراهم کرده،  بعید است که به دلیل اتفاقاتی نظیر آنچه اخیرا اتفاق افتاد، دچار تاثیر پذیری شود.

آمار نشان می دهد که در سال گذشته پر حجم ترین کالای صادراتی ایران به ترکیه فلز  روی بوده که حدود  ۹۰ میلیون دلار ارزآوری برای ایران داشته است. همچنین مجموعه مواد معدنی صادر شده به ترکیه طی سال گذشته بیش از ۱۴۰ میلیون دلار ارزش داشته است.

به گفته دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان محصولات معدنی، ترکیه با توجه به روابط بین المللی و منطقه ای و همچنین استحکام و زیر ساخت‌های اقتصادی قوی که دارد به این زودی برای ایران به یک بازار نا امن تبدیل نمی شود و تغییری هم در روند تجاری موجود به وجود نمی آید و بازار نیز همان بازار منطقی سابق خواهد بود.

جمعه شب ارتش ترکیه اعلام کرد که علیه دولت رجب طیب اردوغان کودتا کرده و کنترل شهرهای اصلی از جمله استانبول، ‌ آنکارا و همچنین مناطق مختلف از جمله رادیو و تلویزیون دولتی، فرودگاه و پارلمان را تحت کنترل خود گرفته‌ است. اما ساعاتی بعد با حضور مردم و حامیان اردوغان، کودتای ارتش ترکیه ناکام ماند و تعداد زیادی از کسانی که در کودتا نقش داشتند توسط دولت بازداشت شده‌اند و طبق اخبار رسیده آرامش نسبی در این کشور برقرار شده است.

در این میان روز گذشته، مرزهای هوایی و زمینی ایران و ترکیه بسته شد و پروازهای ایران برای بازگرداندن مسافران ایرانی به صورت یکطرفه برقرار شد. همچنین صادرات ایران به ترکیه و ترانزیت بین دو کشور در پی این اتفاقات، مدتی متوقف و دوباره برقرار شد.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید