تقی‌پور: دوست دارم نوشته‌هایم را به صحنه ببرم | اتاق خبر
کد خبر: 359963
تاریخ انتشار: 28 تیر 1395 - 08:45
آتش تقی‌پور در نمایش ˝آپاردی سئللر سارانی˝ بر اساس داستان فولکلور آذربایجان به صحنه می‌رود.

به گزارش اتاق خبر، آتش تقی‌پور با نمایش "آپاردی سئللر سارانی" به کارگردانی ایرج افشاری اصل از 3 مردادماه در سالن اصلی برج آزادی به صحنه می‌رود. تقی‌پور با بیان مطالبی در رابطه با این اثر به خبرنگار هنرآنلاین گفت: این نمایشنامه بر اساس قصه فولکلور آذربایجان است. نام نمایش به معنای "سیل‌ها سارای مرا برد" است.

او در رابطه با داستان این نمایش خاطرنشان کرد: نمایشنامه‌نویسی در حال نوشتن نمایشی است که قرار است توسط کارگردانی به روی صحنه برود. او از بعضی‌از صحنه‌هایی که نوشته است راضی نیست و از طرفی کارگردان به او فشار می‌آورد که هرچه زودتر متن را تکمیل کرده و به آنها برساند. نمایشی که او می‌نویسد بر اساس یک قصه فولکلور و شفاهی است و داستان آن از این قرار است: "سلطان، یکی از رعیت‌های دشت مغان، همسرش را به خاطر بیماری از دست می‌دهد و او باید دخترش سارای و پسرش یاشار را به کمک خواهرش نگار بزرگ کند. سارای زندگی آرامی در کنار خانواده‌اش دارد و با جوانی به اسم خان‌چوپان نامزد شده است. زمانی که آنها ییلاق می‌کنند، خان به همراه مباشر و تفنگچی‌هایش در حین شکار به چادر سارای نزدیک می‌شوند. و زمانی که خان چشمش به سارای می‌افتد، عاشق او می‌شود و می‌خواهد سارای را پیش خود ببرد. بین خان و خانواده‌ی سارای کشمکش و درگیری پیش می‌آید تا اینکه سارای راضی به وصلت می‌شود. روز عروسی کنار خان بالای پل رود ارس می‌رود و خودش را به رود ارس می‌اندازد. برادر سارای می‌خواهد خان را با تفنگ بکشد که خان‌چوپان تفنگ را از دست او گرفته و خودش خان را می‌زند. تفنگچی‌ها خان‌چوپان را می‌زنند و بقیه را دستگیر می‌کنند. سیل سارای را با خود می‌برد."

تقی پور که در این نمایش به عنوان مشاور متن هم حضور دارد بیان کرد: این داستان از زبان یک عاشیق روایت می‌شود و در طول نمایش اشعار فولکلور و فرهنگ شفاهی آذربایجان به فراخور صحنه‌ها استفاده ‌می‌شود. در نگارش بخش‌هایی از متن کنار نویسنده حضور داشتم و به واسطه آشنایی با فرهنگ آذربایجان و قصه‌های فولکلور آن منطقه دارم، توانستم اثرگذار باشم.

او عنوان کرد: من نقش پدر سارای را در این نمایش برعهده دارم. این شخصیت فرد محافظه‌کاری است و خصوصیات او یکی از دلایل تصمیمی است که سارای می‌گیرد.

این بازیگر پیشکسوت در رابطه با انتخاب نقش‌هایش برای تئاتر عنوان کرد: تنها زمانی که نقشی برایم از جذابیت‌های لازم برخوردار باشد آن را می‌پذیرم و تمام تلاشم را به کار می‌برم تا بتوانم به بهترین شکل آن را ایفا کنم.

تقی‌پور با اشاره به فعالیت‌های این روزهایش بیان کرد: متن‌هایی دارم که علاقمند به اجرای آنها بر صحنه تئاتر هستم. به زودی در دو فیلم سینمایی به کارگردانی بیژن شیرمرز و مانی میهن‌دوست حضور خواهم داشت.

 منبع:هنرانلاین

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید