۲ میلیون راس دام در کرمانشاه علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند | اتاق خبر
کد خبر: 360281
تاریخ انتشار: 30 تیر 1395 - 01:31
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه از واکسیناسیون ۱۲۰ هزار رأس گاو و ۲ میلیون رأس گوسفند و بُز در استان علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

اتاق خبر: دکتر علیرضا امیری امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران از پایان فازاول واکسیناسیون دام های استان علیه بیماری تب برفکی خبر داد و اظهار داشت: تب برفکی خطرناک ترین بیماری ویروسی دام های زوج سم اهلی و وحشی است که تاکنون هفت تیپ از ویروس این بیماری شناسایی شده و هر یک از تیپ ها دارای تعداد زیادی  تحت تیپ هستند و در کشور ایران سه تیپ A ،O وAsia۱ شناسایی شده است.

وی ادامه داد: در زمستان سال گذشته با مشاهده و شناسایی کانون این بیماری در بین دام های عشایر و روستایی، واکسیناسیون و سایر اقدامات لازم علیه این بیماری خطرناک انجام شد و با شروع سال جاری نیز در راستای ایمن سازی جمعیت دامی استان و جلوگیری از شیوع مجدد بیماری، یک فاز واکسیناسیون همگانی برای دام های استان شامل گاو و گوسفند از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

به گفته معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه، از ابتدای سال ۹۵ تاکنون تعداد ۱۲۰ هزار رأس گاو و ۲ میلیون رأس گوسفند و بُز علیه این بیماری در استان واکسینه شده است.

امیری اضافه کرد: واکسیناسیون جمعیت دامی استان علیه بیماری تب برفکی به صورت کاملأ رایگان و با استفاده از توان بخش دولتی و خصوصی بوده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تب برفکی از بیماری های بومی دامی کشوراست، ابراز کرد: این بیماری ممکن است به تلفات گوساله، بره و بُزغاله منجر شود و معمولا در فصل زایش ها دام ها اتفاق می افتد.

وی به علائم بیماری تب برفکی اشاره داشت و تصریح کرد: از مهمترین نشانه های این بیماری در دام تب، آبریزش دهان و بینی، وجود تاول در دهان، تاج سُم و روی پستان دام و لنگش است و معمولا تعداد این تاول ها در دهان و سُم گاو نسبت به گوسفند و بُز بیشتر بوده و اندازه آنها نیز بزرگ است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این بیماری در حیوانات کوچک مانند بره و بُزغاله ممکن است با ایجاد تاول همراه نباشد، بلکه ممکن است عامل بیماری قلب حیوان را درگیر و منجر به تلف شدن آن شود.

امیری با اشاره به راه های پیشگیری از بیماری تب برفکی، بیان داشت: دام مبتلا به این بیماری میکروب آن را به همراه ترشحات و ضایعات بدن خود دفع می کند و بنابراین ترشحات بینی، چشم، ادرار و مدفوع دام بیمار و حتی شیر تولیدی آن دارای میکروب بوده و می تواند محیط اطراف را نیز آلوده کند.

این مقام مسئول تأکید کرد: میکروب این بیماری در قطرات تنفسی دام آلوده وجود داشته و چنانچه با گرد و خاک وارد دستگاه تنفسی حیوان و یا همراه غذا و آب وارد بدن آن شود می تواند موجب انتقال این بیماری شود.

وی با بیان اینکه دامداران در راستای کنترل این بیماری باید از تماس دام های خود با دام ها و یا گله هایی که بیماری در آنها وجود دارد خودداری کنند، گفت: زمانی که بیماری در یک منطقه، استان و یا یک کشور شایع می شود باید از نقل و انتقال بدون ضابطه دام جلوگیری نمود و ۲ ماه قبل از فصل زایش برای جلوگیری از این بیماری دام های خود را واکسینه کنند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه عنوان کرد: در زمان شیوع این بیماری باید از خرید دام و وارد کردن آن به گله بدون مجوز دامپزشکی پرهیز نمود، زیرا دامی که سالم به نظر می رسد ممکن است به این بیماری آلوده باشد و پس از چند روز علائم آن نمایان شود و برای اطمینان داشتن از سالم بودن دام باید دام تازه خریداری شده را حداقل ۱۵ روز به صورت جداگانه نگهداری کرد.

امیری، دام های تلف شده در اثر بیماری تب برفکی را منبع انتشار میکروب و بیماری در محیط برشمرد بنابراین باید برای جلوگیری از انتشار بیماری، لاشه ی دام های تلف شده را دفن و یا سوزاند.

این مقام مسئول به دامداران توصیه کرد: در صورت مشاهده هر گونه علائمی از این بیماری مراتب را به نزدیک ترین شبکه دامپزشکی و یا از طریق شماره تلفن ۱۵۱۲ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۲ به اداره کل دامپزشکی اطلاع دهند و به سرعت دام های بیمار را از دام های سالم جدا کنند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید