جمع آوری و تحلیل اطلاعاتی جایگزین مغزه گیری در ساخت سدهای کشور می شود | اتاق خبر
کد خبر: 360290
تاریخ انتشار: 29 تیر 1395 - 11:08
مدیر گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد از اجرای طرح جمع آوری اطلاعات سدهای کشور در این واحد دانشگاهی خبر داد و گفت: این بانک داده های تحلیل شده، می تواند منبع اطلاعاتی و جایگزین مناسبی به جای روش مغزه گیری برای ساخت سد در نقاط مختلف ایران

به گزارش اتاق خبر از واحد علوم و تحقیقات، دکتر 'کاوه آهنگری' به همکاری گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات در اجرای چهار طرح پژوهشی با وزارت راه و شهرسازی، سازمان آب و برق خوزستان، مرکز تحقیقات آب و شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: علاوه بر این، مذاکراتی به منظور گسترش همکاری با شرکتهای زیرمجموعه وزارت نفت و شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نیز آغاز کرده ایم.


وی با بیان اینکه راهنمای نحوه انتخاب تجهیزات ابزاربندی و رفتارنگاری در سازه های زیربنایی حمل و نقل زمینه همکاری گروه معدن واحد علوم و تحقیقات با وزارت راه و شهرسازی است، تصریح کرد: در پروژه های راه سازی و ژئوتکنیک، یکی از مسائل مهم کنترل سلامت راه است که برای این امر باید رفتارنگاری را مورد ارزیابی و کنترل قرار داد تا بتوان بسته به شرایط ژئوتکنیکی مخاطراتی نظیر ریزش سنگ، بستر راه و مقاومت آن را پیش بینی کرد.


آهنگری افزود: در تونل ها نیز چه در زمان ساخت و چه در زمان بهره برداری باید شرایط ایمنی همواره براساس رفتارنگاری بررسی و تحلیل شود و برهمین اساس، در پروژه همکاری با وزارت راه و شهرسازی با نصب ابزار سنجش رفتارنگاری به بررسی و تحلیل راه ها و تونل‏ها می پردازیم تا با شناسایی مخاطرات و پیش بینی حوادث از آسیب های احتمالی جلوگیری کنیم.
وی به همکاری گروه معدن واحد علوم و تحقیقات با سازمان آب و برق خوزستان اشاره کرد و افزود: ابزاربندی، رفتارنگاری و کیفیت ابزار سنجش در سدها از نکات بسیار ضروری است ولی متأسفانه در زمینه ابزار نوآوری چندانی
وجود نداشته و اکثرا به صورت کپی برداری شده است که این ابزارها نه تنها مناسب پروژه سدسازی در ایران نبوده بلکه موجب افزایش هزینه ها می شود.


عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد : در طرح مشترکی که با همکاری سازمان آب و برق خوزستان آغاز کردیم از طریق ارائه معیارهای مناسب پس از بررسی و تحیلی شرایط محیطی سدها به دنبال بهینه کردن نحوه انتخاب ابزار هستیم.
وی همکاری با مرکز تحقیقات آب را از دیگر پروژه های برجسته گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات عنوان کرد و ادامه داد: در پروژه های ژئوتکنیکی بخصوص سدسازی، پارامترهایی وجود دارد که به صورت مستقیم با مغزه گیری اندازه گیری و مورد آزمایش قرار می گیرد درحالیکه این مغزه گیری ها هزینه های بالایی دارند.


به گفته آهنگری، واحد علوم و تحقیقات در قالب همکاری مشترک با مرکز تحقیقات آب، به جای مغزه گیری اقدام به جمع آوری اطلاعاتی (دیتا) از سدهای کشور کرده است.
مدیر گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات اضافه کرد: پس از جمع آوری اطلاعات سدهای موجود در مناطق مختلف ایران، اقدام به بررسی داده های به دست آمده و رابطه پارامترهای مختلف در آنها کرده ایم و این بانک داده های تحلیل شده، می تواند منبع اطلاعاتی و جایگزین مناسبی به جای روش مغزه گیری برای ساخت سد در نقاط مختلف ایران باشد.

راه اندازی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ و ژئومکانیک نفت در واحد علوم و تحقیقات
آهنگری با بیان اینکه در حال حاضر دو گرایش استخراج و فرآوری در مقطع کارشناسی ارشد و مکانیک سنگ، استخراج و فرآوری در مقطع دکتری در گروه مهندسی معدن واحد علوم و تحقیقات فعال است، افزود: گرایش های مکانیک سنگ، ژئو مکانیک نفت و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد در این واحد راه اندازی می شود .
وی خارنشان کرد: در صورت تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جزء اولین دانشگاه هایی هستیم که گرایش های ژئومکانیک نفت و محیط زیست را راه اندازی کرده اند.

منبع: ایرنا

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید