روستاییان نهاوند ۳ برابر میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند | اتاق خبر
کد خبر: 360390
تاریخ انتشار: 30 تیر 1395 - 12:01
مدیر آب و فاضلاب روستایی نهاوند بابیان اینکه دریافت آب‌بهای کم از مصرف‌کنندگان موجب افزایش مصرف‌شده است، گفت: روستاییان نهاوند ۳ برابر میانگین کشوری آب مصرف می‌کنند.

اتاق خبر: ظهر سه‌شنبه در پی اعتراض اهالی روستای «فیازمان» نهاوند مبنی بر آلودگی و مشکل آب این روستا مدیرکل آب و فاضلاب روستایی همدان به همراه فرماندار و مدیر آب و فاضلاب روستایی نهاوند در مسجد این روستا با اهالی به بحث و تبادل‌نظر در راستای رفع هرچه این موضوع پرداختند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی نهاوند تأمین آب شرب بهداشتی و سالم را از عمده وظایف شرکت آبفار دانست و اظهار کرد: ارائه خدمات مطلوب و مناسب بهداشتی در حوزه آب‌رسانی از مأموریتهای اصلی آبفار نهاوند است که در این زمینه به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند.

آیت شیراوند با اشاره به کاهش آب سفرههای زیرزمینی در دشت نهاوند افزود: متأسفانه مصرف بیش‌از اندازه، استفاده غیرمجاز از آب شرب در بخش‌های دیگر ازجمله آبیاری باغچه‌ها و باغات کوچک، شست‌وشوی وسایل نقلیه و دیگر امور موجب شده روزبه‌روز دچار مشکل کم‌آبی شویم.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی نهاوند با تأکید بر لزوم همکاری آحاد مردم در مصرف بهینه انرژی، گفت: اگر همکاری و مصرف بهینه را موردتوجه قرار ندهیم در آینده با مشکلات عدیده‌ای در خصوص کمبود آب  مواجه خواهیم شد.

وی عنوان کرد: مصرف‌کنندگان مبالغ ناچیزی را در مقابل مصرف آب پرداخت می‌کنند و همین امر موجب شده روزبه‌روز بر میزان اسراف آب شرب بهداشتی و سالم افزوده شود.

وی بابیان اینکه متأسفانه سفرههای آب زیرزمینی سال‌به‌سال فقیر شده است، ادامه داد: این در حالی است که میزان مصرف آب شرب بهداشتی و سالم سال به سال افزایش می‌یابد.

شیراوند با اشاره به لزوم وجود تعادل بین تغذیه و مصرف، گفت: در صورت عدم توجه به این مهم در آینده‌ای نه‌چندان دور دچار مشکلات کم‌آبی و بی‌آبی خواهیم شد.

وی از زیرپوشش خدمات آب شرب قرار گرفتن ۱۱۳ روستای نهاوند خبر داد و گفت: در نهاوند ۱۶۱ روستای دارای سکنه و بالای ۲۰خانوار وجود دارد که تاکنون بیش از ۱۱۳ روستای آن زیرپوشش خدمات آبفار قرارگرفته‌اند.

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان نهاوند با اشاره به اینکه امسال مشکل کم‌آبی در روستاها به حداقل رسیده است، افزود: در صورت بروز هرگونه مشکل در خصوص آب‌رسانی روستایی به‌محض دریافت گزارش در سریع‌ترین زمان ممکن، آب‌رسانی با تانکر انجام می‌شود.

وی یکی از مشکلات عمده شرکت را هدر رفت آب به علت فرسوده بودن شبکه‌های انتقال دانست و ادامه داد: سال‌های بسیاری از عمر شبکههای انتقال آب می‌گذرد، درحالی‌که باید هرچند سال یک‌بار اقدام به تعمیر و تعویض شبکه‌ها شود.

شیراوند به آغاز عملیات تعویض و تعمیر شبکه انتقال آب در روستای جهانآباد اشاره کرد و گفت: ازآنجایی‌که شبکه انتقال آب در این روستا فرسوده شده بود و عمر بالایی داشت امسال با ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار اولیه شبکه آب‌رسانی و انتقال آب در این روستا تعمیر و تعویض می‌شود.

وی به مصرف بالای آب شرب در روستاهای نهاوند اشاره کرد و گفت: میانگین مصرف آب شرب برای هر روستا ۱۵۰ لیتر است درحالی‌که در نهاوند ۲۵۰ لیتر آب مصرف می‌شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید