ورزش از صحنه‌های تقویت کننده انسجام ملی است | اتاق خبر
کد خبر: 360612
تاریخ انتشار: 31 تیر 1395 - 13:21
روحانی مطرح کرد:
رییس جمهور با ابراز خوشحالی از افزایش تعداد بانوان ایرانی در مسابقات المپیک و پارا المپیک گفت: در پارا المپیک تعداد بانوان ما 3 برابر افزایش پیدا کرده که این برای ملت و بانوان ما خوشحال کننده است.

ضیافت افطار رییس جمهور با نمایندگان مجلس شورای اسلامی

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز (چهارشنبه) در مراسم بدرقه ورزشکاران المپیکی و پارا المپیکی اظهار کرد: ما برای اینکه بتوانیم در مسیر و راه‌مان به اهداف‌مان دست پیدا کنیم بدون داشتن امید و نشاط موفق نخواهیم بود. به همین دلیل بزرگترین ظلم به ملت را کسانی می‌کنند که آن‌ها را از آینده مأیوس می‌کنند و بزرگترین خدمت را کسانی که با عمل و زبان خود برای ملت امید می‌آفرینند انجام می‌دهند.

وی ادامه داد:‌ ما چرا نباید امید داشته باشیم؟ مگر در صحنه‌های مختلف پیروزی به دست نیاورده‌ایم و از مشکلات و چالش‌های فراوان عبور نکرده‌ایم؟ مگر در سیاست،‌ فرهنگ، اقتصاد و دفاع نتوانسته‌ایم به موفقیت برسیم و مگر کشوری نیستیم که در منطقه و در مقایسه با بسیاری از کشورها امن‌ترین کشور جهان به حساب می‌آییم.

روحانی افزود: ما منسجم‌ترین ملت هستیم البته بعضی‌ها می‌خواهند بین ملت شکاف و فاصله ایجاد کنند اما ملت ما هوشیار و در راه دستیابی به آرمان‌ها و آرزوهایش بیدار است. یکی از صحنه‌هایی که انسجام ملی را تقویت می‌کند ورزش است و هیچ ایرانی نیست که در پیروزی در صحنه‌های ورزشی لبخند بر لبانش نباشد.

رییس جمهور در ادامه بیان کرد: در صحنه ورزش، ایران به عنوان یک صدای واحد در سراسر ایران و همه ایران‌دوستان در سراسر جهان خواهد بود. ورزش ایران امروز جایگاه خاصی برای وحدت ملی، منافع ملی و امنیت ملی ما دارد؛ مخصوصا که در این مسابقات بانوان ما هم حاضر هستند. بانوان بعد از انقلاب در بسیاری از صحنه‌ها حضور فعال داشتند و امروز در دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی، بهداشتی، صحنه سیاست و ... حضور دارند. یکی از صحنه‌هایی که زنان ایران توانستند قدرت و استعدادشان را به نمایش بگذارند ورزش است.

رییس دولت یازدهم با ابراز خوشحالی از افزایش تعداد بانوان ایرانی در مسابقات المپیک و پارا المپیک گفت: خوشحالم که این رکورد جدید را می‌شنوم. در پارا المپیک تعداد بانوان ما 3 برابر افزایش پیدا کرده که این برای ملت و بانوان ما خوشحال کننده است به خصوص اینکه بانوان ما با هویت ایرانی- اسلامی خود در این رقابت‌ها حاضر می‌شوند.

روحانی همچنین یادآور شد: ورزش را باید با دید جایگاه بلند آن و تأثیرات موفقیت‌های آن در دل صحنه جهان ببینیم. البته ما ورزش را تک‌بعدی نمی‌بینیم و تنها به ورزش قهرمانی نگاه نمی‌کنیم بلکه ورزش را یک ضرورت برای سلامت جسم و جان جامعه و بزرگترین کمک به بهداشت و سلامت روحیه جامعه می‌دانیم چرا که برای موفقیت در هر صحنه‌ای به روحیه و شادمانی نیاز داریم.

وی اضافه کرد: ما امروز باید احساس کنیم که یک رسالت ملی را در این سفر بر دوش داریم. مردم ما همواره دعای خیرشان پشت سر شما ورزشکاران خواهد بود و دولت هم در حد توان خود در طول این 3 سال هر کاری که توانسته انجام داده است البته می‌دانیم نقص‌ها و کمبودهایی وجود دارد. دولت در حد توان خود راه حمایت از ورزش همگانی و قهرمانی را ادامه خواهد داد.

رییس دولت تدبیر و امید خطاب به ورزشکاران المپیکی و پارا المپیکی گفت: می‌دانم که ملت ایران با قلب‌های خود و با دعای خود شما را در این سفر پراهمیت بدرقه خواهند کرد. باید به خاطر تلاش‌ها و کوشش‌های فراوان‌تان در ماه‌های گذشته به شما خسته نباشید بگویم. تعداد شرکت‌کنندگان عزیز ما در ریو با عدد 63 در المپیک و 96 در پارا المپیک یک رکورد است که این بسیار مهم به حساب می‌آید.

وی ادامه داد: امروز ورزش جایگاه خاص و ویژه‌ای در جهان دارد و با آنچه در گذشته تاریخ از ورزش یاد می‌شد کاملا متفاوت است. ورزش یک نماد بزرگ برای قدرت یک ملت و فعالیت و نشاط یک ملت است. به خصوص وقتی که در صحنه‌های بین المللی باشد. دنیای امروز دنیای رقابت‌هاست و در رقابت‌ها جایگاه انسان‌ها مشخص می‌شود.

روحانی اضافه کرد: شما به نام کل ملت ایران به این آوردگاه می‌روید و در میدان مسابقه ریو حاضر می‌شوید. چشم همه مردم به حرکات، تلاش‌ها و فداکاری‌های شماست و در واقع این میدان به یک معنا میدان سربازی است. ما هرچه داریم و همه توان، تمرینات و آنچه آموخته‌ایم را آنجا در معرض دید جهانی قرار خواهیم داد.

رییس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: در هر یک از میدان‌های مسابقه، چه در اقتصاد، چه سیاست داخلی و انتخابات آرام و سالم، چه در سیاست خارجی، چه در قدرت نظامی، چه در صحنه فرهنگی و هر جا که در یک رقابت و مقایسه با جهان حاضر می‌شود آنجا با نام ملت بزرگ ایران ثبت خواهد شد.

روحانی افزود: وقتی شما ورزشکاران در یک صحنه‌ای رکورد جدید می‌آفرینید ملت ایران صاحب یک رکود جدید می شود و وقتی شما روی سکو می روید دیگر نام شما نیست بلکه پرچم ایران است. آنجا دیگر بحث فدراسیون، وزارت ورزش، دولت یازدهم و این جناح و آن جناح مطرح نیست بلکه بحث کل ملت ایران مطرح است.

وی با اشاره به نقش مهم ورزش در جهان امروز اظهار کرد: در صحنه‌های ورزشی گاهی بحث میلیون‌ها نفر نیست بلکه گاهی چند میلیارد نفر در جهان صحنه‌های ورزشی را تماشا می کنند اما خیلی مهم است که کاروان ایران در تمام صحنه‌ها با حرکات، تلاش‌ها و نمایش کار و تلاش شبانه‌روزی خود و نمایش اخلاق انسانی و اسلامی خود در صحنه جهانی پیام داشته باشد. ایرانی در صحنه ورزش جهانی و المپیک و پارا المپیک باید پیام اخلاق، صلح، دوستی و همزیستی برای جهان و امید و نشاط برای ملت ایران داشته باشد.

رییس جمهور با بیان اینکه بسیار مهم است که در صحنه‌های مختلف برای مردم خودمان امید و نشاط بیافرینیم، افزود: وقتی ما در یک المپیاد شرکت می‌کنیم، پیروز می شویم و طلا می گیریم قلب همه ملت ایران شادمان می شود و غرور ملی برای همه ماست. برخی صحنه‌ها موج خاصی در نشاط مردم دارد و بعضی صحنه ها اوج غرور به حساب می‌آید.

روحانی افزود: در صحنه دفاعی وقتی برابر دشمن پیروز می‌شویم یک غرور و نشاط و جایگاه خاصی از لحاظ روحی در مردم در سراسر کشور به وجود می آید؛ حالا چه صحنه بزرگ ملی مثل فتح خرمشهر و عبور از اروند باشد و چه در صحنه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی. ورزش هم ویژگی خاص خودش را به ویژه برای نسل جوان ما دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: در ورزش گاهی فرد از خوشحالی از صندلی خود بلند می‌شود و داد و فریاد می‌کند و گاهی ما از خانه همسایه‌مان می‌توانیم بفهمیم که وقت پیروزی ورزشکاران ماست. این بسیار مهم است و بار مسئولیت مهمی را روی دوش ما و شما می‌گذارد. شما می‌دانید کاری که در این میدان انجام می‌دهید با دل 80 میلیون ایرانی سر و کار دارد. همه ما امروز یک رسالت سنگین بر دوش داریم.

روحانی همچنین گفت: در مسابقات جهانی چه آنجا که فوتبالیست‌های ما پیروز شدند و چه آن‌جایی که نبردند ولی عالی بازی کردند همه خوشحال بودند چرا که بازی خوب یک پیروزی است و با اینکه مدال ندارد اما کسی که خوب بازی می کند در دل مردم صاحب مدال است.

رییس جمهور در پایان بیان کرد: در المپیک همه چیز به جهد و تلاش شما و مربیان و دعای مردم بستگی دارد. انتظار مردم این است همان‌طور که از نظر تعداد شرکت‌کننده رکورد جدیدی در المپیک و پارا المپیک داریم در مدال و پیروزی‌ها نیز رکورد جدیدی داشته باشیم.

مراسم بدرقه کاروان المپیک و پارا المپیک جمهوری اسلامی ایران در بازی‌های ریو 2016 عصر امروز در سالن اجلاس سران با حضور رییس جمهور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان، کیومرث هاشمی رییس کمیته ملی المپیک و روسای فدراسیون‌های ورزشی و ورزشکاران و مربیان المپیکی و پارا المپیکی برگزار شد. در این مراسم رییس جمهور پاداش 10 میلیونی به ورزشکاران راه‌یافته به المپیک و پارا المپیک اهدا کرد که در والیبال سعید معروف، در جودو جواد محجوب، در تنیس روی میز نوشاد عالمیان، در وزنه‌برداری بهداد سلیمی، در شنا، شیرجه و واترپلو آریا نصیری شاد، در تیراندازی با کمان زهرا نعمتی، در قایقرانی مهسا جاور، در بوکس اکبر احدی، در تکواندو سجاد مردانی، در دو و میدانی حسن تفتیان، در شمشیربازی مجتبی عابدینی، در کشتی حسن رحیمی و در بخش جانبازان و معلولین محمد خال‌بندی به نمایندگی از ورزشکاران پاداش‌های خود را از رییس جمهور دریافت کردند.

انتهای پیام/

کد: 94108

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید