اتصال صنایع مازندران به سیزدهمین تصفیه‌خانه فاضلاب | اتاق خبر
کد خبر: 360922
تاریخ انتشار: 2 مرداد 1395 - 22:07
سیزدهمین تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی مازندران در جویبار در حالی به بهره‌برداری آزمایشی رسیده است که این پروژه از سال ۹۰ آغاز شده و فاضلاب‌گیری در آن از ابتدای امسال انجام شده است.

به گزارش اتاق خبر، بیشتر واحدهای صنعتی مستقر در شهرک صنعتی جویبار در زمینه شیمیایی و سلولزی فعالیت می‌کنند اما تاکنون به شبکه جمع‌آوری فاضلاب متصل نشده‌اند و کارشناسان امیدوارند به‌زودی واحدهای بهره‌بردار مستقر در این شهرک به‌تدریج به سیزدهمین تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌های صنعتی این استان اتصال یابند.
این تصفیه‌خانه فاضلاب، مجهز به واحدهای فرآیندی ایستگاه پمپاژ، آشغال‌گیر، دانه‌گیر، متعادل‌ساز، رآکتور بی‌هوازی رشد چسبیده با فلاوی هوادهی گسترده، مخازن ته‌نشین، کلرزنی و آزمایشگاه تخصصی فاضلاب است.
تاکنون ۱۳۳ قرارداد واگذاری زمین برای احداث واحد صنعتی در شهرک صنعتی جویبار مازندران امضا شده که درحال‌حاضر ۸۸ واحد صنعتی از این تعداد در حال بهره‌برداری بوده و بقیه در حال ساخت است.
تصفیه‌خانه‌های فاضلاب با هدف جلوگیری از مسائل زیست‌محیطی، کاهش آلودگی و همچنین استفاده دوباره از پساب در ایجاد فضای سبز در شهرک‌ها و نواحی صنعتی اجرا می‌شود. تاکنون در مازندران ۱۲ تصفیه‌خانه فاضلاب راه‌اندازی شده است به طوری که بنابر آمارها هزار و ۹۳۰ هکتار زمین صنعتی در مازندران وجود دارد که اگر در ۳۸ شهرک و ناحیه صنعتی ترسیم شود، متوسط آن ۵۰ هکتار خواهد بود.


هزینه ۲۵۰ میلیارد ریالی
سیدمصطفـی موسوی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران از فعالیت آزمایشی تصفیه‌خانه فاضلاب مرکزی در شهرک صنعتی جویبار خبر داد و گفت: برای اجرای این تصفیه‌خانه ۲۵۰میلیارد ریال در بخش بناها و تاسیسات هزینه شده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران بیان کرد: تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی جویبـار به‌عنوان سیـزدهمین تصفیه‌خانه فاضلاب، در شهرک‌های صنعتی مازندران ساخته شده و به بهره‌برداری رسیده است.

 
الزام به احداث تصفیه‌خانه
 تصفیه‌خانه فاضلاب مرکزی شهرک صنعتی جویبار با ظرفیت پالایش ۷۵۰ مترمکعب در شبانه‌روز طراحی و اجرا شده است. برای این تصفیه‌خانه، حوضچه ذخیره پساب پیش‌بینی شده و مجهز به فیلترها و پمپ‌های مربوط برای استفاده دوباره از پساب برای آبیاری فضای سبز محوطه تصفیه‌خانه و معابر داخلی شهرک است.
حال آنکه کامران علیپور، معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران اظهار کرد: احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌های صنعتی یک الزام در تامین زیرساخت‌های مورد نیاز صنایع است.
علیپور با اشاره به فعالیت بیشتر واحدهای صنعتی در شهرک صنعتی جویبار در زمینه شیمیایی و سلولزی، تصریح کرد: تاکنون ۱۳۳ قرارداد واگذاری زمین برای احداث واحد صنعتی در شهرک صنعتی جویبار مازندارن امضا شده که درحال‌حاضر ۸۸ واحد صنعتی از این تعداد در حال بهره‌برداری بوده و بقیه در حال ساخت است.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران با بیان اینکه صنایع مستقر در شهرک صنعتی جویبار به‌تدریج به این تصفیه‌خانه مرکزی متصل می‌شوند، تصریح کرد: این تصفیه‌خانه فاضلاب، مجهز به واحدهای فرآیندی ایستگاه پمپاژ، آشغال‌گیر، دانه‌گیر، متعادل‌ساز، رآکتور بی‌هوازی رشد چسبیده با فلاوی هوادهی گسترده، مخازن ته‌نشین، کلرزنی و آزمایشگاه تخصصی فاضلاب است.


احداث ۵ تصفیه‌خانه دیگر
آخرین گزارش‌ها در زمستان سال گذشته از اتصال ۷۸۵ واحد تولیدی و صنعتی به تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مازندران حکایت دارد، به‌طوری که ۱۲ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان در حال فعالیت بوده و ۶۵۷۵ مترمکعب فاضلاب را در شبانه‌روز تصفیه می‌کنند. برای راه‌اندازی این تصفیه‌خانه‌ها ۱۰۳ هزار میلیون ریال سرمایه‌گذاری شده است. بنابراین بیش از ۷۰درصد واحدهای بهره‌بردار در شهرک‌های صنعتی استان زیرپوشش تصفیه‌خانه فاضلاب قرار دارند.
اکنون نیز بهره‌برداری آزمایشی از تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک صنعتی جویبار آغاز شده و نیز احداث دو تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک‌های صنعتی بشل و شهدای محمودآباد در مرحله اجرا قرار دارد، در حالی که احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک صنعتی جویبار از سال ۹۰ آغاز شده و اکنون به مرحله راه‌اندازی آزمایشی رسیده است.
مطالعات در زمینه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرک صنعتی کیاسر و ناحیه صنعتی گهرباران ساری نیز انجام شده و برنامه‌ریزی برای طراحی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرک‌های صنعتی ساری ۲ و منصورکنده بابل، در دست انجام است. با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب این شهرک‌ها و نواحی صنعتی، روزانه ۵هزار مترمکعب فاضلاب صنعتی جمع‌آوری خواهد شد.
از آنجا که فعالیت‌های صنعتی آلودگی‌های زیست‌محیطی دارد، جلوگیری از این آلودگی‌ها و تخریب محیط‌زیست یک اصل در سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی است که در این راستا احداث تصفیه‌خانه‌های صنعتی با جدیت پیگیری می‌شود. در این میان استان‌های شمالی به دلیل پوشش گیاهی خاص آن منطقه موقعیت استراتژیکی در تامین زیرساخت‌های حفاظت از محیط‌زیست دارد به طوری که جلوگیری از جریان پساب‌ها و فاضلاب صنعتی و آمیختگی با آب‌های صنعتی اهمیت بسیاری داشته و باید راه‌اندازی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مازندران بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا از بروز مشکلات ناشی از پساب‌های صنعتی جلوگیری کرد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید