طرح های جایکا ژاپن با محوریت اشتغال پایدار در قشم اجرا می شود | اتاق خبر
کد خبر: 361589
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 11:02
مدیر طرح آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) در قشم، گفت: طرح های این آژانس در حوزه های گردشگری، شیلات، صنایع دستی و محیط زیست با محوریت جوامع محلی و ایجاد اشتغال پایدار در جزیره اجرا می شود.

اتاق خبر:«سعید بنی عامریان» دوشنبه شب در دومین همایش فناوری محیط زیست و سومین نشست اعضای کمیته فرعی گردشگری و شیلات، افزود: در همین چارچوب باید راهبردهای آسان سازی فرایند انتقال تجربه جایکا برای شتاب گیری روند توسعه متوازن محیط زیست، صنایع دستی و گردشگری قشم بررسی و اجرا شود.
وی اضافه کرد: با اجرای طرح های جایکا و توسعه زیرساخت های روستایی قشم با رعایت استانداردهای ویژه محیط زیستی، این جزیره به زودی به الگویی مناسب برای توسعه مناطق روستایی کشور تبدیل می شود.
عامریان با بیان اینکه جمعی از فعالان حوزه شیلات قشم تا سه ماه آینده با هدف استفاده از تجربه ژاپنی ها، به این کشور سفر می کنند، از اعزام جمع دیگری از فعالان حوزه گردشگری و محیط زیست قشم به اینگونه سفرها در سال آتی خبر داد.
مدیر طرح جایکا در قشم اظهار کرد: باید برای ارتقای سطح دانش علمی بومیان جزیره از طریق توسعه شبکه های اطلاع رسانی برنامه ریزی کرد تا زیرساخت های استفاده از تجربه ژاپنی ها در این منطقه فراهم شود.
به گفته بنی عامریان، آژانس همکاری های بین المللی ژاپن فعالیت های خود را در کشورهای کمتر توسعه یافته و در حال توسعه پیگیری می کند و از حدود 40 سال پیش طرح های مشترک خود را در ایران آغاز کرده است.
در این همایش «تتسو یاناگی» استاد دانشگاه کیوشو ژاپن و «کاظم وفادار» دانشیار دانشگاه آسیا - اقیانوسیه ژاپن در زمینه صیادی و نقش جوامع محلی در توسعه گردشگری و ارتقای صنایع دستی در جزیره یکهزار و 500 کیلومتر مربعی قشم سخنرانی کردند.
به گزارش ایرنا، از آبان سال گذشته آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) طرح سه ساله توانمند سازی جوامع محلی و ارتقای سطح معیشتی بومیان قشم را در چهار حوزه شیلات، گردشگری، پسماند و فاضلاب آغاز کرده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید