کاهش نرخ سود وام اعطایی به صنایع الکترونیک | اتاق خبر
کد خبر: 361653
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 17:04
رئیس صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک از کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به صنایع الکترونیک خبرداد و گفت: نرخ سود وام‌های پرداختی به این بخش ۵ تا ۱۵ درصد شد.

اتاق خبر: علی وحدت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران از کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به صنایع الکترونیک و منطبق بر دانش روز خبر داد و گفت: بعد از ابلاغیه ای که به بانکها در خصوص کاهش نرخ سود بانکی صورت گرفته است، نرخ سود وام‌های اعطایی به صنایع الکترونیک کشور هم کاهش یافته است؛ بر این اساس، سال قبل بالغ بر ۱۵۰۰ میلیارد ریال در قالب ۲۰۰ طرح، تقاضا برای دریافت تسهیلات از صندوق مصوب شده که حدود هزار میلیارد ریال از این رقم، به متقاضیان پرداخت شده است.

رئیس صندوق حمایت از تحقیقات و صنایع الکترونیک افزود: همچنین در زمینه صدور ضمانتامه ها نیز بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال مصوبه وجود دارد که تا انتهای سال گذشته، بیش از ۲۶۵ میلیارد ریال ضمانتنامه صادر شده است. همچنین  تا کنون ۳ هزار میلیارد ریال تسهیلات به متقاضیان پرداخت شده که هزار میلیارد ریال آن به سال ۹۴ اختصاص دارد و از ۱۲۰۰ طرح نیز حمایت شده است.

وی با بیان اینکه تسهیلات بلاعوض از سوی صندوق پرداخت نمی شود، تصریح کرد: ۳ تا ۴ قرارداد مشترک در زمینه صنایع پیشرفته با کشورهای دیگر در شرایط پسابرجام امضا شده است،   البته رویکرد صندوق نیز حمایت از صنایع الکترونیک و ورود دانش و فناوری روز دنیا به این صنایع است و از طرح هایی که در این حوزه ارایه می شود، استقبال می کنیم.

وحدت خاطرنشان کرد: معوقات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک حدود ۵ درصد از تسهیلات پرداختی است و علت پایین بودن این معوقات، ارزیابی صحیح و پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان واقعی است .همچنین رویه تأمین مالی در صندوق تدوین شده و به تصویب مراجع مربوطه رسیده که طی شش ماه دوم سال اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه یکی از روش‌های تامین مالی به شکل سرمایه‌گذاری ریسک پذیر، روش ورود مستقیم سرمایه‌گذار است، ‌ گفت: ما از شرکت‌های سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر به شکل غیرمستقیم حمایت می‌کنیم و منابع مالی را در اختیار شرکت‌های واسط قرار می‌دهیم تا باعث تقویت و تحرک صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان شود. در این میان دولت در حال تدوین پیوست‌های فناوری برای قراردادهای بین‌المللی است که در انعقاد قراردادها در شرایط پساتحریم مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس انتقال دانش فنی به شکل کامل به کشور صورت گیرد.

وحدت با بیان اینکه در برنامه ششم پیش‌بینی شده که صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تغییر نام پیدا کند، ‌ گفت: این اقدام به دلیل سهم بالای صنایع الکترونیک در صنایع پیشرفته صورت می‌گیرد.

رئیس صندوق صنایع الکترونیک در ادامه با اشاره به برگزاری اجلاس فعالان صنایع الکترونیک در نوزدهم مرداد ماه در تهران، ‌ گفت: ساز و کارهای حمایت غیرمستقیم از صنایع دانش‌بنیان و همچنین لزوم نفوذ فناوری پیشرفته در بنگاه‌های بزرگ و نقش آن در توسعه شرکت‌های کوچک، از جمله محورهای مورد توجه در نشست‌های تخصصی این اجلاس است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید