معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالا، حرکت از بازار سنتی به بازار مکانیزه است | اتاق خبر
کد خبر: 361692
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 19:44
عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران به دلیل شفافیت بالای این بازار، امری ضروری برای اقتصاد ایران است و مجلس از شفافیت و جلوگیری از انحصار در بخش کشاورزی حمایت خواهد کرد.
اتاق خبر: نظر افضلی، نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران سبب ساماندهی بازار، تولید و قیمت کالاهای کشاورزی می شود.
وی با اشاره به اینکه تصمیم وزیر کشاورزی برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران و تنظیم بازار با مکانسیم های کارآمد و مدرن، تصمیمی صحیح و جسورانه است، افزود: بازار محصولات کشاورزی دارای واسطه های زیادی است که مطمئنا در مقابل توسعه معاملات کشاورزی در بازار شفاف بورس کالا مقاومت خواهند کرد، به همین دلیل این تصمیم وزیر بسیار درست و جسورانه است و مجلس نیز از شفاف شدن آمارهای بخش کشاورزی و پایان انحصار در بازار حمایت کامل خواهد کرد.
افضلی با بیان اینکه اطلاعات و آمار معاملات محصولات مختلف در بورس کالای ایران در اختیار مردم قرار می گیرد و این موضوع بسیار مهم است افزود: نحوه ارائه اطلاعات و آمار به مردم در جمهوری اسلامی ایران بسیار مهم است و باید مردم در جریان آمارها به طور شفاف قرار بگیرند، از این رو بورس کالای ایران می تواند سبب شفافیت در کشور شود.
نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران باعث تعادل در بازار، حذف واسطه ها و کشف واقعی قیمت ها می شود، خاطر نشان کرد: یکی دیگر از مزایای استفاده از پتانسیل های بورس کالا برای بخش کشاورزی، برنامه ریزی برای میزان تولید و پیش بینی صادرات و واردات محصولات کشاورزی است که این موارد با توجه به آمارهای شفاف بورس، ممکن خواهد شد.
وی تاکید کرد: طی سال گذشته شاهد عرضه محصولاتی همچون جو و ذرت در بورس کالا بوده ایم که این اتفاق علاوه بر آشنایی فعالان بخش کشاورزی با مزایا و نحوه فرآیند های بورس کالا، اطلاعات شفافی را در اختیار مسوولان برای تصمیم گیری قرار داد.
افضلی همچنین افزود: با عرضه گسترده محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران، شاهد قرار گرفتن شمار زیادی خریدار و فروشنده در مقابل هم و کشف واقعی قیمت ها و پایان انحصار در این بخش خواهیم بود به طوریکه اگر هر عاملی که بخواهد بر نرخ کالاها موثر باشد، در بورس کالا تاثیر خود را در قالب قیمت و به طور شفاف نشان خواهد داد و دیگر نگرانی از بابت جهت دهی شماری واسطه به بازار وجود نخواهد داشت.

وی در پایان یادآور شد: معاملات در بورس کالای ایران سبب می شود تا از بازار‌های سنتی به بازارهای مکانیزه و پیشرفته به مرور زمان حرکت می‌کنیم.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید