صادرات اصفهان نیازمند کاهش هزینه‌های تولید | اتاق خبر
کد خبر: 361773
تاریخ انتشار: 6 مرداد 1395 - 10:18
صادرات محصولات کشاورزی ضوابط و شرایط ویژه خود را دارد و اگر در این زمینه هزینه تولید کاهش پیداکند.استان اصفهان در بخش‌های مختلف می‌تواند با صنایع غذایی دنیا به‌ویژه کشورهای حوزه خلیج‌فارس، تاجیکستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان رقابت کند.

اتاق خبر- به هرحال اگر مسئولان دولتی برنامه‌های صادراتی را با تدوین سیاست‌هایی که بتوان در بازار کشورهای هدف به رقابت پرداخت، اجرا کنند، هزینه‌های تولید کاهش می‌یابد و به‌طور قطع می‌توان در بازارهای صادراتی جایگاه مطلوبی به‌دست آورد.


صادرات اصفهان به عراق و افغانستان
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان می‌گوید: عمده‌ترین کالاهای صادراتی از گمرک اصفهان شامل مواد پتروشیمی با ۲۶درصد، آهن‌آلات و فولاد با ۲۲درصد، محصولات کشاورزی ۱۸درصد، مصنوعات آهن و چدن ۹درصد و محصولات لبنی با ۶درصد است. عبدالوهاب سهل‌آبادی می‌افزاید: مهم‌ترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی اصفهان، عراق ۳۶درصد، افغانستان ۲۲درصد، پاکستان ۱۵درصد و ترکمنستان با ۶ درصد بوده است. وی با اشاره به اینکه ۵۸درصد از صادرات گمرکات استان اصفهان به دو کشور عراق و افغانستان بوده، بیان می‌کند: در ۳ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۶۱میلیون دلار صادرات اصفهان به این دو کشور کاهش داشته است. رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان درباره صادرات کالاهای اصفهان تاکید می‌کند: سال گذشته حدود ۳۳۰میلیون دلار کالا از استان اصفهان به خارج از کشور صادر شده است. همچنین ۱۷هزار و ۳۸۱ تن کالا به ارزش ۵۸میلیون و ۵۱۵هزار دلار واردات داشته‌ایم که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۳، از لحاظ وزن ۳درصد کاهش داشته و از لحاظ ارزش تغییر نداشته است.


حمایت از صنایع تبدیلی
رییس انجمن مدیران صنایع اصفهان در ادامه می‌گوید: در حال حاضر مهم‌ترین مسئله استان اصفهان برای توسعه و افزایش صادرات و بهبود وضعیت حضور در بازارهای هدف، بحث تامین اعتبار و منابع مالی است. جعفر ذره‌بینی می‌افزاید: برای رفع این مشکل تاکنون دستورالعمل‌های لازم ابلاغ شده که اگر اجرایی شود می‌توانیم روی پای خود بایستیم و بازار را به‌دست بگیریم.

مقامات استان، مدیران کل، استانداران و اداراتی که باید پیرامون صنعت و اقتصاد همکاری داشته باشند، باید در این زمینه‌ها فعال باشند و اقدام به عمل کنند. رییس انجمن مدیران صنایع اصفهان تاکید می‌کند: درحال‌حاضر با مشکلات اداری بسیاری روبه‌رو هستیم اما قبل از اینکه این مشکلات برطرف شود باید تفکرات اداری را اصلاح کنیم. اگر این مشکلات حل شوند به طورقطع در روند تولید و صادرات استان تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت. وی با بیان اینکه سیب درختی سمیرم با کیفیتی بالا از نظر مزه و رنگ، در دنیا معروف است، اظهار می‌کند: متاسفانه همیشه صحبت حمایت از صنایع تبدیلی در کنار مزارع سیب درختی بوده اما هنوز این امر تحقق پیدا نکرده است. ذره‌بینی با بیان اینکه استان اصفهان مستعد فعالیت‌های کشاورزی بسیاری است، تاکید می‌کند: سیب‌زمینی کالایی است که درحال‌حاضر جانشین گندم شده و در آینده هم تثبیت می‌شود اما هنوز فرهنگ‌سازی لازم برای مصرف انجام نشده تا با توجه به کشت گسترده سیب‌زمینی که در استان داریم بتوانیم در سبد صنایع غذایی مصرف‌کننده، سیب‌زمینی را جایگزین گندم کنیم. رییس انجمن مدیران صنایع اصفهان ادامه می‌دهد: در این زمینه اقدامات بسیاری باید انجام شود، البته نظریه‌های خوبی هم ارائه می‌شود اما متاسفانه به مرحله اجرا نمی‌رسد. رییس انجمن مدیران صنایع اصفهان تصریح می‌کند: به دلیل بالابودن هزینه تولید نمی‌توانیم در صنایع غذایی با سایر کشورها رقابت کنیم، زیرا کشاورز آگاهی کامل از وضعیت کشت و تولید ندارد و هنوز به صورت سنتی فعالیت می‌کند اما می‌توان با برنامه‌ریزی، آموزش و حمایت کود و بذر و هر چیزی که بر اساس برنامه انجام و در هزینه‌های تولید کشاورزی صرفه‌جویی شود، همه تولیدات کشاورزی را در سبد صادراتی جای داد اما در این مسیر نباید از توسعه صنایع تبدیلی غافل شویم.

ذره‌بینی می‌افزاید: صادرات مواد غذایی و گل و گیاه، راهکارهای خود را دارد. سال‌هاست کارگاه پایانه فرودگاه اصفهان از سوی اتاق بازرگانی، استانداری اصفهان و وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی شده تا بتوانیم بخشی از صیفی‌جات و گل و گیاه را از طریق هوایی (پرواز) به مناطق مصرف برسانیم اما متاسفانه هیچ حمایتی برای تسهیل صادرات انجام نشده است. رییس انجمن مدیران صنایع اصفهان بیان کرد: این استان به قطب سوم تولید سیب‌زمینی درایران معروف است وسالانه بیش از ۷۰۰هزار تن تولید سیب زمینی دارد. درحال‌حاضر بیش از ۳۰درصد محصولات کشاورزی در این استان کشت می‌شود که نیاز صنایع تبدیلی و فرآوری را برطرف می‌کند. باید تلاش کنیم قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و صیفی کاهش پیدا کند تا بتوانیم در بازارهای هدف به ویژه کشورهای همسایه رقابت چشمگیری داشته باشیم.


اصفهان نیازمند فناوری‌های نوین
همچنین عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی استان اصفهان می‌گوید: عواملی که باعث افزایش هزینه تولید می‌شود بهره بانکی، مالیات و جرایم ارزش‌افزوده در مالیات‌های تبدیلی و تکلیفی است. امیدواریم مسئولان برای حل این مشکل تمهیداتی درنظربگیرند تا بتوانیم افزایش صادرات درسطح استان داشته باشیم. مصطفی حجه‌فروش می‌افزاید: اگر وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ریزی دقیقی برای بهبود وضعیت کشاورزی داشته باشد و به کشاورزان آگاهی و آموزش بدهد می‌توان برداشت بیشتری از یک هکتار زمین داشت و به جای ۳۰ تن محصول می‌توان ۶۰ تن برداشت کرد. این فعال اقتصادی تاکید می‌کند: به‌طور قطع اگر میزان برداشت از زمین‌های کشاورزی و باغ‌ها افزایش پیدا کند می‌توانیم در بازارهای هدف مقابل کشورهای رقیب مقتدرانه بایستیم. عضو هیات نمایندگان اتاق اصفهان اظهار می‌کند: امیدواریم در امسال راه برای صادرات محصولات کشاورزی هموارتر و ارتباطات بیشتر شود و مشکلاتی که در طول سال‌های گذشته وجود داشت، به زودی برطرف شود. حجه‌فروش خاطرنشان می‌کند: همچنین باید فناوری‌های نوین در زمینه کشاورزی به استان اصفهان راه پیدا کند، چون این عوامل باعث می‌شود کشاورزان هماهنگ با کشورهای دیگر پیش بروند.


نکته پایانی
به گفته کارشناسان، درحال‌حاضر بیش از ۳۰درصد محصولات کشاورزی در استان اصفهان کشت می‌شود که نیاز صنایع تبدیلی و فرآوری را برطرف می‌کند. کشاورزان این استان توانایی تولید دارند اما متاسفانه برنامه دقیق و حمایت برای صادرات وجود ندارد. این استان در بخش صنایع غذایی و تبدیلی به قطب سوم تولید سیب‌زمینی درایران معروف است. با توجه به شرایط ایجاد شده در کشور، امیدواریم امسال دولت، حمایت و راهنمایی بیشتری نسبت به حوزه کشاورزی داشته باشد تا بتوانیم در بازارهای هدف به‌ویژه کشورهای همسایه رقابت چشمگیری داشته باشیم.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید