مواد اولیه و نبود سرمایه درگردش ازعمده مشکلات صنایع کوچک و متوسط در زنجان | اتاق خبر
کد خبر: 361787
تاریخ انتشار: 6 مرداد 1395 - 11:18
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان گفت: مهمترین مشکلات صنایع کوچک و متوسط این استان در چهار بخش تامین مواد اولیه، تکنولوژی قدیمی، نبود بازار و کمبود یا نبود سرمایه در گردش است.

اتاق خبر:افشین جعفری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: دولت برای رفع هر یک از این مشکلات راهکاری پیش بینی کرده است که در نتیجه اجرای آنها، صنایع کوچک با ظرفیت بالاتر فعال و طرح های نیمه تمام وارد خط بهره برداری می شوند.
وی اظهار کرد: در زمینه تامین مواد اولیه، شرکت تعاونی مواد اولیه در حوزه صنعت پلاستیک و صنعت فرش که بیشترین آمار اشتغال را به خود اختصاص داده، تشکیل شده است.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان گفت: این شرکت تعاونی و شرکت های مشابه آن که برای سایر صنایع نیز تشکیل می شود، با خرید مشترک از فرا بورس یا مراجع وارد کننده، اقدام به خرید مواد اولیه صنایع کوچک با قیمتی پایین تر می کنند و به این طریق مشکل مواد اولیه صنایع کوچک مرتفع می شود.
وی خاطرنشان کرد: در زمینه استفاده از فناوری نوین در صنایع کوچک، به دنبال سفر رئیس جمهوری کره جنوبی به ایران، تفاهم نامه ای میان دو کشور و مسئولان آن امضا شد که پیرو آن بنا شد بخشی از تکنولوژی مورد نیاز ایران از کره جنوبی تهیه شود.
جعفری ادامه داد: در نتیجه همین موضوع بنا شد نمایندگانی از ایران به کره جنوبی سفر کنند و آموزش های لازم را در زمینه تکنولوژی های مورد نیاز ببینند.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان گفت: در زنجان نیز کارکنان واحد تولیدی فیلتر پرس برای اعزام به کره جنوبی و دریافت دانش کافی در مورد تکنولوژی های جدید معرفی شد.
وی به راهکار دولت برای رفع مشکل بازار صنایع کوچک اشاره و اضافه کرد: نخستین کاری که دولت برای این موضوع در نظر دارد، سوق دادن این صنایع به شرکت های دانش بنیان است، تا به این طریق بتوانند از لیزینگ محصولات دانش بنیان بهره مند شوند.
جعفری ابراز کرد: در این لیزینگ تسهیلاتی با حداکثر 12 و حداقل 9 درصد سود در اختیار خریداران برای خرید اقساطی محصول این شرکت ها قرار می گیرد و در مقابل مبلغ فروش کالاها به شکل نقد به دست تولید کننده می رسد.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان گفت: در این استان طی سال جاری، دو شرکت به شکل قطعی دانش بنیان شده اند و 10 شرکت دیگر نیز در دستور کار حرکت در این مسیر هستند.
وی افزود: حرکت دیگری که برای رونق بازار صنایع کوچک انجام شد، ورود به بازار فرا بورس بود.
جعفری یادآورشد: با تجدید ارزیابی دارایی های صنایع کوچک و متوسط، آن دسته از شرکت هایی که تمایل به حضور در بازار سوم بورس دارند، می توانند محصول خود را در این بازار عرضه کنند.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان زنجان گفت: پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای فعال سازی همه ظرفیت خط تولید صنایع و به مرحله بهره برداری رسیدن طرح های صنعتی از دیگر برنامه ریزی هایی است که دولت برای حمایت از صنایع کوچک در نظر گرفته است.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید