کارشناس اقتصادی: رسانه ها واقعیت های تحریم دشمن را به جامعه منتقل کنند | اتاق خبر
کد خبر: 361791
تاریخ انتشار: 6 مرداد 1395 - 11:44
کارشناس اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به واقعیت های مهم تحریم، گفت: رسانه ها واقعیت های تحریم های ظالمانه دشمن را برای مردم تبیین کنند.

اتاق خبر:اکبر ابدالی شامگاه سه شنبه در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی در سالن شهید آیت الله سعیدی مرکز آموزش بسیجیان استان قم، با ناکارآمد توصیف کردن تحریم های اقتصادی دشمن، اظهار داشت: طبق تحقیق های انجام شده تاکنون 75 درصد ضرر حاصل از اعمال تحریم علیه یک کشور، متوجه کشور تحریم کننده بوده است.
وی با بیان اینکه در 100 سال اخیر تنها 34 درصد از مجموع 181 تحریم تصویب شده از جانب شورای امنیت و آمریکا بر ضد کشورهای مختلف کارساز بوده، خاطرنشان کرد: این تحریم ها فقط 3.5 درصد از تولید ناخالص ملی کشورهای مورد تحریم را تحت الشعاع خود قرار داد و به طور کلی عمر مفید تحریم ها از نظر تاثیر بر اقتصاد کشور مورد هدف، 4.5 سال بوده است.
وی با ذکر ابزارهای دشمن برای تحریم، ممانعت از ورود فناوری را از جمله آن دانست و افزود: کشورهایی که دوره تحریم آنها بیش از زمان یاد شده بوده است، از آنجا که ناگزیر باید دانش لازم برای تولید کالا یا فناوری تحت تحریم را بدست می آوردند، ادامه تحریم ها نه تنها به زیان اقتصادشان نبوده بلکه به واسطه خودکفا شدن نتایج پرباری را نیز برای آنها به همراه داشته است، از این رو این روش تحریم خیلی سفت و محکم نیست.
این استاد دانشگاه، مشارکت جهانی برای تحریم ها را دومین وسیله و ابزار دشمن برای تحریم یاد کرد و اذعان داشت: هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا در اثر معروف خود به نام انتخاب های سخت از تلاش های خود برای متقاعد کردن کشورهای دیگر برای پیوستن به تحریم کنندگان ایران و دشواری هایی که در این راه متحمل شده، پرده برداشته است.
وی افزود: این روش دشمن برای فشار آوردن بر کشور و نظام اسلامی نیز چندان کارآمد و نتیجه بخش نیست، چراکه همواره در جهان کشورهایی مانند چین، روسیه، هند و پاکستان هستند که آمریکا را در پروسه تحریم ها علیه ایران همراهی نکنند.
این کارشناس مسائل اقتصادی، ایجاد تاثیرهای روانی از طریق نفوذ در ذهن و ادراک مردم را از دیگر ابزارهای دشمن ذکر کرد و افزود: دشمن در این شیوه که امید زیادی نیز به آن دارد، در تلاش است تا میزان تقاضای مردم برای کالاهای مختلف را افزایش دهد.
وی با یادآوری وقوع بحران کمبود مرغ در تابستان سال 91 در کشور، افزود: با توجه به تامین بیش از 90 درصد از خوراک دام مصرفی کشور از خارج این امر سبب شد تا در روند تولید مرغ کمبودها و مشکلاتی بوجود آید و در نتیجه مردم اقدام به خرید مازاد مرغ مصرفی خود نمایند.
ابدالی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه به اذعان اقتصاددانان غربی، تنها 10 درصد اقتصاد ایران وابسته به خارج است، افزود: سیاستمداران غربی نیز با پی بردن به این موضوع برای ضربه زدن به اقتصاد ایران بر آن شدند تا با برنامه ریزی و پیاده نمودن نقشه ها و ترفندهایی علاوه بر آن 10 درصد وابستگی به خارج، 90 درصد اقتصاد کشور که بر اساس تولید داخل فعالیت می کند را نیز تحت کنترل و سیطره خود در آورند.
کارشناس امور اقتصادی با بیان اینکه در این راستا هم مردم و هم مسئولان و تولیدکنندگان داخلی با بی توجهی و رعایت نکردن برخی اصول زمینه اثر بخشی و تاثیرپذیری اقتصاد کشور از تحریم ها را فراهم کردند، افزود: ظرفیت های فیزیکی و غیر فیزیکی بسیاری از جمله منابع طبیعی، جنگل ها، زمین های کشاورزی، نیروی انسانی، علم و فناوری، دسترسی به آب های آزاد، بازار چند صد میلیونی خاورمیانه و زیر ساخت های مناسب دیگری برای پیشرفت اقتصاد کشور وجود دارد، ولی متاسفانه در دوره تحریم و شرایط رکود اقتصادی چندان مورد توجه قرار نمی گیرند.
ابدالی با توصیف انقلاب اسلامی به عنوان یک رسانه، آن را به عنوان یکی از ظرفیت های مهم رشد و رونق اقتصادی کشور قلمداد کرد و گفت: انقلاب اسلامی به خاطر ظرفیت های گفتمان سازی بسیار قوی که در درون خود دارد و مورد پذیرش کشورهای دیگر نیز قرار می گیرد، قادر است سرمایه های اقتصادی فراوانی را جذب کشور نماید.
وی با انتقاد از مطالب و اظهار نظرهای منعکس شده در برخی رسانه ها مبنی بر اینکه اقتصاد مقاومتی درهیچ مرجع علمی دنیا یافت نمی شود، افزود: این مطالب در حالی بیان می شود که اقتصاد مقاومتی و مفاهیم و واژه های مربوط به آن از جمله تاب آوری اقتصادی، آسیب پذیری اقتصادی و اقتصاد اسفنجی در مجامع علمی روز دنیا مانند اجلاس اقتصادی داووس مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه مقاوم سازی اقتصادی بخش کوچکی از اقتصاد مقاومتی است و این مبحث از مفاهیم گسترده تری از جمله مدیریت جهادی تشکیل شده، اضافه کرد: برای اقتصاد مقاومتی ویژگی های مختلفی را می توان در نظر گرفت که انعطاف پذیری در برابر تحریم ها از جمله آن است.
نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی به همت سازمان بسیج رسانه سپاه علی بن ابیطالب(ع) و با هدف تفهیم، ترویج، رفع شبهه ها و ارائه برخی آمارهای استانی از وضعیت اقتصاد مقاومتی و صنایع برگزار شد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید