روابط میان وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد یکپارچه می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 362023
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1395 - 08:48
معاون وزیر نفت با تاکید بر تدوین روشهای کارآمد در بخش استانداردهای صنعت نفت، گفت: امضای دستورعمل تدوین استانداردهای ملی صنعت نفت میان وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد ایران، سبب یکپارچه شدن روابط میان این ٢ نهاد می شود.

اتاق خبر: محمدرضا مقدم، در حاشیه امضای تفاهمنامه دستورعمل گردش کار تعیین و بازنگری (تدوین) استانداردهای ملی صنعت نفت (NIPS)، با اشاره به همکاریهای صورت گرفته میان وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد ایران، اظهارکرد: طی این مدت جهش خوبی درباره ساماندهی استاندارد صورت گرفته است به نحوی که توانستیم استانداردهای صنعت نفت را در سطح ملی مطرح کرده و بنا داریم این استانداردها را نیز در سطح بین المللی تدوین کرده و به اعتماد بخشی در این زمینه اقدام کنیم.

وی با اشاره به امضای دستورعمل صورت گرفته میان این دو ٢ نهاد، گفت: صنعت نفت یک صنعت بین الملی است و هیچ صنعتی در کشور معادل این صنعت نیست، براین اساس استانداردهای تدوین شده در آن نیز باید به گونه ای تدوین شود که بتواند در عرصه ملی و بین المللی به تولید فناوری و اجرای طرحهای توسعه ای منتهی شود.

مقدم با اشاره به برنامه ریزی وزارت نفت برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و همچنین اجرای فعالیتها بر مبنای فناوری و توسعه، یادآور شد: بر این اساس شاکله صنعت نفت در ٢ بخش عملیاتی و طرحهای توسعه ای بنا شده است که شالوده این بخشها به استاندارد بستگی دارد.

استانداردهای صنعت نفت بین المللی می شود

معاون امور پژوهش و فناوری وزیر نفت با بیان این که زیرساختهای همه نظامهای فنی و اجرایی در استاندارد خلاصه شده است، ادامه داد: دوام و بقای بخش کالا، خدمات و تجهیزات صنعت نفت نیز به استانداردهای این بخش بستگی دارد، بنابراین باید در تدوین استانداردهای آن دقت لازم صورت گیرد.

مقدم با تاکید بر تدوین روشهای کارآمد در بخش استانداردهای صنعت نفت، گفت: امضای این دستورعمل سبب یکپارچه شدن روابط وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد ایران می شود.

وی با بیان این که با امضای این سند می توانیم ادعا کنیم که وزارت نفت در تدوین استانداردها از سطح ملی به سطح بین المللی گام برداشته است، اظهارکرد: با یکپارچه شدن فرایندها در تدوین استانداردهای صنعت نفت، شاهد کوتاه شدن مسیر تدوین این فرایند و همینطور سرعت در اجرای کار خواهیم بود.

مقدم ادامه داد: سعی می کنیم با تدوین استاندارد بین المللی برای صنعت نفت ایران، شکاف ایجاد شده بین صنعت نفت و تکنولوژیهای بین المللی را کاهش داده و سبب توسعه سایر بخشهای کشور شویم، زیرا رشد صنعت نفت سبب رشد سایر بخشهای اقتصادی می شود.

تفاهمنامه دستورعمل گردش کار تعیین و بازنگری (تدوین) استانداردهای ملی صنعت نفت (NIPS) عصر امروز با حضور معاون امور پژوهش و فناوری وزیر نفت و رئیس سازمان ملی استاندارد امضا شد.

هدف از تهیه این دستورعمل بیان گردش کار تعیین و بازنگری (تدوین) استانداردهای ملی صنعت نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشی و فرآورده های نفتی (NIPS) براساس بند ١ از اهداف کلی تفاهمنامه امضا شده میان وزارت نفت و سازمان ملی استاندارد در اردیبهشت ماه ١٣٩٤ است.

منبع:ایلنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید