لزوم توجه به برچسب انرژی ساختمان ها | اتاق خبر
کد خبر: 362050
تاریخ انتشار: 8 مرداد 1395 - 14:25
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان شرقی بر لزوم اهمیت ویژه به بحث برچسب انرژی در ساختمان ها تاکید کرد.

اتاق خبر :علی طوماری قبل از ظهر پنج شنبه در همایش ناب سازی مصرف انرژی در تبریز گفت: متاسفانه بخش محیط زیست با بی توجهی بالایی مواجه بوده و در بخش ساختمانی نیز همین مشکل را داریم و به تبع آن در بحث صرفه جویی در مصرف انرژی وضعیت خوبی حاکم نیست و سونامی بزرگی در بحث انرژی در کشور داریم.

وی ادامه داد: اگر کشوری به دنبال رشد اقتصادی است و می خواهد زیرساخت های خود را توسعه دهد باید مصرف انرژی را ناب کند اما ما فعلا این وضعیت را نداریم.

طوماری افزود: اگر زیرساخت های یک کشور توسعه نیافته و امکانات تولید داخلی افزایش نیابد اقتصاد مقاومتی عملی نمی شود چرا که یکی از اصول اقتصاد مقاومتی تولید داخلی است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ادامه داد: ما همانند ماهی در دریا هستیم که انرژی لازم را داریم اما غافل از تمام شدن آن هستیم.

وی با بیان اینکه قریب ۳۷ درصد مصرف انرژی در بخش ساختمان است، گفت: ۶۰ درصد همین مصرف ساختمانی مربوط به بخش سرمایش و گرمایش ساختمان است و ۲۲ درصد مصرف کل انرژی مربوط به گرمایش و سرمایش ساختمان است با این حال آیا نباید برای صرفه جویی انرژی توان بیشتری بگذاریم.

طوماری افزود: اگر ما در ساختمان از سامانه هوشمند بهره ببریم، آن ساختمان از لحاظ مصرف انرژی ۳۰ درصد صرفه جویی خواهد داشت و اگر دو سال از این سیستم استفاده کنیم هزینه مصرفی آن به خریدار برخواهد گشت.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ادامه داد: عایق کاری ساختمان و لوله ها می تواند ۳۵ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی به همراه داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: از نظر تجاری وقتی سازنده ساختمان هزینه خود را برداشت نکند سرمایه گذاری نخواهد کرد و اگر خریداران ساختمانی توجهی به جایگاه آن در حوزه مصرف انرژی نکنند انرژی ما به هدر می رود.

وی با ارائه پیشنهادی خطاب به شهردار تبریز گفت: ما باید به عنوان شهر اولین ها برچسب انرژی را در این کشور حاکم کنیم و وضع مالیات متناسب با برچسب انرژی راهکار خوبی در این زمینه می تواند باشد.

مصرف گاز در ایران ۱۰ برابر کشورهای اروپایی است

مدیر عامل شرکت هافمن نیز در این جلسه با اشاره ای به اهداف این همایش گفت: متاسفانه شاهد بی تفاوتی جامعه نسبت به مصرف انرژی هستیم و با وجود اینکه کشور در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته، منابع آبی ما ۷۷ درصد بیشتر از المانی ها و ۴۰ درصد بیشتر از میانگین جهانی مصرف می شود.

حمیدیه ادامه داد: از سویی متوسط مصرف برق سه هزار و متوسط جهانی هزار وات است یعنی ایرانی ها سه برابر مصرف جهانی برق مصرف می کنند.

وی افزود: ایران سومین مصرف کننده گاز جهان است که سرانه مصرف آن چهار برابر متوسط جهانی و ۱۰ برابر کشورهای اروپایی است.

مدیر عامل شرکت هافمن با بیان اینکه حذف سوبسیدها راهکاری برای کاهش مصرف نیست، گفت: بهتر است کمی عمیق تر به مسئله نگاه کنیم که یکی از مشکلات را می توان در عرضه محصولات کم کیفیت دانست.

وی افزود: در تدوین مقرررات در کشور مشکلی نداریم اما در عمل نمی توانیم کاری انجام دهیم چرا که تدوین مقررات به خودی خود متضمن کیفیت ساختمان نیست.

حمیدیه ادامه داد: باید یک نوع تغییر ساختاری در مصرف انرژی داشته باشیم که راهکار موضوع عزم ملی و همگانی است که این نیازمند نوعی دلبستگی به کشور دارد و باید بیشتر احساس دین به کشور داشته باشیم.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید