جبران کاهش درآمد زیرساخت از محل درآمد ترانزیت | اتاق خبر
کد خبر: 362379
تاریخ انتشار: 11 مرداد 1395 - 07:50
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: فیلترینگ هوشمند در 3 فاز اجرایی خواهد شد که فاز دوم باید تا اردیبهشت ماه 95 انجام می‌شد، اما هم‌اکنون با تاخیر مواجه است و تا پایان آذرماه این فاز به پایان می‌رسد.

حمدجواد آذری جهرمی در نشست خبری رونمایی از سامانه اندازه‌گیری و پایش کیفی شبکه ارتباطات زیرساخت کشور اظهار داشت: مرحله اول فیلترینگ هوشمند آزمایش روی شبکه اجتماعی بود که نتایج خوب بوده است؛ به طوری که پیش از اجرای فیلترینگ هوشمند، روزانه محتوای مجرمانه در این شبکه 5 درصد بود و هم‌اکنون به زیر یک درصد رسیده است، فاز اول فیلترینگ هوشمند با آزمایش در یک شبکه اجتماعی نتایج خوبی داشت و هم‌اکنون فاز دوم با موضوع تغییر محل استقرار تجهیزات از زیرساخت به لایه دسترسی با تأخیر در حال انجام است. 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت:فیلترینگ هوشمند برای سالم‌سازی فضا مناسب بوده است؛ البته فیلترینگ یک اقدام منفعلانه است و هیچ وقت صفر نمی‌شود؛ برای مثال، کارگروه فیلترینگ یک میلیون و 200هزار مصداق برای فیلتر شدن اعلام کرده بود که فیلترینگ هوشمند 95میلیون مورد را شناسایی و محدود کرد.

او تاکید کرد که در ارزیابی موفقیت یا شکست فیلترینگ هوشمند، افرادی به برخی صفحات اینستاگرام استناد می‌کنند و می‌گویند به دلیل باز بودن فلان صفحات، فیلترینگ هوشمند اینستاگرام موفق نبوده است؛ دلیلی ندارد که صفحاتی که مورد اقبال کاربران ایرانی نیستند را مسدود کنیم، حتماً این صفحات انتشاری در فضای جامعه ایرانی نداشته که در فیلترینگ هوشمند تشخیص داده نشده، ممکن است این صفحات در کشورهای اروپایی دیده می‌شود و در ایران بازدیدی نداشته باشند.

جهرمی در خصوص فاز دوم پروژه فیلترینگ هوشمند بیان داشت: در این فاز، تغییر محل استقرار فیلترینگ از زیرساخت به لایه دسترسی (شرکت‌های ارائه‌دهنده سرویس) مدنظر است که این فاز چالش‌های بسیاری دارد، طبق قانون، ارائه خدمات‌دهنده دسترسی، موظف به فیلترینگ شده‌اند که از این رو این تغییر محل استقرار ضروری بوده است و هم‌اکنون این فاز در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در فاز سوم نیز فیلترینگ هوشمند به تمامی فضای غیررمز کشور بسط داده می‌شود و از ابتدا اعمال در فضای رمز جزو فیلترینگ هوشمند نبوده است و در حوزه رمز، تقویت سرویس‌های بومی و تعامل با سرویس‌های بین‌المللی راهگشاست.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص محل جبران کاهش قیمت اینترنت زیرساخت گفت: تأثیر کاهش قیمت اینترنت در درآمدهای زیرساخت از محل افزایش درآمد ترانزیت جبران خواهد شد، مذاکراتی با چند سرمایه‌گذار خارجی در این باره داشته‌ایم و امیدواریم در مدت کوتاهی چند قرارداد نهایی شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید