اجرای 1266 طرح با 8960 میلیارد ریال واشتغال 5714 نفر درکهگیلویه وبویراحمد | اتاق خبر
کد خبر: 362661
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 02:32
استان کمتر توسعه یافته کهگیلویه و بویراحمد که با انبوهی از پروژه های نیمه تمام دولت دهم مواجه بود طی سه سال عملکرد دولت یازدهم با افتتاح 1266 طرح عمرانی و اقتصادی، هشت هزار و 960 میلیارد ریال اعتبار و پنج هزار و 714 فرصت شغلی روند توسعه استان را شتاب بخشی

اتاق خبر:استاندار کهگیلویه وبویراحمد معتقد است که خدمات دولت یازدهم در این استان در زمینه طرح های عمرانی و خدماتی نسبت به 35 سال قبل قابل مقایسه نیست.
سید موسی خادمی گفت: در دولت یازدهم یک هزار و 266 طرح عمرانی و اقتصادی اعتبار هشت هزار و 960 میلیارد ریال اعتبار در استان اجرایی شده که از این تعداد یک هزارو 240 طرح افتتاح و بقیه کلنگ زنی شده است.
وی با اشاره به اینکه از این تعداد بهره برداری شده 235 طرح اقتصادی است ،تصریح کرد: میزان اشتغالزایی این تعداد طرح 5 هزار و 714 نفر است.
وی گفت: رویکرد دولت یازدهم، مسئولان و متولیان امور اجرایی در استان مبنی بر اتمام و تکمیل طرح های عمرانی و اقتصادی در دست اجرا است.
وی ادامه داد: در سه سال گذشته طرح های کلنگ زنی به شکل چشمگیری کاهش یافت و بهره برداری از طرحهای نیمه تمام در اولویت قرارگرفت به گونه ای که از 538 طرح هفته دولت و دهه دفجر 94 در این استان 426مورد افتتاحی بود و سایر آن کلنگ زنی شد.
وی اظهار کرد: تنها در دهه فجر و هفته دولت سال 94 در کهگیلویه و بویراحمد 538 طرح با بیش از چهار هزار و 370 میلیارد ریال اعتبار در این استان افتتاح و بهره برداری شد که این امر بیانگر روند خوب عمرانی استان با وجود کاهش درآمد های نفتی کشور بود.
همچنین استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به طرح آمایش سرزمینی در استان گفت: این طرح که از سال 84 تا آغاز بکار دولت یازدهم راکد بود هم اکنون تکمیل شده است.
خادمی به سند توسعه چهار ساله کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به گزارش های رسیده در بیش از 90 درصد بخش ها عملکردها متناسب با برنامه پیش رفته است.
وی به افزایش میزان درآمدهای عمومی استان در دولت یازدهم و در سه سال اخیر اشاره کرد و گفت: میزان درآمد مصوب و سهم استان در سال گذشته حدود یک هزار و 270میلیارد ریال بود، این در حالی است که استان کهگیلویه و بویراحمد در سال گذشته با 300 میلیارد ریال افزایش نسبت به میزان مصوب حدود یک هزار و 870 میلیارد ریال درآمد کسب کرد.
وی اجرایی شدن راه آهن یاسوج - اقلید، پروژه گازرسانی شهرهای قلعه رئیسی و دیشموک ، اجرای افزایش طول باند فرودگاه یاسوج پل سوم و چهارم بشار یاسوج، اجرای عملیات سد شیو و سد تنگ سرخ را از برخی طرح های عمرانی بزرگ در این استان دانست و گفت: این تعداد طرح از جمله پروژه هایی بود که تلاش جمعی نمایندگان، دولت و مسئولان اجرایی استان اجرایی شده است.
خادمی با اشاره به افزایش میزان بودجه کهگیلویه و بویراحمد در سه سال گذشته گفت: کل اعتبار مصوب در سال 92 و از محل های مختلف 2 درصد نفت، ملی استانی شده و سایر منابع سه هزار و 520 میلیارد ریال بود،این در حالی است که اعتبارات مصوب استان در سال 94 افزون بر 6 هزار و 200 میلیارد ریال رسید.
وی با اشاره به افزایش سهم اعتبارات استان از محل های مختلف در دولت یازدهم گفت: سهم استان از میزان اعتبارات متفرقه از یک دهم درصد به حدود 9 دهم درصد در سال 94 افزایش یافته است.
خادمی تصریح کرد: افزایش 2 برابری سهم اعتبارات ملی، افزایش سه برابری اعتبارات ویژه استانی و تخصیص بالای 85 درصدی اعتبارات را از دیگر اقدامات دولت یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد.
همچنین نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: افزایش سهم کهگیلویه و بویراحمد در صنعت از نیم درصد به یک درصد و به چرخه تولید برگشتن 70 واحد تولیدی و فراهم شدن زمینه تکمیل کارخانه فولاد مارگون از دستاوردهای مهم دولت یازدهم در این استان است.
غلام محمد زارعی شتاب بخشی به بیمارستان 250 تختخوابی یاسوج با تزریق 250میلیارد ریال اعتبار در 2 ساله اخیر، اجرای پروژه افزایش طول باند فرودگاه یاسوج، تامین تجهیزات فرودگاه یاسوج برای پرواز در شب و پرواز در هوای مه آلود،اختصاص 250 میلیارد ریال به طرح های گازرسانی به شهرهای شمالی کهگیلویه و بویراحمد از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان است.
زارعی اختصاص 250 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه شهر یاسوج در سه سال گذشته به شهرداری این شهر را از دیگر خدمات دولت یازدهم به این منطقه محروم دانست.
وی انجام روکش آسفالت در 150 کیلومتر از راه های روستایی، احداث 30 کیلومتر بزرگراه و شروع رسمی اجرای طرح بزرگ راه آهن یاسوج- اقلید را از دیگر برنامه های توسعه این استان در سال جاری اعلام کرد.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت:تکمیل پروژه های اشتغالزا و توسعه راه های ارتباطی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان است.
پژمان نیک اقبالی با اشاره اجرای طرح توسعه روستاها در این استان گفت:براساس این طرح که با مشارکت دهیاری ها و منابع طبیعی اجرا می شود به متقاضیان زمین واگذار می شود.
وی میزان اعتبار طرح های عمرانی و اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد را نسبت به سال گذشته بیش از هفت برابر اعلام کرد.
نیک اقبالی اجرا و تکمیل طرح های نیمه تمام و راکد تامین آب کشاورزی در مناطق امامزاده جعفر ،آبلش و مختار را از دستاوردهای مهم دولت یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد دانست.
نیک اقبالی با اشاره به در حال اجرا بودن طرح راه آهن یاسوج به اقلید ابراز داشت: 22 کیلومتر از این طرح، زیرسازی و آماده ریل گذاری است.
معاون امور عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: تلاش برای اتصال کهگیلویه و بویراحمد به شبکه ریلی کشور در اولویت برنامه های دولت یازدهم است.

** نهضت راه سازی دستاورد دولت یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد
تحقق یک هزار و300 درصدی آسفالت معابر روستایی ،ساخت بیش از 50 کیلومتر بزرگراه و صدها طرح راهسازی کهگیلویه و بویراحمد در دولت تدبیر و امید نویدبخش خروج این استان کمتر توسعه یافته از بن بست ارتباطی است.
این در حالی است که در طول 35 سال بعد از انقلاب تنها 43 کیلومتر بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد ساخته شده بود ، اما در سه سال از عمر دولت یازدهم بیش از 50 کیلومتر بزرگراه در این استان ساخته شده و ده ها کیلومتر راه دیگر از جمله بزرگراه نیز در دست ساخت است.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد گفت:در سال 94 پیش بینی ما این بود که در استان باید 98 کیلومتر بزرگراه داشته باشیم که اکنون 93 کیلومتر بزرگراه داریم و با این تفسیر به 95 درصد از خواسته های خود دست یافته ایم.
حسین فدایی افزود: در بحث آسفالت راه های روستایی قرار بود 2 هزار و 168 کیلومتر آسفالت راه روستایی داشته باشیم که یک هزار و 940 کیلومتر آسفالت راه روستایی محقق شد و 90 درصد برنامه این بخش محقق شد.
وی بیان کرد: در زمینه راه های اصلی قرار بود در استان 593 کیلومتر راه اصلی ساخته شود که این میزان به 516 کیلومتر رسید و 88 درصد برنامه این بخش تحقق یافت.
فدایی اظهار کرد: با حمایت دولت تدبیر و امید راه های ارتباطی بیش از 218 روستای استان با قیر رایگانی که دولت در اختیار استان ها قرار داده آسفالت شده است.
وی اهمیت اجرای برخی از طرحهای راه سازی این استان در دولت تدبیر و امید را یادآور شد و گفت: طرح ملی جاده پاتاوه - دهدشت، پل سوم و چهارم بشار یاسوج، چهارخطه یاسوج- اقلید، یاسوج شیراز، یاسوج - اصفهان، کمربندی یاسوج، یاسوج - سی سخت، دوگنبدان - باشت و دوگنبدان - دهدشت از مهمترین پروژه های در حال اجرای حوزه راه است.
وی افزایش پروازهای فرودگاه یاسوج از یک پرواز در هفته به 6 پرواز را یکی از مهمترین اقدامات حوزه حمل و نقل هوایی دانست.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد احداث راه آهن یاسوج - اقلید را نیز به عنوان یکی از نیازهای اساسی مردم این استان دانست و گفت: حدود 23 کیلومتر از خط ریلی راه آهن یاسوج - اقلید به مناقصه رفت و عملیات اجرایی آن نیز از سمت اقلید آغاز شده است.
فدایی تصریح کرد: میانگین ساخت بزرگراه در کهگیلویه و بویراحمد در دولت های گذشته سالانه کمتر از یک و نیم کیلومتر بوده که در دولت تدبیر و امید ساخت بزرگراه رشد چند برابری بخود گرفته است.
حسین فدایی با بیان اینکه شاخص برخورداری از راه روستایی در کشور 86 درصد است ،تصریح کرد:رشد ساخت راه روستایی در دولت یازدهم در کهگیلویه و بویراحمد از 36درصد به 43 درصد رسیده است.
وی عنوان کرد: هم اکنون بیش از 250 پروژه بزرگراهی،راه اصلی،فرعی و روستایی و ساختمان های اداری با میانگین پیشرفت فیزیکی 30 تا 40 درصد در این استان فعال است.

* بخش سلامت کهگیلویه و بویراحمد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 260 طرح در حوزه بهداشت و درمان در کهگیلویه وبویراحمد در دولت یازدهم به بهره برداری رسیده است.
رضا چمن میزان اعتبار هزینه شده برای این تعداد طرح بهداشتی و درمانی را افزون بر2 هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
وی بهره برداری از 70خانه بهداشت در روستاها و مناطق محروم این استان با همکاری استانداری و کمیته امداد امام (ره)را از مهمترین طرح های افتتاحی در بخش سلامت استان در دولت یازدهم اعلام کرد.
چمن میزان اعتبار هزینه شده برای ساخت و تجهیز این تعداد خانه بهداشت روستایی در استان را حدود 80 میلیارد ریال اعلام کرد و تصریح کرد:17 طرح عمرانی در این حوزه نیز طی امسال و سال 96 به بهره برداری می رسد.
وی با اشاره به اهتمام دولت و وزارت بهداشت برای افزایش 21 هزار تخت بیمارستانی در کل کشور تا پایان سال 96 ، افزود: سهم کهگیلویه و بویراحمد در این راستا نیز 400 تخت اعلام شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد چهار بیمارستان از جمله 200 تختخوابی یاسوج با میزان پیشرفت فیزیکی حدود 85 درصد، 2 بیمارستان 100 و 96 تختخوابی در گچساران، 32 تختخوابی باشت و 32 تختخوابی بهمئی را از مهمترین این طرح ها اعلام کرد.
چمن احداث 2 کلینیک ویژه در شهرهای گچساران و دهدشت، تکمیل بخش اورژانس بیمارستان های شهید بهشتی و امام سجاد (ع) در یاسوج و امام خمینی (ره) دهدشت و مرکز جامع غربالگری سرطان را از دیگر طرح های مهم و اولویت دار استان اعلام کرد.
وی با اشاره به شروع عملیات اجرایی مرکز پزشکی هسته ای در زمینی به مساحت 200 مترمربع در بیمارستان امام سجاد (ع) یاسوج و 2 دانشکده بهداشت و پرستاری در استان ، گفت: تامین اعتبار این طرح ها نیز از محل اعتبارات ملی و حوزه وزارت بهداشت و همکاری خیرین خواهد بود.
وی بیان کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت گام های بلندی برای کاهش مشکلات بهداشتی و درمانی در کهگیلویه و بویراحمد برداشته شده است.
وی عنوان کرد: در طول 2 سال اخیر و با اجرای طرح تحول نظام سلامت 130 پزشک متخصص و فوق تخصص در کهگیلویه و بویراحمد جذب و در این مدت نیز حدود 150 هزار نفر تنها با پرداخت 6 درصد هزینه های درمان در بیمارستان های استان بستری شده اند.
چمن اظهار کرد: سرانه درمان روستائیان استان از 460 هزار ریال به 860 هزار ریال افزایش یافت و هفت مرکز فوریت های پزشکی و اورژانس جاده ای نیز در استان به بهره برداری رسید.
چمن گفت: از زمان آغاز طرح تحول نظام سلامت تاکنون دومین دستگاه سی.تی.اسکن یاسوج با اعتباری افزون بر 20 میلیارد ریال خریداری شده و آماده راه اندازی است.
وی بیان کرد: در این مدت 2 دستگاه ام.آر.آی هر کدام با اعتباری افزون بر 50 میلیارد ریال خریداری شده که یکی از آنها در گچساران آماده بهره برداری است و دیگری نیز در دهدشت آماده نصب است.

** حوزه فرهنگ
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی سه سال اخیر ، 530 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های عمرانی در بخش فرهنگ استان شامل مصلی ها ، بقاع متبرکه و مساجد اختصاص یافته است .
حسن نوروزی افزود : کهگیلویه وبویراحمد جایگاه چهارم پر اعتبار ترین استان را در کشور دارد .
وی گفت: سه سال اخیر بیش از 9 میلیارد ریال به ساخت 13 مصلی در شهرستانهای مختلف استان و 120میلیارد ریال به بقاع متبرکه و مساجد استان اختصاص یافت .
وی گفت: در سال 1394 ، یک هزار و 390 میلیارد ریال میزان اعتبارات استان بوده که نسبت به سال های قبل 12 درصد رشد داشته است .
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در بخش طرح های حوزه های علمیه استان 20 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است و ساخت دارالقران یاسوج با مساحت 2 هزار و 700مترمربع هم در سال 93 آغاز شد و 10میلیاردریال برای تکمیل آن اختصاص یافت .

** صنایع تولیدی
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: رونق صنعت از راهبردهای دولت یازدهم برای توسعه اشتغال و تحقق اقتصاد مقاومتی در این استان است.
داریوش دیودیده افزود: برای دستیابی به این راهبرد تاکنون 100 واحد تولیدی راکد کهگیلویه و بویراحمد با حمایت دولت به چرخه تولید بازگشته است.
وی اظهار کرد:کارخانه آرد و نشاسته و گلوکز یاسوج، ماشین سازی پارس، خوراک دام و طیور، خط تولید شکر از چغندر کارخانه قند یاسوج از مهمترین این واحدهاست.
دیودیده با بیان این که تکمیل طرح های نیمه تمام صنعتی این استان بیش از سه هزار فرصت شغلی ایجاد می کند ،تصریح کرد: حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام تولیدی و صنعتی از دیگر اولویت های دولت است.
وی گفت: 130 پروژه صنعتی با یک هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار در این استان در حال اجراست.
وی کارخانه سیمان مارگون، آجر و پتروشیمی دهدشت،تصفیه روغن و صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی و دامی را از مهمترین طرح های صنعتی در حال اجرای کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.
با این حال امید است با سفر هیات دولت به کهگیلویه وبویراحمد در روزهای آینده و تامین اعتبار برای اجرای یک هزار و 800 طرح نیمه تمام از جمله پروژه های بزرگ چهار خطه و بیمارستانی و فرهنگی زمینه توسعه این استان بیش از پیش فراهم شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید