میزان غرامت پرداختی به پرورش دهندگان میگو 80 تا 90 میلیارد ریال است | اتاق خبر
کد خبر: 362668
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1395 - 03:42
عضو هیات مدیره صندوق بیمه کشاورزی گفت: میزان غرامت تعیین شده برای پرورش دهندگان میگو که باید از سوی صندوق بیمه بخش کشاورزی پرداخت شود 80 تا 90 میلیارد ریال است که با برطرف شدن مشکل محدودیت منابع پرداخت می شود.

اتاق خبر:ابوالفضل جوادیان روز دوشنبه افزود: مزرعه های پرورش میگو با احراز سلامت مزرعه ها از سوی سازمان دامپزشکی کشور و استان بیمه می شود و برای بیمه کردن آنها محدودیتی وجود ندارد.
وی اظهار کرد: ارزیابی پرونده خسارت دیدگان صنعت پرورش میگو در استان بوشهر در مراحل پایانی قرار دارد.
جوادیان گفت: در 10 سال گذشته بیش از 11 برابر حق بیمه دریافتی از صاحبان مزرعه های پرورش میگو در استان بوشهر غرامت از سوی صندوق بیمه بخش کشاورزی پرداخت شده است.
وی یادآور شد: کل حق بیمه ای که در 10 سال گذشته از سوی پرورش دهندگان میگو در استان بوشهر پرداخت شده 9 میلیارد ریال است در حالی که در این مدت 100 میلیارد ریال غرامت به این بخش پرداخت شده است.
جوادیان گفت: با پایان ارزیابی ها و تکمیل پرونده های خسارت پرورش دهندگان میگو و تامین اعتبار غرامت خسارت دیدگان این بخش در استان بوشهر پرداخت می شود.
عضو هیات مدیره صندوق بخش کشاورزی افزود: پارسال تعهد این صندوق 12هزار میلیارد ریال بود که از این میزان با وجود همه مشکلات اعتباری دولت، زمان بیمه گری و ارزیابی ها 9 هزار میلیارد ریال معادل 74.5 درصد پرداخت شد.
وی یادآور شد: در زمان حاضر صندوق بیمه بخش کشاورزی 3 هزار و 300 میلیارد ریال از مجموع تعهدات سال 94 به کشاورزان بدهکار است که براساس پیگیریها تلاش می شود که این بدهی پرداخت شود.
جوادیان افزود: براساس برنامه ریزی دولت در قانون برنامه پنجم توسعه باید 50 درصد ظرفیت تولید کشور بیمه شود که در زمان حاضر 38 تا 40 درصد این ظرفیت اجرا شده و تلاش می شود در سال پایانی برنامه و آغاز برنامه ششم دولت با تامین منابع بتواند به هدف پوشش بیمه خود برسد.
وی بیان کرد: در سال 95، دولت و مجلس باید در قالب تبصره 13 قانون بودجه سالجاری 13 هزار و 500 میلیارد ریال بابت حق بیمه سهم دولت بعنوان یارانه به صندوق بیمه کشاورزی تخصیص دهند.
جوادیان با اشاره به رشد قابل توجه سهم دولت در سالجاری افزود: محل تامین این منابع از ماده 10 و12 قانون مدیریت بحران است که امیدواریم دولت امکان تامین منابع در تخصیص های بعدی را داشته باشد تا بتوانیم برنامه بیمه ای خود را در این چارچوب عملیاتی کنیم.
وی بیان کرد: 153 محصول و فعالیت در همه زیربخشهای کشاورزی زیر پوشش بیمه است که در زمان حاضر 85 تا 90 درصد محصولاتی که در چرخه تولید کشت می شوند بیمه پذیری آنها اعلام شده است.
جوادیان گفت: در باغات 65 درصد خسارت پرداختی مربوط به سرمای بهاره و یخبندان، در محصول خرما بیشترین خسارت مربوط به خطر خشکیدگی خوشه خرما، در زراعت بیشترین خسارت پرداختی مربوط به خشکسالی و در بخش دام، طیور و آبزیان خسارتها مربوط به بیماریهای عمومی و قرنطینه ای است.
وی اظهارکرد: هر محصولی که کشاورزان متقاضی بیمه آن باشند و مسئولان بخش کشاورزی بعنوان حمایت کنندگان آن را تائید کنند برنامه بیمه پذیری آن بعنوان محصول جدید اعلام می شود و محدودیتی برای بیمه نداریم.
جوادیان گفت: در سال های اخیر با توجه به اینکه یارانه دولت به بیمه بخش کشاورزی با مشکل مواجه شده، طبیعی است که در این قسمت سیاست انبساطی نداریم ولی بعنوان عامل محدود کننده نیز نیست.
وی درباره باغات نخیلات در استان بوشهر افزود: 50 درصد سطح زیر کشت نخیلات بیمه شده و 100 تا 120 میلیارد ریال غرامت مشمول آنان شده که بزودی پرداخت می شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید