طرح «ذخیره عملیاتی» جایگزین نیروگاه‌سازی شد | اتاق خبر
کد خبر: 363108
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1395 - 17:57
یک مقام مسئول با اشاره به برنامه کاهش ۸۰۰ مگاواتی پیک مصرف برق با همکاری صنایع، گفت: امسال به‌ جای ساخت نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی، طرح ذخیره عملیاتی با هدف کاهش پیک مصرف تابستان اجرا شد.

اتاق خبر: اردشیر مذکوری در نشست کارگروه طرح ذخیره عملیاتی صنایع با بیان اینکه هدف از اجرای این پروژه کاهش نیاز مصرف برق کشور در ساعات پرباری از طریق مشوق‌های مالی برای صنایع پرمصرف برای کاهش مصرف در ساعات پیک و تغییر ساعت کاری و برنامه‌ریزی تعمیرات است، گفت: در مجموع ۲۰ صنعت بزرگ قابل پایش در این طرح مشارکت دارند که می‌توانند تا سقف ۸۰۵.۱ مگاوات در کاهش نیاز مصرف شبکه مشارکت داشته باشند.

دبیر کارگروه طرح ذخیره عملیاتی صنایع در وزارت نیرو با اعلام اینکه متوسط بار کاهش یافته توسط این صنایع در طول روزهای اجرا در تابستان سال جاری ۵۲۲ مگاوات و حداکثر آن ۶۳۲ مگاوات بوده است، تصریح کرد: در صورت عدم اجرای این طرح، برای جبران این میزان بار، با احتساب تلفات انتقال، به احداث یک نیروگاه دست‌کم یک‌هزار مگاواتی نیاز خواهد بود که هزینه آن بسیار بیشتر از اجرای طرح ذخیره عملیاتی صنایع است.

این مقام مسئول با بیان اینکه متوسط بار کاهش یافته توسط صنایع بزرگ در طرح ذخیره عملیاتی صنایع، نسبت به سال گذشته ۶.۵ درصد رشد داشته است، اظهار داشت: ظرفیت کاهش نیاز مصرف شبکه در سطح فوق توزیع و توزیع (صنایع غیرقابل پایش در شبکه) ۶۱۰ مگاوات برآورد شده که با واسطه برق‌های منطقه‌ای مدیریت می‌شود.

به گفته وی از جمله توافق‌های حاصل در این کارگروه، رفع مشکلات نظام‌نامه‌های اول و چهارم طرح و در صورت نیاز تلفیق دو نظام‌نامه بود و رویت‌پذیر کردن اطلاعات صنایع در سطح فوق توزیع  موضوع دیگری که به آن پرداخته شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید