فولاد ایران 350 میلیارد ریال برای خرید پساب فاضلاب بروجن پرداخت می کند | اتاق خبر
کد خبر: 363119
تاریخ انتشار: 14 مرداد 1395 - 19:13
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: شرکت ملی فولاد ایران 350 میلیارد ریال برای خرید پساب فاضلاب بروجن و تامین آب مورد نیاز فولاد سفیددشت پرداخت می کند.

اتاق خبر:قاسم سلیمانی دشتکی شامگاه چهارشنبه در نشست با مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران و جمعی از مدیران چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: این مبلغ از سوی شرکت ملی فولاد ایران طی سه سال به شرکت آب و فاضلاب شهری این استان پرداخت می شود.
وی تاکید کرد: این مبلغ برای خرید سالانه سه میلیون و 200 هزار مترمکعب پساب فاضلاب بروجن برابر 100 لیتر در ثانیه و در مجموع 80 میلیون مترمعکب در طول 25 سال پرداخت خواهد شد.
سلیمانی دشتکی افزود: در این نشست مقرر شد تا شرکت آب و فاضلاب چهارمحال و بختیاری پساب فاضلاب بروجن را در پشت تصفیه خانه به شرکت ملی فولاد ایران تحویل دهد.
وی تصریح کرد: تکمیل و بهره برداری از زنجیره فولاد چهارمحال و بختیاری یکی از تاکیدهای سفر رئیس جمهوری در سفر به بام ایران بوده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری بیان کرد: کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی، خشکسالی های اخیر، ممنوعه شدن دشت های کشاورزی و خشکی چشمه ها، قنوات و رودخانه های این استان باعث شده تا مسئولان به منظور مدیریت در مصرف آب، استفاده از پساب فاضلاب به عنوان یک منبع پایدار تامین آب صنعت را در دستور کار قرار دهند.
وی اضافه کرد: استفاده از پساب فاضلاب در صنعت و رونق تولید می تواند باعث افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری، بهبود فضای زیست محیطی، ارتقای کشاورزی، رشد فعالیت صنعتی و بالا رفتن سرانه اقتصادی شود.
سلیمانی دشتکی عنوان کرد: مدیریت ارشد و مجموعه مدیران چهارمحال و بختیاری برای دستیابی سریع به اهداف توسعه ای در این استان فعالیت خود را براساس معیارهای علمی و منطبق با اقدام کارشناسی به دور از هرگونه فضای سیاسی، جناحی، حزبی و فردی دنبال می کند.
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران نیز گفت: چرخه فولاد چهارمحال و بختیاری به 150 لیتر در ثانیه آب نیاز دارد.
عبدالمجید شریفی اضافه کرد: از این میزان اکنون 50 لیتر در ثانیه تامین شده و 100 لیتر بر ثانیه هم از طریق خرید پساب فاضلاب بروجن تامین خواهد شد.
وی ادامه داد: با راه اندازی فولاد چهارمحال و بختیاری وضعیت اشتغال، اقتصاد و تولید در منطقه متحول می شود.
شریفی اظهار کرد: استفاده از پساب تولیدی در زنجیره فولاد چهارمحال و بختیاری نیز در طرح های توسعه ای مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری هم گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر و کاهش شدید منابع آب، استفاده از پساب فاضلاب به عنوان منبع تامین پایدار آب، یکی از اولویت های مهم مسئولان برای رونق چرخه تولید در صنعت به شمار می رود.
سید نعیم امامی بیان کرد: به همین منظور خرید پساب فاضلاب شهرکرد و بروجن در دستور کار مسئولان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختیاری نیز گفت: اکنون 350 تا 400 لیتر در ثانیه پساب فاضلاب در شهرکرد و 100 لیتر بر ثانیه در بروجن تولید می شود.
قدرت الله بیگلری پساب سالانه فاضلاب چهارمحال و بختیاری را 15 میلیون متر مکعب اعلام و عنوان کرد: از این میزان 11 میلیون و 800 هزار مترمکعب در شهرکرد و سه میلیون و 200 هزار مترمکعب در بروجن تولید می شود.
زنجیره فولاد چهارمحال و بختیاری شامل فاز احیا (تبدیل گندله آهن به آهن اسفنجی)، فاز فولادسازی (تبدیل آهن اسفنجی به اسلب) و فاز تولید (شمش فولادی) است.
به منظور طرح توسعه فولاد در سفر رئیس جمهوری در سال 1393 به چهارمحال و بختیاری، ایجاد بخش تولید ورق (نورد سرد و گرم) نیز برای این طرح در نظر گرفته شد.
مجتمع فولاد چهارمحال و بختیاری در منطقه صنعتی سفید دشت و در 30 کیلومتری شهرکرد واقع است.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید