توسعه جریان نخبه پروری در گرو رشد پارک های علم و فناوری | اتاق خبر
کد خبر: 363227
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1395 - 12:05
رئیس پارک علم و فناوری مازندران گفت: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد موجب توسعه جریان نخبه پروری و ظهور و بروز خلاقیت و نوآوری‌ها می شود

به گزارش اتاق خبر علی معتمدزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی است که هماهنگ باسیاست‌های کلان سیاسی و امنیتی نظام اسلامی و برای مقاومت در برابر اقدامات تخریبی شکل می‌گیرد تا بتواند در برابر ضربات اقتصادی تحریم‌ها و توطئه‌های گوناگون اقتصادی نظام استکبار مقاومت کرده و توسعه و پیشرفت خود را ادامه دهد.

وی اظهار داشت: در این راستا اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند راهکاری برای دست‌یابی به این مهم باشد که نه‌تنها به‌عنوان یک نیاز اساسی برای کشورهای درحال‌توسعه نظیر ایران به شمار می‌آید بلکه اجتناب از حرکت به سمت چنین اقتصادی توان رقابتی را به‌شدت کاهش می‌دهد.

معتمد زادگان یادآور شد: ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری که یکی از رویکردهای اصلی آن توجه به اقتصاد دانش‌بنیان است این موضوع را بیش‌ازپیش موردتوجه قرار می‌دهد.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران ادامه داد: از یک‌سو این اقتصاد با وقوع تحولات علمی و تحقیقاتی، دگرگونی عمیقی در عرصه رشد و تولید اقتصادی ایفا می‌کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد مبتنی بر علم و دانش موجب رشد و توسعه پایدار جامعه و درنهایت تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود، از سوی دیگر تلاش برای بهبود بهره‌وری تلاش برای زندگی بهتر افراد و جامعه است.

وی عنوان کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان تکیه و بار اصلی بر دوش نخبگان و صاحبان فکر در کشور است که با خلاقیت و نوآوری و استفاده از روش‌های میان‌بر به‌سرعت کشور را در مقابل تهدیدات و محدودیت‌های بیرونی مصون داشته و حتی از رهگذر چنین چالش‌ها و فشارهایی فرصت‌سازی مناسبی را انجام می‌دهند.

معتمد زادگان یادآور شد: اقتصاد دانش‌بنیان رابطه مثبتی با بهره‌وری و رشد اقتصادی دارد و پیامد این روابط کاهش بیکاری، کیفیت بهتر محصولات و خدمات، کاهش قیمت تمام‌شده، اصلاح الگوی مصرف و درواقع تحقق مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

رئیس پارک علم و فناوری مازندران ادامه داد: یکی از اساسی‌ترین پیش‌نیازهای اقتصاد دانش‌بنیان، سرمایهٔ انسانی خلاق، نوآور و دانشی است که با توجه به ترکیب جمعیتی ایران و تعداد جوانان تحصیل‌کرده، نیروی انسانی بالا به‌عنوان بزرگ‌ترین و باارزش‌ترین سرمایهٔ کشور، باید موردتوجه قرار گیرد. این نیرو سهم بزرگی در تولید محصولات دانش‌بنیان، استقلال اقتصادی و اشتغال‌زایی پایدار در جامعه دارند.

وی افزود: در حقیقت، یکی از راهکارهای اساسی خودکفایی پایدار در محصولات استراتژیک، ارتقای فناوری و افزایش بهره‌وری عوامل تولید از طریق دانش‌بنیان کردن اقتصاد و توسعه‌ شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی اظهار داشت: اهمیت اقتصاد و شرکت‌های دانش‌بنیان به‌اندازه ایست که علاوه بر تأثیرگذاری بر سایر مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی، از طرف رهبر معظم انقلاب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین عامل اقتصاد مقاومتی مطرح می‌شود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید