عروسک‌های ایرانی به ترکیه رفتند | اتاق خبر
کد خبر: 363261
تاریخ انتشار: 15 مرداد 1395 - 18:10
سرپرست گروه تئاتر «نقاب» از اجرای نمایش کودک «قصه عروسک ها» در پنجمین جشنواره تئاتر کودک ترکیه که در شهر ازمیر برگزار می شود، خبر داد.

به گزارش اتاق خبر جواد نوری تهیه کننده نمایش «قصه عروسک‌ها» و سرپرست گروه تئاتر «نقاب» درباره اجرای این اثر نمایشی در ترکیه به خبرنگار مهر گفت: نمایش «قصه عروسک ها» نوشته و کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور قرار است در پنجمین دوره جشنواره تئاتر کودک ترکیه که از ۵ تا ۸ آگوست در شهر ازمیر ترکیه برگزار می شود، شرکت کند. این اثر نمایشی جمعه ۵ آگوست مصادف با ۱۵ مردادماه در این جشنواره که امسال به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود، اجرا خواهد داشت.

وی ادامه داد: نمایش «قصه عروسک ها» پیش از این در جشنواره رایان هند نیز شرکت کرده بود. همچنین این نمایش در سال ۹۳ نیز در سالن سوره حوزه هنری اجرا شده بود که البته برخلاف اجرای جدید که بدون دیالوگ و براساس تابلوسازی و تاکید بیشتر بر اصوات و موسیقی است با تکیه بر دیالوگ به صحنه رفت. این اثر نمایشی یک کار کودک محسوب می شود و براساس تکنیک نمایش های ایرانی اجرا می شود.

نوری درباره داستان نمایش توضیح داد: این نمایش داستان زندگی دختربچه ای را روایت می کند که تنهاست و در تنهایی اش با عروسک هایش سرگرم است. در شبی آرزوی این کودک برآورده شده و عروسک هایش که مبارک، طیاره خانم و پهلوان نام دارند، زنده می شوند و سعی دارند او را از تنهایی خارج کنند...

وی درباره ویژگی های این نمایش بیان کرد: تلاش ما این بوده که این سه عروسک را که برای مخاطبان ایرانی آشنا هستند به مخاطبان غیر ایرانی مخصوصا کودکان معرفی کنیم. این سال ها در بازار عروسک های خارجی به وفور مشاهده می شود بنابراین ما هم فکر کردیم بد نیست بچه ها را با ماهیت عروسک های ایرانی آشنا کنیم.

کارگردان نمایش «دو روی روایت نادری» افزود: مصطفی ساسانی، محمد هادی عطایی، الهه شه‌پرست، محمد شکری به عنوان بازیگر و علیرضا نوری به عنوان برنامه ریز و دستیار کارگردان در این سفر من و خیرالله تقیانی پور را همراهی می کنند.

نوری در پایان صحبت هایش درباره دیگر فعالیت های گروه تئاتر «نقاب» گفت: در حال حاضر امیر غفارمنش در حال تمرین و آماده سازی نمایش «پری» نوشته خیرالله تقیانی پور است که البته ما نقشی در این اجرا نداریم و امیر غفارمنش که از متن خوشش آمده بود، تصمیم گرفت آن را به صحنه ببرد. از آنجا که این نمایشنامه و نمایشنامه «طروپ طرب» در کلیت به هم نزدیک هستند درصدد هستیم این دو نمایش را همزمان با هم و در یک سالن نمایشی به صحنه ببریم اما هنوز زمان اجرا قطعی نشده است چون فعلا درگیر تولید چند پروژه تلویزیونی شده ایم که به زودی درباره شان اطلاع رسانی می کنم.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید