کنترل منحنی انقلاب صنعتی چهارم | اتاق خبر
کد خبر: 363324
تاریخ انتشار: 16 مرداد 1395 - 09:45
انجام کارها به وسیله رایانه‌ها و بدون دخالت انسان به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی شناخته می‌شود که در صورت پیاده‌کردن و بومی‌سازی آن هزینه‌های نهایی در محیط‌های صنعتی بسیار ارزان‌تر تمام می‌شود و نتیجه آن افزایش سطح درآمد و بهبود کیفیت زندگی است.

اتاق خبر: انسان‌ها در دهه‌های اخیر ماشین‌های بیشتری را برای انجام برخی امور مرتبط با صنعت به کار گرفته‌اند. انجام امور به وسیله ماشین‌ها و با نظارت انسان و درنهایت حرکت به سمت انجام کارها به وسیله رایانه‌ها و بدون دخالت انسان، همان چیزی است که اکنون به عنوان چهارمین انقلاب صنعتی شناخته می‌شود. نخستین انقلاب صنعتی به زمان موتور بخار برمی‌گردد. مهار الکتریسیته انقلاب صنعتی دوم و ورود رایانه‌ها به صنعت، انقلاب صنعتی سوم را رقم زد و اینک انقلاب صنعتی چهارم پا به عرصه صنعت گذاشته است. در این راستا، پنل تخصصی نقد و بررسی پیاده‌کردن و بومی‌سازی چهارمین انقلاب صنعتی ۱۳ مرداد با حضور چهره‌های برجسته بخش‌های صنعت و دانشگاه از کشورهای آلمان، سوئد، پرتغال، فرانسه و ایتالیا ازجمله کریستف هانیش متخصص رباتیک، مکاترونیک و خدمات راه دور از دانشگاه دوسلدرف آلمان، «کلودیو سه نه ده سه» مدیر مسئول فرصت‌های فناوری کسب‌وکار جدید در شرکت الکترولوکس سوئد، «پیترو پرلو» مدیر تحقیقات شرکت خودروسازی فیات، «خوزه باراتا» متخصص در رباتیک و سیستم‌های هوشمند و عضو دپارتمان مهندسی الکترونیک دانشگاه لیسبون و کارشناسان ایرانی همچون ناصر میرسپاسی سرپرست گروه دانشکده مدیریت واحد تهران مرکز دانشگاه آزاد اسلامی و اصغر نورالله‌زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.


ساخت اتومبیل در فضای فیزیکی کوچک
پیترو پرلو مدیر تحقیقات شرکت خودروسازی فیات در پاسخ به این سوال که چگونه پارادایم‌های انقلاب صنعتی چهارم را باید شناسایی کرد، گفت: شما امروز با مبلغ ۱۰۰یورو می‌توانید رایانه‌ای با مغز هوشمند تهیه کنید که ۱۵سال آینده می‌توانید همان رایانه را با ۱۰۰هزار برابر توانایی بالاتر خریداری کنید. شما امروز باید رشد منحنی انقلاب صنعتی چهارم را کنترل کنید تا آن زمان بتوانید همان رایانه را با توانایی بالا تولید کنید؛ این در حالی است که اگر نتوانید این منحنی را در زمان حال کنترل کنید ۴ یا ۵سال دیگر برای شما سودی نخواهد داشت از این‌رو باید برای دستیابی به فناوری‌های روز در زمان خودش سوار بر موج فناوری شوید.
به گفته مدیر تحقیقات شرکت خودروسازی فیات، دیگر گذشت زمانی که ساخت اتومبیل نیاز به کارخانه‌های بزرگ داشت. امروزه با فناوری‌های پیشرفته‌ای که در حوزه رباتیک شرکت فیات به وجود آمده می‌توان یک خودرو را با چند دستگاه رباتیک در هر کجای دنیا تولید کرد. با توجه به اینکه زمان استفاده از سوخت‌های فسیلی در حال انقراض است و از طرفی حجم ترافیک نه تنها در تهران بلکه در همه جای دنیا رو به فزونی است نیاز به فناوری‌های بالا برای حل این مشکل بیش از پیش وجود دارد و امروز خودروهای برقی و کوچک بیشتر مورد توجه مصرف‌کنندگان است. اگر امروز نتوانیم این مسائل را شناسایی کنیم در آینده نمی‌توان منحنی انقلاب صنعتی چهارم را به خوبی پیش برد.
پرلو با بیان اینکه باید از سیاست‌گذاران کشورتان بخواهید تا شما را در کسب‌وکارهای کوچک یاری کنند، گفت: مهم نیست برای راه‌اندازی و توسعه کسب و کارهای کوچک دچار اشتباه شوید؛ مهم این است که شما در زمان خودش این فعالیت را شروع کرده‌اید. برای اجرای این طرح باید یک طرح ملی از سوی دولت تدوین شود تا بتوان از کسب و کارهای کوچک حمایت کرد. ما نیز ابتدا با یک خودرو کوچک شروع کردیم که در نهایت به مدیریت نوآوری رسیدیم.


اختصاص بودجه ۵۰۰میلیون دلاری برای کسب‌وکارهای کوچک
اصغر نورالله‌زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید که از کسب و کارهای کوچک خانگی حمایت می‌کند با بیان اینکه با ابلاغ سیاست‌های کلی برای رسیدن به افق ۱۴۰۴ اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان سیاست‌گذاری کلان مدنظر قرار گرفته، اظهار کرد: با سیاست‌های دولت صندوق نوآوری و شکوفایی، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و صندوق کارآفرینی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفته است.
نورالله‌زاده با اشاره به اینکه باید مزیت‌های رقابتی در کشور را شناسایی کرد، افزود: خوشبختانه موقعیت جغرافیایی کشور به گونه‌ای است که در هر نقطه از آن یک نوع مزیت رقابتی وجود دارد که با شناسایی این نوع مزیت‌های رقابتی می‌توان تا اندازه زیادی به توسعه صنعت کشور کمک کرد.
به گفته مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در سال جاری به این صندوق بین ۳۰۰ تا ۵۰۰میلیون دلار برای کسب و کارهای کوچک بودجه اختصاص داده شده و سال گذشته ۵۰۰میلیون دلار برای کسب وکارهای کوچک در نظر گرفته شد.

راه‌های ارتباط صنعت و دانشگاه
کلودیو سه نه ده سه، مدیر مسئول فرصت‌های فناوری کسب و کار جدید در شرکت الکترولوکس سوئد در پنل تخصصی این همایش در پاسخ به این سوال که هرچند مسئولان یکی از راه‌های توسعه صنعت را ارتباط صنعت و دانشگاه می‌دانند اما ارتباط صنعت و دانشگاه آنگونه که باید به خوبی شکل نگرفته؛ آیا راهکاری برای ارتباط بهتر این دو حوزه در نظر دارید؟ تصریح کرد: براساس تجربه حرفه‌ای بنده در کشور سوئد نیز صنعت و دانشگاه ابتدا به صورت مستقل کار می‌کردند تا اینکه دانشجویان حرکت خود را برای رفع نیاز صنایع شروع کردند و با ورود به صنایع مشکلات آنها را با توجه به مقاومت صنایع شناسایی کردند. او افزود: به یاد دارم که یک شرکت از بنده خواست تا کار پژوهشی برای آن شرکت انجام دهم، بعد از مدتی تصمیم گرفتم دفتری را در داخل ساختمان دانشگاه راه‌اندازی کنم و بسیاری از استادان جوان در این مرکز مشغول فعالیت شدند و در مقابل شرکتی در صنایع برای شناسایی نیاز صنایع شکل گرفت و در ابتدای کار دانشگاهیان و صنایع خیلی زبان یکدیگر را نمی‌فهمیدند که به مرور با تقویت فرآیند کار همکاری این دو حوزه روزبه‌روز بیشتر شد.

تفاوت استقبال جوامع از فناوری‌های پیشرفته
ناصر میرسپاسی، سرپرست گروه دانشکده مدیریت واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا ایران برای حرکت به سمت انقلاب صنعتی چهارم آمادگی لازم را دارد یا نه؟‌ گفت: رسیدن به این موضوع تا اندازه‌ای پیچیده است چراکه فرهنگ هر جامعه‌ای در پذیرش صنایع پیشرفته متفاوت است و باید بستر اجتماعی برای استفاده از ابزار مدرن آماده باشد.
 او افزود: درحال‌حاضر در کشورهای اروپایی بستر اجتماعی برای ورود فناوری‌های پیشرفته وجود دارد.
به عبارتی فرهنگ جامعه با فناوری‌های پیشرفته برابری می‌کند و این در حالی است که در ایران هنوز بین رشد اجتماعی و فناوری‌های پیشرفته فاصله وجود دارد. برای کم کردن این فاصله مجلس شورای اسلامی و سیاست‌گذاری‌هایی که در حوزه استفاده از فناوری‌های پیشرفته انجام می‌شود نقش اساسی در پذیرش فناوری‌ها توسط جامعه دارد.

رباتیزه کردن صنایع با استانداردسازی
خوزه باراتا متخصص در روباتیک و سیستم‌های هوشمند و عضو دپارتمان مهندسی الکترونیک دانشگاه لیسبون با اشاره به اینکه همیشه درصدد تولید محرک‌های ابزارران بوده‌ایم تا بتوان با کمک این ابزارها به بهره‌برداری لازم برای تولید محصول برسیم، گفت: در واقع با ایجاد وب سرویس کاری که ما باید انجام دهیم را به ابزارها می‌سپاریم از این‌رو با توجه به اینکه ابزارها در پایان کار باید به صورت مستقل فعالیت کنند لازم است استانداردسازی مناسبی را در این‌باره انجام دهیم بنابراین استانداردسازی در رباتیزه کردن نقش اساسی دارد.
از صنایع کوچک شروع کنیم
کریستف هانیش، متخصص رباتیک، مکاترونیک و خدمات راه دور از دانشگاه دوسلدرف آلمان با اشاره به نقش فناوری و کاربرد آن در زیرساخت‌ها گفت: صنایع‌دستی ایران دارای قدمت تاریخی طولانی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی برای توسعه صنعت باید از صنایع کوچک شروع و راه‌حل عملیاتی برای آن پیدا کنند.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید