60 هکتار از زمین های منابع طبیعی شازند استان مرکزی در آتش سوخت | اتاق خبر
کد خبر: 363365
تاریخ انتشار: 16 مرداد 1395 - 18:26
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند گفت: 60 هکتار از زمین های مرتعی منابع طبیعی این شهرستان دیروز (جمعه) براثر سهل انگاری طبیعت گردان طعمه آتش شد.

اتاق خبر:مصطفی محمدی روز شنبه افزود: این آتش سوزی از ساعت 18 جمعه در منطقه سیدان شهرستان شازند آغاز شد که مهار آن تا ساعت یک بامداد شب گذشته به طول انجامید.
وی ادامه داد: برای احیا و بازسازی زمین های تخریب شده بر اثر این آتش سوزی، حدود 700 میلیون ریال اعتبار نیاز است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند بیان کرد: بیش از 60 نفر از مردم، عوامل دولتی و نیروهای آتش نشان شهرستان های شازند، آستانه و پالایشگاه شازند، هیات کوهنوردی این شهرستان، هلال احمر، بخشداری این منطقه، آتش سوزی را مهار و از بروز خسارت های بیشتر جلوگیری کردند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند با یادآوری وقوع 20 مورد آتش سوزی در زمین های منابع طبیعی این شهرستان از ابتدای سال جاری تاکنون افزود: 70 تا 80 درصد این آتش سوزی ها در روزهای پنجشنبه و جمعه اتفاق افتاده که این نشان از دخالت عامل انسانی دارد.
محمدی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه دود و آتش سوزی در مراتع استان با شماره 1504 اداره کل منابع طبیعی تماس گرفته و بازرسان این اداره کل را آگاه کنند.
کوه های راسوند علاوه بر پوشش گیاهی مرتعی، یک زیستگاه طبیعی برای حیواناتی از جمله کبک، مار و سایر خزندگان است.
عرصه های مرتعی اراک، شازند، خمین و خنداب چهار کانون بحرانی آتش سوزی مراتع استان مرکزی هستند که در 10 دهه اخیر بیشترین آمار آتش سوزی را به خود اختصاص داده اند.
سال گذشته یک هزار و 264 هکتار از اراضی شهرستان های استان مرکزی دچار حریق شد که 113 هکتار این آتش سوزی ها در شهرستان اراک، 375 هکتار در شازند، 195 هکتار خمین، پنج و چهار دهم هکتار در شهرستان خنداب و مابقی در دیگر نقاط استان مرکزی رخ داده است.
استان مرکزی با 29 هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید