چراغ سبز دولت به رونق صنعت استان ایلام | اتاق خبر
کد خبر: 363368
تاریخ انتشار: 16 مرداد 1395 - 19:04
صنعت نوپا و جوان ایلام با پیشینه کمتر از 30 سال به سبب عوامل مختلف سال هاست که حال و روز خوشی ندارد و امسال که سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری شده دل خوش و چشم انتظار کمک های دولتی است.

اتاق خبر:ایلام با وجود مزیت ها و توانمندی های پیدا و پنهان از جمله منابع سرشار نفت و گاز، موقعیت مرزی، زمین های حاصل خیز و فراوانی آب یکی از استان های غنی و به قولی زر خیز کشور به شمار می رود اما تاکنون آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.
بی توجهی رژیم طاغوت، فقر و محرومیت و جنگ تحمیلی عوامل مهمی هستند که سبب شد صنعت در استان ایلام با وجود منابع خدادادی و ثروت های بی شمار رو زمینی و زیرزمینی دیرتر از دیگر مناطق کشور پا بگیرد.
این استان در همسایگی عراق که بخش عمده ای از نیازهای مصرفی خود را از خارج وارد می کند موقعیتی ممتاز و منحصر به فرد برای صادرات کالا و تامین نیازمندی های این کشور دارد.
توسعه صنایع و کمک به احیای واحدهای صنعتی و تولیدی راکد و غیرفعال که در سال جاری با هدف تحقق اقتصاد مقاومتی مورد توجه دولت تدبیر و امید قرار گرفته یکی از نیازهای ضرروری رفع مشکلات اقتصادی، اشتغالزایی و تولیدی صنعت در ایلام است که بیش هر استانی دیگر باید در اولویت برنامه های حمایتی مسئولان دولت قرار گیرد.
98 درصد صنایع ایلام را واحدهای خرد، کوچک و متوسط تشکیل می دهد که با برنامه ریزی درست و کمک های دولت می توان به احیا و ورود آنها به چرخه کار و تولید امیدوار بود.
اکنون که دولت تدبیر و امید مشوق های بی سابقه ای به منظور احیا صنعت کشور برای صنعتگران و کارآفرینان بخش های مختلف در نظر گرفته است صنعتگران ایلامی چشم امید به برنامه های حمایتی کارگزاران دولتی دوخته اند تا کسب و کار و تولید خود را رونق بخشند.
نبود نقدینگی و بازار مناسب، بن بست جغرافیایی و بی اطلاعی و ناآگاهی صاحبان واحدهای تولیدی از اصول و روش های علمی و فنی، صنایع ایلام را از همان ابتدا تاکنون با چالش های اساسی مواجه کرده است.

** 30 درصد واحدهای تولیدی و صنعتی ایلام نیمه فعال و تعطیل است
معاون امور صنایع و معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام می گوید: 30 درصد از صنایع و واحدهای تولیدی این استان اکنون نیمه فعال و تعطیل است.
رضا محمدرحیمی اظهار کرد: 553 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری حدود 265 هزار میلیون ریال و ظرفیت اشتغال 9 هزار و 171 نفر در استان ایلام وجود دارد که 183 واحد برابر 33 درصد از آنها اکنون نیمه فعال و یا تعطیل است.
وی تعداد واحدهای صنعتی و تولیدی تعطیل و نیمه فعال استان را به ترتیب 141 و 42 واحد اعلام کرد و افزود: در گذشته برای اجرا و بهره برداری از واحدهای نیمه فعال و تعطیل ایلام با ظرفیت اشتغال چهار هزار و 516 نفر در مجموع بیش از 23 هزار میلیون ریال سرمایه گذاری شده است.
معاون امور صنایع و معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام ادامه داد: عزم دولت برای احیا و فعال سازی دوباره این واحدها جدی است و برنامه ریزی های لازم در این زمینه انجام شده است.
محمد رحیمی یادآور شد: بر پایه بررسی ها، 30 واحد نیمه فعال و 86 واحد تعطیل در مجموع 116 واحد صنعتی با سرمایه گذاری یک هزار و 302 میلیارد ریال در این استان قابلیت احیا و فعال سازی دوباره و بازگشت به چرخه کار و تولید دارند.

** نبود نقدینگی و سرمایه در گردش و فرسودگی دستگاه ها اصلی ترین عوامل تعطیلی صنایع ایلام
وی مهمترین مشکلات و اصلی ترین عوامل تعطیلی و نیمه فعال بودن واحدهای صنعتی و تولیدی استان ایلام را نداشتن نقدینگی و سرمایه در گردش، فرسودگی ماشین آلات و تجهیزات و به روز نبودن فناوری خط تولید و مساله تامین مواد اولیه اعلام کرد.
معاون امور صنایع و معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام مسایل مدیریتی و اختلاف شرکا و نیز مشکلات مربوط به بازار فروش محصول های تولیدی را از دیگر موانع و چالش های اصلی تعطیلی و نیمه فعال بودن واحدهای صنعتی استان دانست.

** دولت بانک ها را مکلف کرده تسهیلات لازم در اختیار صاحبان واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال قرار دهند
محمد رحیمی افزود: با توجه به شعار سال و نامگذاری آن به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل برای رفع مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی استان الزام های اجرایی در نظر گرفته شده و بدنبال تاکید دولت همه دستگاه ها از جمله بانک ها مکلف به رفع موانع تولید و بازگشت صنایع راکد و تعطیل به چرخه تولید شده اند.
وی تاکید کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت امسال پیرو سیاست های دولت تدبیر و امید و در راستای تحقق شعار اقتصاد مقاومتی برنامه های حمایتی خود را برای شتاب بخشی به رشد سرمایه گذاری در بخش های صنعتی و تولیدی استان آغاز کرده که یکی از اولویت های آن رفع مسائل و مشکلات واحدهای نیمه فعال و تعطیل است.
محمد رحیمی ادامه داد: فهرست کامل واحدهای تولیدی و صنعتی مشکل دار استان تهیه شده و به همراه پیشنهادها و نقطه نظرهای کارشناسی به منظور دریافت کمک های دولتی برای راه اندازی دوباره آنها در اختیار مسئولان ارشد استان قرار گرفته است.
معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت ایلام یادآور شد: برای راه اندازی دوباره و بازگشت واحدهای صنعتی مشکل دار استان ایلام به چرخه تولید و رونق فعالیت آنها در مجموع به 2 هزار و 500 میلیارد ریال کمک و اعتبار دولتی نیاز است که امید می رود با حمایت ها و سیاست های دولت در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل این معضل برای همیشه رفع شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام نیز اعلام کرد: فهرست واحدهای صنعتی راکد و غیر فعال استان ایلام تهیه و به صاحبان آنها اعلام شده برای دریافت تسهیلات و مشوق های دولت تدبیر و امید به پایگاه مجازی بهین یاب مراجعه کنند.
مرتضی دارایی گفت: متقاضیان و صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی می توانند برای دریافت وام به این پایگاه مراجعه و نام نویسی کنند.
وی اظهار کرد: رونوشت درخواست متقاضیان تسهیلات پس از نام نویسی در پایگاه بهین یاب بررسی و سپس برای استفاده از وام در ستاد تسهیل سرمایه گذاری استان مطرح و در خصوص آن تصمیم گیری می شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام افزود: پس از صدور مجوز و موافقت ستاد تسهیل سرمایه گذاری استان، متقاضی دریافت تسهیلات برای احیا و رونق تولید به بانک عامل معرفی می شود.
دارایی ادامه داد: تاکنون درخواست های 100 واحد صنعتی و تولیدی استان برای برخورداری از تسهیلات بانکی در پایگاه بهین یاب دریافت شده که پس از بررسی به بانک های عامل معرفی شدند.
وی یادآور شد: معرفی متقاضیان دریافت تسهیلات در راستای عمل به شعار اقتصاد مقاومتی و بدنبال رویکردهای دولت در خصوص بازگرداندن واحدهای تولیدی و صنعتی به چرخه کار و تولید انجام می شود.
مدیرعامل شهرک های صنعتی ایلام اعلام کرد: 220 واحد صنعتی و تولیدی استان تا پایان سال جاری زیرپوشش خدمات حمایتی، مالی و تسهیلاتی دولت قرار می گیرد که با این حمایت ها دوباره وارد چرخه کار و تولید می شوند.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
حمید
| |
2016-08-06 21:03:03
باسلام تقاضای بنده ازجناب استانداراین است که دستوردهندافرادی مثل بنده که دارای مدرک پرورش قارچ میباشم وبه علت نداشتن جاوسرمایه وباتوجه به علاقه زیادبنده این امکان را فراهم کنندتاما هم درچرخه تولیدسهمی داشته وهم از بیکاری نجات پیدا کنیم
ADS
ADS
پربازدید