صنایعی کوچک با سهمی بزرگ در توسعه | اتاق خبر
کد خبر: 363612
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1395 - 15:12
صنایع کوچک بیشترین سهم از صنایع کشور یعنی حدود 92 درصد را به خود اختصاص داده اند به همین دلیل دولت یازدهم در برنامه های اقتصادی خود توجه ویژه ای به این صنایع برای رونق کسب و کار و خروج از رکود کرده است.

اتاق خبر:صنایع با 10 تا 50 نفر ظرفیت اشتغال به عنوان صنایع کوچک شناخته می شوند ودرزمان حاضر بیشتر صنایع ایران جزو صنایع کوچک است.
صنایع بین 50 تا 150 نفرظرفیت اشتغال به عنوان صنایع متوسط و صنایع با بیش از 150 نفر ظرفیت اشتغال به عنوان صنایع بزرگ معرفی شده اند.
استقبال از صنایع کوچک به دلیل انعطاف پذیری بالا و سرمایه گذاری کم برای ایجاد اشتغال و شروع کار نسبت به سایر صنایع بیشتراست.
ایجاد هر شغل در صنایع کوچک با ارقام کمتری توسط سرمایه گذاری بخش خصوصی محقق می شود این در حالی است که این رقم در صنایع بزرگ مانند فولاد، پتروشیمی و سیمان به چندین برابر می رسد.
همچنین صنایع کوچک در صورت ایجاد نوسان های اقتصادی و مشکل های احتمالی، راحت تر می توانند به حالت اول خود بازگردند و فعالیت های خود را از نو آغاز کنند.
در بسیاری از کشورهای دنیا، صنایع کوچک از اهمیت ویژه ای برخوردارند و کشورهایی موفق شناخته می شوند که سرمایه گذاری ویژه ای را بر روی این صنایع انجام دهند.
در ایران نیز 92 درصد صنایع را صنایع کوچک تشکیل می دهد که شامل حدود 80 هزار واحد صنعتی و 42 درصد اشتغال ( حدود یک میلیون نفر ) در این حوزه هستند؛ همچنین 24 درصد سرمایه گذاری صنایع کشور مربوط به صنایع کوچک است.

*** حمایت از صنایع کوچک با هدف نوآوری و افزایش صادرات
به گفته کارشناسان اقتصادی، واحدهای صنعتی کوچک در ایجاد اشتغال و فراهم کردن بستر مناسب برای نوآوری و افزایش صادرات نقش مهمی دارند.
به همین دلیل هر کشوری با توجه به شرایط وراهبردهای اقتصادی و کلان خود، برنامه ها و راهکارهایی را برای حمایت هر چه بیشتر از صنایع کوچک در پیش می گیرد.
اعطای وام با بهره کم برای افزایش بهره وری و قابلیت های تولید، حمایت های مالی و مشاوره ای و کمک به برقراری ارتباط با صنایع بزرگ از جمله این راهکارهاست به طوریکه دولت ها سعی می کنند با مدرنیزه کردن صنایع کوچک و همچنین حمایت آنها از سوی صنایع بزرگ، نقاط ضعف بیشتر آنها را مرتفع و برای اصلاح زیر ساخت ها جهت ایجاد محیط رقابتی متوازن اقدام کنند.
سوق دادن صنایع کوچک به سمت صنایع با فناوری پیشرفته با ایجاد شرکت های دانش بنیان و استقرار آنها در مراکزی مانند منطقه ویژه (کریدور) علم و فناوری یا شهرک های فناوری و تولید محصولات با دانش فناوری بالا و پیشرفته نیز از جمله راهکارهای حمایتی از این صنایع است که امروزه کشورهای مختلف آن را پیگیری می کنند.
در این راستا می توان با ارائه خدمات مشاوره ای و مدیریتی، پرداخت تسهیلات مالی و تخفیف ها یا معافیت های مالیاتی و گمرکی به توسعه صنایع کوچک با فناوری پیشرفته کمک کرد.
همچنین لازم است صنایع کوچک به عنوان یکی از محورهای رشد و توسعه اقتصاد کشور به روش های مختلف مورد تشویق و حمایت های بازاریابی قرار گیرند.
دولت یازدهم نیز با توجه به شرایط حاکم بر بخش اقتصادی کشور و مسائلی مانند رکود، برنامه هایی را برای حمایت از صنایع به ویژه صنایع کوچک در سه سال گذشته در پیش گرفته است.
یکی از این برنامه ها، احیا و حمایت از واحدهای صنعتی و تولیدی کوچک است که دولت برای تحقق این امر 160 هزار میلیارد ریال تسهیلات پیش بینی کرده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع و امور استان های وزیر صنعت، معدن و تجارت در این زمینه گفت: 10 هزار واحد تولیدی و صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل در نقاط مختلف کشور امسال احیا می شود که از این تعداد 9 هزار واحد در حوزه صنایع کوچک فعالیت دارند و بقیه کارگاه های تولیدی متوسط هستند.
علی یزدانی افزود: این تسهیلات با اعتبار سنجی از تولیدکنندگان و یارانه ای در نرخ سود تسهیلات و با حذف شرایط زائدی که مانع از اقدام لازم برای تحقق این برنامه است در چارچوب مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به آنها اختصاص خواهد یافت.
تشکیل کارگروه رفع موانع تولید در استانداری های کشور از اردیبهشت سال گذشته با هدف بررسی و رفع مشکل ها و مسائل واحدهای صنعتی و تولیدی هر استان نیز از دیگر برنامه های دولت یازدهم برای حمایت از شرکت های کوچک است.
در این راستا جلسه های زیادی در استان ها به ریاست استاندار برگزار و برای رفع مشکل هایی مانند مالیات، بدهی بانکی و بیکاری کارگران تدابیری اتخاذ شده است.

*** همت مدیریت اصفهان برای خروج از رکود صنایع کوچک
حدود 9 هزار و 200 واحد صنعتی با اشتغال حدود 250 هزار نفر در استان اصفهان وجود دارد که حدود هشت هزار واحد از میان آنها، صنایع کوچک است.
این صنایع که سهم حدود 87 درصدی از کل صنایع استان اصفهان را شامل می شود حدود 110 هزار فرصت شغلی را به خود اختصاص داده است.
بر اساس آمار شرکت شهرک های صنعتی اصفهان نیز از میان مجموع واحدهای صنعتی استان حدود چهار هزار و 800 واحد صنعتی در شهرک های صنعتی مستقر شده که سهم صنایع کوچک از آنها حدود سه هزار واحد است.
استان اصفهان دارای 68 ناحیه و شهرک صنعتی است.
در سال های گذشته به دلایل مختلفی از جمله تحریم های اقتصادی و کمبود نقدینگی، بخش اقتصادی کشور دچار رکود شد که صنایع نیز از این موضوع در امان نماندند و بر اساس آمار کشوری، 19 درصد واحدهای کوچک دچار مشکل یا تعطیل شدند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان به ایرنا گفت: با توجه به برنامه های دولت بمنظور بهبود وضعیت واحدهای صنعتی و تولیدی که دچار مشکل یا تعطیلی شده اند حدود 160 هزار میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت تسهیلات به این واحدها در نظر گرفته شد که 10 هزار میلیارد ریال از آن به کارگاه های اصفهان تخصیص می یابد.
صور اسرافیل احمدیه افزود: برای شناسایی و معرفی واحدهای صنعتی استان برای استفاده از این تسهیلات، سامانه بهین یاب راه اندازی شده است که تا کنون حدود سه هزار و 400 واحد از استان اصفهان در این سامانه ثبت نام کرده اند.
سامانه اینترنتی 'بهین یاب' برای حمایت قانونی و ضوابطی و ثبت نام واحدهای تولیدی که خود را مستحق اخذ تسهیلات می دانند، راه اندازی شده است.
وی با بیان اینکه تا کنون نزدیک به 500 واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شدند، اظهار کرد: مجموع تسهیلاتی که این واحدها باید دریافت کنند بیش از چهار هزار و 700 میلیارد ریال است.
وی تصریح کرد: پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی آغاز شده و تا کنون حدود 50 واحد تسهیلات خود را دریافت کرده اند.
احمدیه خاطرنشان کرد: سهم استان اصفهان از این تسهیلات 734 واحد با ایجاد فرصت شغلی برای 12 هزار نفر است.
وی همچنین از پیگیری مدیریت استان برای افزایش سهم استان اصفهان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صنعتی خبر داد و گفت: پیشنهاد ما این است که رقم 10 هزار میلیارد به 25 هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
استاندار اصفهان نیز در این زمینه گفت: دولت 10 هزار میلیارد ریال تسهیلات یارانه ای در اختیار ما گذاشته است که بین واحدهای کوچک، متوسط و دارای بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی توزیع می شود.
رسول زرگرپور افزود: بدین ترتیب برای هر واحد کوچک 10 میلیارد ریال، هر واحد متوسط 20 میلیارد ریال و برای سایر واحدها 30 میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شده است.
وی مهمترین اقدام های استان برای کاهش مشکل های واحدهای صنعتی را تشکیل شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولتی، تشکیل کارگروه رفع موانع تولید و ارائه بسته حمایتی به واحدهای تولیدی عنوان کرد.
زرگرپور با بیان اینکه شورای گفت وگوی بخش خصوصی و دولتی اصفهان، پارسال رتبه نخست کشوری را کسب کرد، افزود: در این شورا مسائلی مانند مالیات ارزش افزوده، مالیات عملکرد، تامین اجتماعی، بیمه ها، بانک ها و زیست محیطی مطرح و بررسی می شود.
وی نشست های این شورا و مصوبه های آن را مایه دلگرمی و تسریع در اجرای طرح های بخش خصوصی خواند و تصریح کرد: تاکنون 80 درصد از مصوبه های این شورا در سطح استانی انجام شده است.
وی درباره کارگروه رفع موانع تولید نیز اظهار کرد: تاکنون مشکل های حدود یکهزار کارخانه و مرکز تولیدی استان در این کارگروه بررسی و بسیاری از آنها رفع شده است.
استاندار اصفهان این مصوبه ها را در زمینه های تقسیط مالیات، بیمه و تسهیلات بانکی و رفع موانع زیست محیطی خواند و افزود: فعالیت های این کارگروه منجر به تثبیت 26 هزار شغل در استان شده است.
استاندار اصفهان گفت: همت دولت و مدیریت استان، خروج از رکود و حفظ اشتغال موجود با استفاده از اصول حاکم بر اقتصاد مقاومتی است.
زرگرپور با بیان اینکه وجود حتی یک نفر بیکار نیز می تواند معضلات زیادی ایجاد کند، افزود: مدیریت استان می کوشد تا با چنگ و دندان اشتغال های موجود را حفظ کند.
وی اضافه کرد: با تغییر مثبت روند رشد اقتصادی، تثبیت قیمت ها و مهار تورم، زمینه لازم برای شکوفایی تولید، ارائه خدمات موردنیاز جامعه و تولیدات صادرات محور واحدهای صنعتی فراهم شده است.
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان نیز بیشترین مشکل و دغدغه صاحبان صنایع کوچک در اصفهان را نبود بانک های تخصصی عنوان و اظهار کرد: در بسیاری از کشورهای دنیا 90 درصد از تسهیلات معطوف به بنگاه ها و صنایع کوچک است.
امیر حاجی پور افزود: این در حالی است که در کشور ایران بین 10 تا 12 درصد کل اعتبارات به صنایع کوچک تعلق می گیرد که این نسبت یک نسبت معکوس است زیرا 92 درصد صنایع کشور جزو صنایع کوچک هستند اما فقط 10 درصد اعتبار به آن ها تعلق می گیرد.
وی خاطرنشان کرد: میزان تسهیلات پرداخت شده تا کنون نیازهای واحدهای صنعتی استان را برآورده نکرده است.
وی ادامه داد: تامین نیاز واحدهای صنعتی توسط بانک های عامل در کوتاهترین زمان ممکن، فرصت را برای افزایش تولید و اشتغال فراهم می کند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید