لبخند رضایت بر لبان ترک خورده روستاییان چشمه شور | اتاق خبر
کد خبر: 363801
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1395 - 13:44
روستای چشمه شور که طی 2 سال گذشته با بحران آب دست و پنجه نرم می کرد با پیگیری خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز قم، عزم مسئولان استان قم را برای حفاری چاه جدید در این روستا جزم کرد و این گونه لبخند رضایت بر لبان ترک خورده اهالی نشست.

اتاق خبر:انتشار تصاویر و گزارش خبری خبرنگار ایرنا در مرکز قم با عنوان «اشک چشمه شور در فراق آب خشک شد» در تاریخ 30 تیرماه امسال باعث شد تا قصه بی آبی «چشمه شور» روستایی در 55 کیلومتری آزادراه قم – تهران با 250 تن جمعیت،نقل محافل رسانه ای و دست به دست شدن در صفحات مجازی شود تا به گوش مسئولان استانی برسد.
این روستا دارای چاه آبی بود که بعد از سال ها، با بحران خشکسالی مواجه شد و تاوان آن را زنان و مردانی دادند که حمل دبه های آب در مسافت های طولانی رمق آنان را می گرفت.
چاه کوچکی که به ناچار با دستان خویش برای رفع نیازهای آبی حفاری کرده بودند به دلیل اصولی نبودن و نداشتن سرپوش و افتادن حیوانات در آن، باعث بروز بیمارهای عفونی و بلای جان و جسمشان شده بود.
روز گذشته دستگاه های خدمت رسان راهی این روستا شدند تا با کند و کاو زمین نوید آب را برای اشک های خشک شده این روستا به ارمغان بیاورند.
رئیس امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، از اتمام حفاری مرحله اول چاه روستای چشمه شور در قم خبر داد و گفت: در 1400 متری چاه قبلی، مجوز چاه 120 متری از شرکت آب منطقه ای قم صادر شد.
ابراهیم کلهر افزود: هم اکنون عملیات کار و تاژ برای مشخص شدن سطح ایستایی آب، نحوه آبدهی، کیفیت آب، جنس لایه های زمین و وضعیت آب در حال انجام است.
وی با اشاره به این که اکنون حفر چاه با قطر 12 متری شروع شده است گفت: بعد از رضایت بخش بودن این مرحله در مرحله بعد حفر چاه با قطر 17 متری و سپس با قطر 24 متری انجام می شود.
رئیس امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان قم با بیان این که کار حفاری به مدت 2 ماه به طول می انجامد گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته بعد از حفاری، اقدام های تجهیز از جمله عملیات لوله گذاری، تاسیس شبکه برق و انتقال آب به مخزن اصلی صورت می گیرد.
وی گفت: با توجه به بحران خشکسالی اگر در سال های آینده بارندگی داشته باشیم، این چاه بعد از مشخص شدن نوع کیفیت در حدود شش سال نیاز این روستا را برطرف خواهد کرد.
کلهر در گفت و گو با ایرنا تصریح کرد: از شرکت آب منطقه ای درخواست کرده ایم تا مجوز حفاری 30 متر دیگر را باری حفاری این چاه صادر کند تا بتوانیم تا 10 الی 15 سال نیاز آبی مردم این روستا را تامین کنیم.
به گفته وی، 5 میلیارد ریال برای حفاری و تجهیز این چاه تامین بودجه شده است.
**اشک شوق در چشمان اهالی روستا
بالخاتون بهرامی پیرترین اهالی این روستا به خبرنگار ایرنا گفت: توان آوردن آب از سر چاه تا خانه را نداشتم که خوشبختانه نیروهای آبرسانی با تانکر آب با جویا شدن وضعیت جسمی ام، منبع خانه کوچک مرا را پر از آب می کنند.
وی ادامه داد: از افرادی که برای آبرسانی مستمر و رسیدگی به وضعیت آب این روستا فعالیت کردند و بانی خیر شدند، تشکر می کنم.
در کنار خانه این پیرزن روستایی، جمیله جعفری از دیگر اهالی روستا گفت: نه تنها آب شرب تامین می شود بلکه آب شست و شو نیز مانند چند سال قبل از خشکسالی، تامین می شود.
وی بیان داشت: با آبرسانی های مستمر دیگر شاهد بی آبی در روستا نیستیم و به راحتی می توانیم آب مورد نیاز اولیه زندگی و دام خویش را تهیه کنیم.
ماه سلطان جعفری یکی از زنان روستای چشمه شور نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که دو منبع فلزی و بتنی نیاز اهالی روستا را تامین می کند گفت: دیگر برای شست و شو دغدغه استفاده از چاه آبی که بهداشتی نبود را نداریم.
وی خاطر نشان کرد: هم چنان منتظریم تا طبق گفته مدیران آب و فاضلاب روستایی و بخشدار مرکزی شاهد تامین آب بدون حضور نیروهای آبرسانی در این روستا باشیم تا حفاری و تجهیز چاه جدید، دل مردمان این روستا به قطره های آبی خوش است که با تانکرهایی منبع های خالی را با آب سرشاخه های دز جانی تازه بخشند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی قم نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به این که آبرسانی روستای چشمه شور به صورت مستمر انجام می شود گفت: یک منبع فلزی 18 هزار لیتری که در وسط روستا تعبیه شده است با آبرسانی مستمر نیاز اهالی روستا را برطرف می کند.
محمد احمدی جبلی افزود: ضمن این که یک منبع بتنی به ظرفیت 100 هزار لیتر به صورت هفته ای آبرسانی می شود و این آب از طریق لوله کشی در اختیار روستاییان برای استحمام و رفع نیازهای اولیه فراهم می شود.
27 روستا در قم با تانکر از سوی شرکت آب و فاضلاب روستایی قم آب رسانی می شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید