گراني مرغ و تخم‌مرغ اين‌بار به بهانه گرما | اتاق خبر
کد خبر: 363832
تاریخ انتشار: 18 مرداد 1395 - 16:41
طي چند هفته اخير قيمت مرغ كه خود كالاي جايگزين گوشت است كه به دليل گراني از سفره بسياري از ايراني‌ها پر كشيده، بالاتر از هميشه رفت و به حدود ركورد خود در فصل تابستان رسيد.

اتاق خبر: گراني قيمت مرغ و تخم‌مرغ در تابستان ديگر براي ايراني‌ها عادي شده است. طي چند هفته اخير قيمت مرغ كه خود كالاي جايگزين گوشت است كه به دليل گراني از سفره بسياري از ايراني‌ها پر كشيده، بالاتر از هميشه رفت و به حدود ركورد خود در فصل تابستان رسيد. گراني قيمت مرغ در آستانه ماه رمضان و برخي اوقات ديگر مانند شب عيد چندان دور از ذهن نيست، چراكه تقاضا شاهد جهشي ناگهاني است و توان واحدهاي توليدي كشور هم از حدي معين فراتر نمي‌رود.

جهش قيمتي مرغ در فصل تابستان اما ديگر چندان با تئوري‌هاي ساده اقتصادي قابل توضيح و توجيه نيست. دست اندر كاران امر هم براي اشاره به دلايل اين رويداد گاهي به گرماي هوا اشاره مي‌كنند و گاهي هم به صادرات جوجه يك روزه و البته وقتي اين اتفاق هر سال رخ مي‌دهد يعني ارگان‌هايي كه مسووليت تنظيم بازار را برعهده دارند عملا كاري نمي‌كنند جز آنكه مانند بقيه تنها شاهد روند امور باشند. جبران زيان ماه‌هاي گذشته

طي هفته گذشته قيمت تخم‌مرغ در بازار افزايش يافت و به بيش از شانه‌يي ۱۰هزار تومان رسيد اما مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخم‌گذار كاهش نسبي جوجه‌ريزي ناشي از گرماي تابستان، افزايش تقاضا، افزايش هزينه توليد و غيره را از عوامل افزايش قيمت تخم‌مرغ در بازار دانسته و مي‌گويد تخم‌مرغ هم‌اكنون در بازار گران نيست و مرغداران در حال جبران زيان ماه‌هاي گذشته خود هستند.

در ميان محصولاتي مانند گوشت مرغ، برنج و غيره كه طي ماه‌هاي اخير همچنان روند افزايش قيمت را در بازار تجربه كرده‌اند تخم‌مرغ نيز به جمع اين محصولات پيوسته است و هفته گذشته روز به روز قيمتش بالاتر رفت؛ به گونه‌يي كه هم‌اكنون قيمت تخم‌مرغ به شانه‌يي بيش از ۱۰هزار تومان رسيده است.

اما محمدرضا تركاشوند، مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخم‌گذار، در اين باره گفت: تخم‌مرغ گران نشده است اما افزايش قيمت آن نسبت به هفته‌هاي گذشته ناشي از كاهش نسبي جوجه‌ريزي به دليل گرماي تابستان، افزايش تقاضا پس از ماه رمضان، افزايش هزينه توليد و غيره بوده است.

وي با بيان اينكه قيمت منطقي فروش تخم‌مرغ در مرغداري حداقل كيلويي ۴۳۰۰تومان است، افزود: در حال حاضر هر كيلو گرم تخم‌مرغ در مرغداري به حدود ۴۰۰۰تومان رسيده است در حالي كه متوسط قيمت اين محصول از ابتداي امسال تا هفته گذشته به كيلويي ۲۹۵۰تومان بود كه با اين شرايط حداقل قيمت منطقي در بازار مصرف ۲۰درصد بالاتر از قيمت تخم‌مرغ در مرغداري است.

مديرعامل اتحاديه مرغداران مرغ تخم‌گذار ادامه داد: هم‌اكنون هر كيلوگرم ذرت به عنوان مهم‌ترين خوراك مرغ ۲۰۰تومان نسبت به هفته گذشته افزايش قيمت داشته است و از سوي ديگر نيز تقاضا براي اين محصول به‌طور طبيعي پس از ماه رمضان بيشتر شده است كه اين خود به افزايش قيمت اين محصول دامن مي‌زند اما نه تنها اين قيمت گران محسوب نمي‌شود بلكه مرغداران در حال جبران زيان ماه‌هاي گذشته خود هستند.

تركاشوند همچنين بابيان اينكه ۹۵۰هزار تن تخم‌مرغ در سال جاري توليد مي‌شود، گفت: از ابتداي امسال تاكنون حدود ۱۸هزار تن تخم‌مرغ به كشور‌هاي مختلفي مانند عراق، ‌افغانستان و غيره صادر شده است. تقصير تابستان است؟

حدود دو هفته پيش رييس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي در برشمردن دلايل گراني قميت مرغ در بازار به گرماي هوا اشاره كرد و گفت به همين دليل بسياري از مرغ‌هاي زنده تلف شده‌اند. محمد يوسفي علاوه بر اين گفته بود قيمت ذرت و جوجه نيز هر روز در حال گران‌تر شدن است و به همين دليل مرغ هم گران و گران‌تر مي‌شود. او همچنين به اقدامات شركت پشتيباني امور دام هم اشاره كرده بود و اينكه با ورود ذخاير آنها به بازار قيمت‌ها خواهند شكست.

رييس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتي در گفت‌وگو با مهر گفته بود: علاوه بر اين معمولا اوايل هرماه قدرت خريد مردم افزايش مي‌يابد و در نتيجه تقاضا براي اين كالا بالا مي‌رود و از آنجايي كه عرضه به دليل گرما كاهش يافته است، قيمت مرغ گران مي‌شود. يوسفي با بيان اينكه ۷۰درصد مرغ مورد نياز تهران از استان‌هايي مانند مازندران، گيلان، قزوين، زنجان، سمنان، مركزي و گلستان تامين مي‌شود، ادامه داد: در حال حاضر باتوجه به اينكه فصل تابستان است و دانش‌آموزان و فرهنگيان در تعطيلات به سر مي‌برند، سفرهاي تابستانه زياد شده و در نتيجه مصرف مرغ هم بالا رفته است. وي اضافه كرد: از آنجا كه به دلايل ذكر شده مصرف مرغ در استان‌هاي مذكور افزايش يافته است، آنها ميزان كمتري از اين كالا را به تهران مي‌فرستند. يوسفي اما نگفته بود چرا بايد قيمت جوجه‌ گران شود كه به تبع آن قيمت مرغ هم گران شود، آن هم در شرايطي كه قيمت نهاده‌هاي كشاورزي مانند ذرت و كنجاله در جهان افزايشي را شاهد نبوده و ايران هم به‌طور تقريبا كامل اين نهاده‌ها را وارد مي‌كند و غير از قيمت ارز عامل ديگري نمي‌تواند بر قيمت وارداتي اين محصولات تاثير گذاشته باشد. بررسي‌هاي خبرنگار «تعادل» هم نشان مي‌دهد در بازار خبري از افزايش قيمت غذاي طيور ديده نمي‌شود. مرغ‌هايي كه گرما را دوست ندارند

اين موضوع شائبه‌هايي را در مورد تلاش براي ورود ذخاير شركت‌هاي دولتي به بازار مطرح مي‌كند. در اين مورد با يك توليد‌كننده مرغ گوشتي در خيابان ستارخان تهران گفت‌وگو كرديم. اين توليد‌كننده مي‌گويد هر سال سوار بر موج گراني قيمت‌هاي مرغ در ماه‌هاي تابستان مي‌شود و از اين راه سود خوبي به دست مي‌آورد. «گراني تابستاني مرغ و تخم‌مرغ براي كشوري كه جزو صادركنندگان اين محصولات است و بسياري از كشورهاي اطراف خود را هم تغذيه مي‌كند واقعاً عجيب است. من خودم دستي هم در توليد مرغ گوشتي دارم و واقعاً برايم عجيب است كه چرا بايد افزايش قيمت مرغ را به افزايش دما نسبت دهند. مگر مرغداري‌ها همه در مناطق گرمسير واقع شده‌اند و مگر تاسيسات خنك‌كننده ندارند؟»

او ادامه مي‌دهد: «من قبول دارم كه تغييرات آب و هوايي مي‌تواند بر قيمت‌ها اثر بگذارد اما نه براي كشوري مانند ايران كه شاهد تنوع آب و هوايي است و علاوه بر آن صنايع تبديلي گسترده‌يي در زمينه توليد مرغ دارد. نكته ديگري كه وجود دارد و برخي آقايان به آن اشاره مي‌كنند، كمبود كالا در بازار ايران به دليل افزايش مقطعي صادرات است. من توصيه مي‌كنم اگر كسي مي‌خواهد واقعا به كنه ماجرا پي ببرد بايد نگاهي به آمارنامه‌هاي گمرك بيندازد و ببيند آيا واقعاً در اين فصول آنچنان كه ادعا مي‌شود صادرات مرغ و تخم‌مرغ افزايش داشته است يا نه. من فكر مي‌كنم موضوع چيز ديگري است و نبايد تلاش براي خالي كردن ذخاير دولتي مرغ را هم از نظر دور داشت.»

منبع: تعادل

95103

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید