کشف ۲.۳ تن پیش‌ساز موادمخدر در گمرک | اتاق خبر
کد خبر: 364000
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1395 - 09:56
گمرک ایران از کشف یک محموله میوه قاچاق و یک محموله پیش ساز مواد مخدر خبر داد.

اتاق خبر: مهدی رضایی گفت: ماموران این گمرک هنگام بازرسی از محموله زنجبیل که توسط یک دستگاه کانتینر یخچالی حمل می شد، تعداد یکهزار و چهار کارتن میوه قاچاق به وزن ۱۵ تن و ۷۸۱ کیلوگرم شامل سیب درختی، لیمو ترش، گریپ فروت و پرتقال که در انتهای کانتینر جاسازی شده بود، کشف کردند.

مدیرکل گمرک شهید باهنر اضافه کرد: این محموله قاچاق که در لایه سه هزار و ۲۵۰ کارتن زنجبیل به وزن ۲۱ تن و ۷۷۵ کیلوگرم در یک فقره اظهارنامه قطعی به گمرک اظهار شده بود. وی درباره چگونگی جاسازی آن گفت: محموله پس از خروج از اسکله برای ارزیابی به گمرک شهید باهنر منتقل شد که با هوشیاری ماموران، مغایرت کالای اظهاری با کالای ارایه شده آشکار شد و پس از تخلیه کامل و تشریفات ارزیابی، این میوه ها کشف و ضبط شد.

رضایی یادآور شد: ارزش محموله یک میلیارد و ۲۸ میلیون ریال بود و محموله کشف شده با توجه به عدم اظهار کالا و ممنوعیت ورود میوه خارجی به کشور، برابر ماده ۱۱۳ قانون امور گمرکی قاچاق اعلام شد.

همچنین ماموران گمرک شهیدرجایی بندرعباس موفق شدند با کمک دستگاه ایکس ری از یک محموله ترانزیتی، دو هزار و ۳۸۰ کیلوگرم پیش ساز مواد مخدر صنعتی کشف کنند. عباس علیدادی؛ ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیرکل گمرک شهیدرجایی با بیان این مطلب گفت: یک دستگاه کانتینر ۴۰ فوت از مبدا کشور تایوان به کشور وارد و تحت عنوان اتومبیل های سواری برش خورده، تایر، رینگ مستعمل و اجزا و قطعات مستعمل خودرو در پنج ردیف برای ترانزیت به کشور افغانستان اظهار شد.

وی افزود: کانتینر یادشده برای کنترل های اولیه به واحد ایکس ری (X-Ray) ارجاع و اسکن شد، اما در گزارش دریافت شده از اسکن آن علاوه بر کالای مندرج در اسناد حمل و اظهارشده، بشکه های فلزی نیز مشاهده شد.

علیدادی ادامه داد: در نهایت کانتینر به محل ارزیابی منتقل و در حضور نماینده شرکت حمل ونقل فک پلمپ و مورد ارزیابی قرار گرفت که محتویات کانتینر شامل ۹ دستگاه اتومبیل سواری (سه دستگاه از وسط برش خورده و ۶ دستگاه که فقط سقف آنها برش خورده بود) و نیز مقادیری تایر مستعمل، رینگ، قطعات مستعمل خودرو و... بود.

ناظر گمرکات استان هرمزگان بیان داشت: بررسی محتویات کانتینر نشان داد علایم و نشانه هایی که به صورت ستون های عمومی در اسکن کانتینر دیده شده و شباهت زیادی به بشکه های فلزی داشت، در واقع حلقه های تایر مستعمل اتومبیل بوده که بر روی همدیگر چیده شده اند، اما در بررسی های دقیق تر مشخص شد در ۶ دستگاه از اتومبیل های سواری مستعمل رویت شده که سقف آنها برش خورده، صندلی ها برداشته شده و در هر کدام دو عدد باک یدکی کامیون به صورت بسیار ماهرانه ای رنگ آمیزی و عایق بندی و در جای صندلی های اتومبیل جاسازی شده و روی آنها با لوازم متفرقه پوشانده شده است.

علیدادی تصریح کرد: پس از باز کردن درب این باک ها مشخص شد محتویات آنها مایع بی رنگ و رقیق با بوی بسیار تند و مشمئزکننده است؛ بر این اساس پس از ارزیابی، از کالا نمونه برداری و به آزمایشگاه ارسال و باک های یادشده از ماشین ها خارج و در یک کانتینر جداگاه بارگیری و پلمپ شد.

به گفته این مقام مسئول، پس از جدا کردن کالای یادشده مشخص شد وزن ۱۲ دستگاه باک کشف شده با محتویات آنها دو هزار و ۳۸۰ کیلوگرم است و برپایه نظریه آزمایشگاه نوع مایع درون این باک ها «انیدریداستیک» که یک نوع پیش ساز مواد مخدر صنعتی و انواع قرص های روان گردان است، تشخیص داده شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید