نشان‌های ایران سفیران صنعت ایرانی | اتاق خبر
کد خبر: 364021
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1395 - 11:20
بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی معتقدند که صنعت ایران هنوز جایگاه اصلی نشان را درک نکرده و به‌سادگی از کنار مرگ نشان‌های معتبر ایران می‌گذرد.

اتاق خبر: آنها همواره تاکید می‌کنند که معیارهای نشان‌سازی در ایران با معیارهای خارج از مرزها بسیار متفاوت است و همین موضوع باعث از بین رفتن تدریجی نشان‌های ایرانی در سطح بین‌المللی می‌شود.

 این کارشناسان نبود سیستمی دقیق برای حفظ و حمایت از نشان‌های ایران را دلیل اصلی مرگ نشان‌های ایرانی در بازارهای بین‌المللی می‌دانند و معتقدند که سازمانی باید در این زمینه تاسیس شود تا دولتمردان نشان‌سازی را جزو اولویت‌های کاری خود قرار دهند و شاهد ظهور و قوت گرفتن سفیران صنعتی ایران یعنی همان نشان‌ها باشیم. در این راستا نخستین کنگره «چهره‌های نامی صنعت و اقتصاد کشور با رویکرد نشان‌های مسئولیت‌پذیر اجتماعی» ۲ مرداد با حضور الهام امین‌زاده دستیار رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی، علیرضا چناری مشاور پارلمانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، فاطمه دانشور رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران، بهروز فروتن بنیانگذار صنایع غذایی بهروز و جمعی از فعالان اقتصادی در مرکز همایش‌های مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد که در حاشیه این کنگره راهکارهای عملیاتی نشان‌سازی در ایران را از زبان فعالان نشان‌سازی در ایران جویا شده است.


ضرورت آموزش ساعت‌سازی با نشان ایرانی
سیدمحمدتقی پورجواهریان، رییس هیات‌مدیره شرکت کیش بهین که یکی از واردکنندگان ساعت و نماینده نشان‌های مشهور سوئیسی در ایران است گفت: برای ساخت ساعت با نشان ایرانی اقدام به برگزاری کلاس‌های آموزشی ساعت‌سازی با بهره‌گیری از کارشناسان سوئیسی کرده‌ایم.  با برگزاری این کلاس‌ها دیگر نیازی نیست که نیروهای ایرانی برای آموزش به خارج بروند و به این ترتیب می‌توان از تجربیات کشورهای خارجی در حوزه ساعت‌سازی نیز استفاده کرد. هدف ما از برگزاری اینگونه کلاس‌ها عرضه محصولات با کیفیت خوب و نشان ایرانی است. به گفته پورجواهریان در حوزه ساعت‌سازی فاصله زیادی با دیگر کشورها داریم و امید می‌رود برگزاری این کلاس‌ها سرآغازی برای تولید محصولات با کیفیت و نشان ایرانی باشد.


تبلیغات پاسخگوی نیاز مشتری نیست
محمدرضا نمازی، مدیرعامل شرکت نخبگان تجارت که مشاور بسیاری از نشان‌های بزرگ ایران است با بیان اینکه همواره در مسیری گام برداشته‌ایم تا بتوانیم جدیدترین فناوری‌های روز دنیا را برای نشان‌های ایرانی پیاده کنیم، گفت: همانطور که شاهد هستید امروزه روش‌های فروش در بازار متحول شده و تکنیک‌های سنتی جوابگوی بازار نخواهد بود از این‌رو یکی از نیازهای بازار فعلی بروز کردن سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی متناسب با خواسته‌ها و توقعات مشتریان است. در این صورت می‌توان خدمات خوبی به مشتری ارائه کرد. نمازی با اشاره به تکنیک‌هایی که امروزه در جذب مشتری به کار می‌رود، افزود: این تکنیک‌ها شامل تکنیک‌های CRM (مدیریت ارتباط با مشتری)، ارتباط مدرن با مشتری و تکنیک‌های جذب مشتری است. به عقیده من در عصر حاضر دیگر تبلیغات جوابگوی نیاز مشتری نخواهد بود و باید به سمت سیستم ترویج حرکت کنیم برای نمونه زمانی با نصب تعدادی بیلبورد محصول خود را به مقدار قابل توجهی به فروش می‌رساندیم و این در حالی است که امروزه افراد به دلیل مشغله زیاد دیگر توجهی به بیلبوردها نخواهند داشت به همین دلیل نشان‌سازی زمانی اتفاق می‌افتد که با ارائه خدمات به مشتری آن محصول در دل مردم جا پیدا کند و از آن به عنوان یک نشان دوست‌داشتنی یاد خواهد شد. نمازی که مدیریت واحد تحقیق و توسعه شرکت پیتراند جورجیا کوالیتی انگلستان را نیز عهده‌دار است بر این عقیده است که برای فروش محصول باید به فرهنگ مردم توجه کرد هرچند تکنیک‌های بازاریابی درمجموع یک هدف یعنی فروش را دنبال می‌کنند اما از آنجایی که فرهنگ مردم متفاوت است به همین دلیل تکنیک‌هایی که برای بازاریابی به کار می‌رود در کشورهای مختلف، متفاوت است اما درمجموع همه ما انسان هستیم و ارزش‌های مشترکی داریم.


نیاز صنعت به فناوری و دانش
محمد طحان‌پور، رییس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به جای خالی صنعتگران در این گردهمایی به صمت گفت: شرکت‌های مختلفی ازجمله «بوتان» در کشور وجود دارد که محصولات خود را به کشورهای اروپایی صادر می‌کنند که جای آنها در این گردهمایی خالی بود. او با بیان اینکه درحال‌حاضر نمی‌توانیم با هیچ نشان خارجی رقابت کنیم، افزود: نشان‌های خارجی دارای دانش، فناوری و سرمایه هستند که صنایع ایران از آن محروم هستند. به عقیده من صنایع و شرکت‌های ایرانی برای موفقیت در نشان‌سازی باید مانند «سامسونگ» عمل کنند به طوری که تا ۲ ماه آینده سامسونگ ساخت ایران تولید می‌شود و این در حالی است که ما در کشور افراد پولدار کم نداریم و باید بتوانیم با تعصب ساخت این محصولات را متوقف و محصولی با نشان ایرانی تولید کنیم. به گفته طحان‌پور، متاسفانه نگاه مسئولان دولتی به کشورهای مالزی، کره‌شمالی و چین دوخته شده و این در حالی است که کشوری همچون ترکیه با استفاده از نشان‌های خارجی مانند «بوش» و... محصولات متنوعی مانند خودرو تولید می‌کنند از این‌رو لازم است قبل از سرمایه‌گذاری، از سرمایه‌گذار خارجی بخواهیم تا دانش و فناوری را به کشورمان انتقال دهد تا تولیدکننده داخلی محصول مورد نظر را با نشان خارجی تولید کند. رییس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به اینکه باید از دانشجویان دانشگاه‌های معتبر کشور در صنایع استفاده کنیم، تصریح کرد: صنعتگران باید بپذیرند که دوره چکش تمام شده و امروز دوره علم است. ما نباید با دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های معتبر کشور برخورد سطح پایینی داشته باشیم و این در حالی است که از قبل چارت سازمانی برای سازمان‌ها مشخص می‌کنیم و از آن فراتر نمی‌رویم و پویایی که می‌توان با دانشجویان دارای ایده به‌دست آورد را به‌راحتی از دست خواهیم داد.

ظرفیت بالای صنایع غذایی برای صادرات
بهروز فروتن، بنیانگذار صنایع غذایی بهروز با اشاره به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در نشان‌سازی محصولات غذایی به صمت گفت: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را در صنایعی مانند ماشین‌سازی نسبت به صنایع غذایی بیشتر شاهد هستیم و برای بروز کردن فناوری در صنایع غذایی نخست باید صنایع کشاورزی را بروز کنیم تا نتیجه آن را در صنایع غذایی ببینیم. هر اندازه بتوانیم از فناوری‌های روز در صنایع کشاورزی بیشتر استفاده کنیم کمترین ضایعات و بیشترین صادرات را در پی خواهیم داشت. به گفته فروتن تا ۱۰ سال آینده تولید محصولات کشاورزی کشور به ۳۰۰ میلیون تن می‌رسد و مصرف آن زمان ۱۰۰ میلیون تن خواهد بود. ۲۰۰ میلیون تن مازاد محصولات کشاورزی خواهیم داشت که باید با استفاده از فناوری‌های روز بتوانیم این ضایعات را کم کنیم و بازار هدف را در دست گیریم. تنها صنعتی که در هر کشوری می‌تواند پیشرفت کند صنایع کشاورزی است. امروزه کشورهای منطقه طالب محصولات کشاورزی ایران هستند که استفاده از ۲۰۰ میلیون تن ضایعات می‌تواند ۴۰۰ میلیون تغذیه را در منطقه برای کشورمان در برداشته باشد.

استفاده از تجربه نشان‌های موفق
الهام امین‌زاده، دستیار رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به اهمیت معرفی نشان‌هایی که مسئولیت‌های اجتماعی خود را در راستای احترام به حقوق شهروندی ایفا می‌کنند به صمت گفت: برپایی چنین گردهمایی‌هایی نباید تنها کوتاه‌مدت و گذرا باشد و باید شاخص‌هایی را برای نشان‌های ایرانی تعریف کنیم تا مشخص شود این نشان‌ها چگونه مسئولیت‌پذیر هستند.
او افزود: یک بنگاه اقتصادی و صنعتی در فرآیند تصمیم‌گیری برای کسب منافع شخصی باید نیازهای پیرامون خود را نیز مورد توجه قرار دهد و به مسائل مربوط به حقوق شهروندی و مسائل زیست‌محیطی، بهداشت، فضای مناسب کسب‌وکار و کیفیت بالای کالاهای تولیدی احترام بگذارد. بدون تردید بنگاهی با چنین ویژگی‌هایی می‌تواند از هرگونه آسیب و گزندی در امان باشد.
امین‌زاده با بیان اینکه بنگاه اقتصادی زمانی می‌تواند موفق باشد و در درازمدت بدرخشد که به منافع عمومی و مسئولیت‌های اجتماعی در کنار کسب منفعت اقتصادی احترام بگذارد، تصریح کرد: چنانچه یک واحد تولیدی مسئولیت‌های اجتماعی‌اش را نادیده بگیرد و تنها به دنبال سود مادی باشد با توجه به گسترش رسانه‌های مجازی، افکار عمومی خیلی زود از اقدامات چنین واحدی اطلاع یافته و آن را کنار خواهد گذاشت.دستیار رییس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی اظهار کرد: نشان‌های ایرانی باید مسئولیت‌های اجتماعی خود را به‌درستی شناخته و به خوبی حفظ و اجرا کنند البته در این راستا می‌توان از تجربیات نشان‌های موفق کشورهای دیگر در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی استفاده کرد و شاخص‌هایی را برای ارزیابی نشان‌های داخلی به‌دست آورد.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید