عملیاتی شدن سه هزار و790 طرح | اتاق خبر
کد خبر: 364067
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1395 - 15:17
سه هزار و 790 طرح بزرگ و کوچک عمرانی و زیربنایی استان قزوین با صرف 28 هزار و 930 میلیارد ریال اعتبار در سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

اتاق خبر: آمارها نشان می دهد با وجود دست و پنجه نرم کردن کشور با مشکلات و تنگناهای مالی مختلف به دلیل مسائلی چون تحریم ها و رکود با تلاش بی وقفه دولت تدبیر و امید، استان قزوین در سه سال گذشته در بیشتر حوزه ها و بخش ها با رشد و آمارهای امید بخشی روبه رو بوده است.
نگاه به گزیده ای از این آمارها خود به خوبی گویای خدمات دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف است:

** افتتاح دو هزار و 580 طرح عمرانی
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین به تشریح فعالیت های عمرانی صورت گرفته در دولت یازدهم در این استان پرداخت و گفت: در دولت تدبیر و امید سه هزار و 790 طرح بزرگ و کوچک عمرانی و زیربنایی با صرف 28 هزار و 930 میلیارد ریال اعتبار در استان قزوین افتتاح و به بهره برداری رسیده است.
منوچهر حبیبی افزود:از این میزان دو هزار و 580 طرح با 9 هزار و 450 میلیارد ریال اعتبار مربوط به طرح های دولتی بوده است.
این مقام مسئول گفت: از مجموع طرح های یاد شده همچنین 628 طرح با یک هزار و 760 میلیارد ریال اعتبار نیز به شکل مشارکتی با سرمایه گذاری دولت و بخش خصوصی افتتاح و به بهره برداری رسیده است .
وی اضافه کرد:اجرای 662 کیلومتر لوله گذاری گاز را نیز باید از دیگر اقدام های برجسته دولت تدبیر و امید در حوزه خدمات رسانی در حوزه امور زیربنایی و عمرانی بوده است.
حبیبی ادامه داد:این حجم عملیات که در سخت ترین سال های پولی و اعتباری کشور صورت گرفت، معادل با 12 درصد کل شبکه گذاری گاز استان قزوین از ابتدا تاکنون بوده است.
این مقام مسئول اضافه کرد:در همین رابطه باید یادآور شد که تعداد مشترکین گاز استان قزوین از 303 هزار مشترک در سال 92 به 313 هزار مشترک در سال 94افزایش یافت.
وی همچنین گفت: در این مدت همچنین تعداد روستاهای بهره مند از نعمت گاز در استان قزوین از 235 روستا به 311 روستا افزایش یافته و به عبارتی در این دوران به 76 روستا گاز رسانی شده است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین اظهار کرد:با اجرای طرح های گازرسانی روستایی در دولت تدبیر و امید، ضریب نفوذ گاز به روستاهای استان از 65 درصد به 78 درصد افزایش یافته است.

**گازرسانی به 458 واحد صنعتی
حبیبی همچنین گفت: دیگراقدام برجسته دولت تدبیر و امید در استان قزوین در حوزه گازرسانی، گازدار کردن 458 واحد صنعتی بوده که بدون شک نقش مهمی در کاهش هزینه های تولید و بالا بردن بهره وری کارخانجات داشته است.
وی اضافه کرد: گازرسانی به شهرک صنعتی خرمدشت، حکیمیه، آبیک، الموت، نیکویه و پارک صنعتی لیا را نیز باید از دیگر خدمات دولت تدبیر و امید در حوزه عمرانی و زیرساختی در استان قزوین یاد کرد.
این مقام مسئول افزود:علاوه بر خدمات صورت گرفته در حوزه گازرسانی، گاز دار کردن 78 روستا، سه شهر و 194 واحد صنعتی نیز هم اکنون در دست اجرا و پیگیری قرار دارد.

** افتتاح 14 هزار واحد مسکن مهر
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین همچنین گفت: افتتاح 14 هزار و 384 واحد مسکونی مهر را نیز باید از دیگر خدمات دولت تدبیر و امید به شهروندان قزوینی یاد کرد.
این مقام مسئول اضافه کرد:سه هزار و 500 واحد مسکن مهر نیز در حال حاضر آماده تحویل به متقاضیان است.
وی اظهار کرد:در کنار ساخت این تعداد واحد مسکونی، تکمیل و احداث ها ده ها باب مسجد، مدرسه، سالن ورزشی، بوستان، آتش نشانی، پاسگاه نیروی انتظامی و بازارچه نیز با هدف افزایش رفاه حال ساکنان در واحدهای تازه تاسیس مسکونی مهر در این مدت مورد احداث واقع شده است.
حبیبی اضافه کرد: در کنار اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی با برنامه ریزی و اتخاذ تمهیدهای لازم از جمله اصلاح نقاط حادثه خیز و رشد استفاده از نیروهای امدادگر در سه سال گذشته 12 درصد از تلفات حوادث جاده ای استان قزوین کاهش یافته است.

** کاهش 26 درصدی سوانح جاده ای با رفع نقاط حادثه خیز و تعریض راه ها
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در بخش دیگری از تشریح عملکرد دولت یازدهم در قزوین، گفت: کاهش 26 درصدی سوانح جاده ای را نیز باید از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان دانست که با رفع نقاط حادثه خیز و تعریض راه های ارتباطی بدست آمده است.
وی اضافه کرد: نصب یک هزار و 300 کنتور هوشمند بر روی چاه های کشاورزی را باید از دیگر دستاوردهای دولت در راستای استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب دانست.
این مقام مسئول اضافه کرد: برق رسانی به 25 هزار واحد مسکونی، بهره برداری از 90 مگاوات انرژی بادی و گازی در کنار موافقت نامه تولید چهار هزار و 300 مگاوات برق را باید از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه انرژی در استان قزوین نام برد.

** اجرای دو هزار و 580 طرح عمرانی در روستاها
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در ادامه گفت: در امور روستایی نیز طی سه سال گذشته در استان قزوین یک هزار و 585 طرح با یک هزار و 70 میلیارد ریال اعتبار توسط دهیاری ها به بهره برداری رسیده است.
حبیبی اضافه کرد:در این مدت همچنین 955 طرح نیز با دو هزار و 430 میلیارد ریال اعتبار در مناطق روستایی توسط اداره ها و دستگاه های اجرایی مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی، بازسازی و بهسازی 23 هزار و 500 واحد مسکونی در مناطق روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت را نیز از دیگر خدمات دولت تدبیر و امید به مردم قزوین عنوان کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت:ساخت 55 مدرسه با 270 میلیارد ریال اعتبار به همراه استانداردسازی 461 مدرسه را نیز باید از دیگر فعالیت های دولت تدبیر و امید در استان قزوین که در حوزه آموزش انجام شده است، یاد کرد.
وی اضافه کرد: افزایش جمعیت روستایی بهره مند از آب شرب سالم (بالای 20 خانوار ) از 78 درصد در سال 92 به 83 درصد در سال 94، افزایش اعتبارات آبفای روستایی از 54 میلیارد ریال در سال 92 به 120میلیارد ریال در سال 94 از دیگر دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان قزوین در بخش آب رسانی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: افزایش میزان وصولی مالیات از پنج هزار و 280 میلیارد ریال در سال 92 به هشت هزار و 880 میلیارد ریال در سال 94 را از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان قزوین در حوزه درآمد است.

** دسترسی 277 روستا به اینترنت پرسرعت
حبیبی همچنین گفت:خدمات رسانی به روستاها نقش قابل ملاحظه ای در پیشگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها دارد و موجب رونق مناطق روستایی می شود، از این رو علاوه بر توسعه زیرساخت های عمرانی در دولت تدبیر و امید، 277 روستا به اینترنت پر سرعت با فناوری ال تی ای دسترسی پیدا کرده اند.
این مقام مسئول اضافه کرد: افتتاح و بهره برداری از سه مرکز دانشگاهی پیام نور در شهر های قزوین، الوند و آوج، افتتاح چهار طرح مرتبط به حوزه کودک و نوجوان و راه اندازی مرکز دیتاسنتر با پیشرفت 70 درصدی از دیگر خدمات برجسته ارائه شده توسط دولت تدبیر و امید بوده است.

** احداث و راه اندازی هفت شهرک و ناحیه صنعتی
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین نیز به تشریح عملکرد دولت در بخش صنعت در این استان پرداخت و گفت: احداث و راه اندازی 7 شهرک و ناحیه صنعتی، جذب 309 سرمایه گذار با 16 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در شهرک های صنعتی و ایجاد هفت هزار و 229 اشتغال و بهره برداری از 158 واحد صنعتی در شهرک های صنعتی با شش هزار و 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری و دو هزار و 726 نفر اشتغال از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در حوزه صنعت در استان قزوین بوده است.
حمیدرضا خانپور اضافه کرد: رشد 5 درصدی واحدهای صنعتی و رسیدن آنها از سه هزار و 659 واحد به سه هزار و 843 واحد، افزایش دو درصدی اشتغال در بخش صنعت از 145 هزار نفر به 149 هزار نفر، رشد 7.7 درصدی سرمایه گذاری بخش صنعت از شش هزار و 960 میلیارد ریال به هفت هزار و 500 میلیارد ریال نیز می تواند در کارنامه دولت تدبیر و امید در استان قزوین قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: صدور 728 مجوز بهره برداری با 19 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری و 11 هزار و 500 اشتغال جدید، صدور جواز تاسیس برای یک هزار و 619 واحد تولیدی با 83 هزار میلیارد ریال اعتبار سرمایه گذاری با 48 هزار فرصت شغلی و رسیدگی به مشکلات 265 واحد تولیدی در ستاد تسهیل نیز از کارهای مهم این دوره می باشد که در راستای تقویت و توسعه صنعت صورت گرفته است.

** رشد 4 درصدی صادرات و کاهش هفت درصدی واردات
وی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای افزایش صدور کالاهای تولیدی استان قزوین به خارج از کشور، گفت:براساس آمارهای سازمان صنعت، معدن و تجارت و گمرک قزوین در دوران فعالیت دولت تدبیر و امید شاهد رشد چهار درصدی صادرات و کاهش هفت درصدی واردات در استان قزوین بوده ایم.
این مقام مسئول اضافه کرد: در این مدت همچنین یک میلیارد و 100 میلیون دلار محصولات صنعتی از استان قزوین به خارج از کشور صادر شده و رقم ثبت شده ارزش محصولات وارد شده نیز یک میلیارد و 890 میلیون دلار بوده است.

** افزایش تولید محصولات زراعی، باغی و دامی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی قزوین نیز به عملکرد دولت تدبیر و امید در این استان در حوزه کشاورزی پرداخت و گفت: تولید میانگین سالانه 250 هزار تن گندم و 120 هزار تن جو، افزایش ظرفیت تولید سالانه پسته از دو هزار تن به دو هزار و 700 تن، رشد تولید گوشت قرمز از 22 هزار و 700 تن به 23 هزار و 400 تن در سال 94 و افزایش تولید شیر از 438 هزار تن در سال 92 به 468 هزار تن در سال 94 را باید از دستاوردهای مهم دولت در حوزه کشاورزی در استان قزوین نام برد.
نیازعلی ابراهیمی پاک اضافه کرد: تولید میانگین سالانه 57 هزار تن گوشت مرغ و 74 هزار تن تخم مرغ و افزایش خرید و ذخیره سازی گندم از 120 هزار تن به 154 هزار تن در سال 94 را نیز در سه سال گذشته از دیگر اتفاقاتی بوده که ظرف سه ساله گذشته در بخش کشاورزی این استان رقم خورده است.
وی همچنین گفت: افزایش 130 درصدی صادرات تخم مرغ از چهار هزار و 300 تن به 10 هزار تن در کنار رشد 5.3 درصدی واحدهای دام و طیور از یک هزار و 472 واحد به یک هزار و 550 واحد و همچنین افزایش تولید آبزیان از دو هزار و 700 تن در سال 92 به سه هزار و 412 تن در سال 94 را نیز باید جزو کارنامه دولت یازدهم در بخش کشاورزی دانست.
وی اظهار کرد:تجهیز پنج هزار و 135 هکتار از زمین های کشاورزی به سامانه های آبیاری مدرن، افزایش 40 درصدی اعتبارات ملی در راستای پیشگیری از بیماری های دامی، افزایش ظرفیت تولید سالانه انگور از 296 هزار تن به 340 هزار تن در کنار افزایش ظرفیت تولید سالانه زیتون از 12 هزار تن به 18 هزار تن را نیز باید از دستاوردهای دولت در حوزه کشاورزی در سه ساله گذشته دانست.
علاوه بر بخش کشاورزی و صنعت، رشد 5 درصدی ارزش صادرات و رشد منفی 17 درصدی وزن صادرات، کاهش نرخ تورم از 39.2 درصد به 11.27 درصد، کاهش نرخ تورم خانوارهای شهری استان از 29.7 درصد به 9.9 درصد، کاهش نرخ تورم خانوارهای روستایی از 32.7 درصد به 8.9 درصد را نیز باید از جمله اقدام های شاخص دولت در حوزه اقتصادی در استان قزوین یاد کرد.

** راه اندازی 100 تخت بیمارستانی و ایجاد 11 مرکز بهداشتی و درمانی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی قزوین نیز به تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه بهداشت و درمان این استان پرداخت و گفت: با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید و اجرای طرح تحول نظام سلامت و کاهش هزینه های درمانی مردم، انقلاب بزرگی در حوزه سلامت شکل گرفت که به عنوان گام بزرگ این دوره در حوزه سلامت می باشد.
منوچهر مهرام اضافه کرد:افزایش تخت های بیمارستانی فعال از یک هزار و 700 تخت به یک هزار و 800 تخت، افزایش مراکز بهداشتی و درمانی از 138 مرکز به 149 مرکز، افزایش داروخانه های استان از 133 داروخانه به 140 داروخانه را نیز باید از خدمات دولت تدبیر و امید به شهروندان قزوینی در حوزه بهداشت و درمان نام برد.
وی افزود: راه اندازی اورژانس هوایی برای امداد رسانی به مصدومان و بیماران مناطق صعب العبور، کاهش سهم پرداختی بیماران از هزینه های بستری در مراکز آموزشی درمانی به 6 درصد در بیمه های شهری و 3 درصد در بیمه های روستایی، افزایش کلینیک های ویژه تخصصی و فوق تخصصی از یک کلینیک در سال 92 به 10 کلینیک در سال 95 به منظور دسترسی مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی سرپایی با تعرفه دولتی و ارتقای هتلینگ مراکز آموزشی درمانی، بازسازی و بهسازی تخت های ویژه بیمارستانی از جمله بازسازی بخش ICU مرکز آموزشی درمانی شهید رجایی از دیگر دستاوردها و خدمات دولت تدبیر و امید به مردم قزوین بوده است.
مهرام اضافه کرد:از دیگر دستاوردهای بخش سلامت در دولت تدبیر و امید در قزوین می توان به راه اندازی بخش CCU مرکز آموزشی درمانی بوعلی سینا، ساخت بخش های NICU و PICU مرکز آموزشی درمانی قدس، آغاز عملیات ضربتی ساخت کلینیک های ویژه تخصصی و فوق تخصصی پونک در قزوین - بویین زهرا- الوند و محمدیه، تکمیل و افتتاح بیمارستان 67 تختخوابی شفای تاکستان، انجام خرید خدمت از بیمارستان های ولیعصر(عج) آبیک و خیریه رحیمیان الوند، تجهیز مراکز آموزشی درمانی استان به تجهیزات پیشرفته پزشکی، ترویج زایمان طبیعی و رایگان شدن زایمان طبیعی در بیمارستانهای دانشگاهی، کاهش 10 درصدی شاخص سزارین، افزایش تختهای اورژانس در مراکز آموزشی درمانی شهید رجایی از 13 تخت به 25 تخت و بوعلی سینا از تخت42 به 66 تخت اشاره کرد.
این مقام مسئول افزود:طی این مدت در حوزه بهداشت نیز شاهد اجرای طرح واکسیناسیون پنتاوالان، اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت، پوشش بهداشتی در مناطق حاشیه شهرها و شهرهای زیر 20 هزار نفر، راه اندازی مراکز سلامت جامعه با حضور کارشناسان مراقبت، تغذیه و بهداشت روان و خانواده، تجهیز مراکز بهداشتی درمانی، بازسازی و بهسازی مراکز بهداشتی درمانی بودیم.
اقدام های این دولت تنها در حوزه درمان و بهداشت نبوده و در حوزه غذا و دارو نیز دستاوردهای زیادی در استان قزوین کسب شده است که تاسیس مرکز تحقیقات ایمنی محصولات بهداشتی در معاونت غذا و دارو، تجلیل استانی ازعملکرد معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین در مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کسب رتبه اول معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در میان دانشگاه های سطح 2 کشور، بازدید وزیر بهداشت از غرفه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین، کسب لوح تقدیر آزمایشگاه کنترل قزوین از سوی رئیس سازمان غذا و دارو، معدوم نمودن بیش از 45 تن کالای آرایشی و بهداشتی غیرمجاز، الکترونیکی شدن کلیه امور مربوط به داروخانه ها، سامانه ای شدن صدور مجوز ترخیص کالاهای سلامت محور از گمرک از جمله آنها می باشد.

** رشد انتشار کتاب و مطبوعات
اکبر اسکندری نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قزوین نیز در ادامه به تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در حوزه های فرهنگی در این استان پرداخت و گفت: رشد 20 درصدی عناوین کتاب های منتشر شده از 270 عنوان به 324 عنوان، رشد 23 درصدی کتاب های تالیف شده از 197 عنوان به 242 عنوان، افزایش 28 درصدی تعداد مطبوعات مجوز دار از 60 نشریه به 77 نشریه، افزایش 18 درصدی کانون های فرهنگی مساجد از 222 کانون به 261 کانون، رشد 20 درصدی چاپخانه ها از 82 مورد به 99 مورد، ساخت یک سالن آمفی تئاتر، راه اندازی پنج موسسه قرآنی و رشد 36 درصدی ناشران از 33 ناشر به 45 ناشر از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان قزوین در حوزه فرهنگ می باشد.
در کنار خدماتی که از سوی برخی مدیران دستگاه های مختلف اجرایی قزوین عنوان شد باید از موارد زیر نیز به عنوان دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان یاد کرد:
راه اندازی چهار هتل دو ستاره و سه ستاره و بهره برداری از 10 مجتمع خدمات رفاهی نیز کارهای توسعه ای در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده است.
در کنار طرح های به بهره برداری رسیده و ایجاد شده از سوی دولت تدبیر و امید در قزوین، ادامه اجرای خط آهن قزوین- رشت، احداث جاده قزوین- الموت- تنکابن و سرعت بخشیدن به ساخت سد مخزنی نهب و بالاخانلو نیز از دیگر کارهای عمرانی در طول سه ساله گذشته در استان قزوین بوده است که تکمیل و بهره برداری از آنها طی سال های آینده نقش مهم و تاثیرگذاری در افزایش رفاه حال شهروندان قزوینی دارد.
انتقال آب از سد طالقان به 14 شهر و 194 روستای قزوین، برنامه ریزی برای تجهیز 40 هزار هکتار از زمین های کشاورزی به روش های مدرن آبیاری و ساماندهی آستان امامزاده حسین (ع) با هدف بهسازی جنوب شهر قزوین و توسعه گردشگری نیز از دیگر کارهای در دست اقدام از سوی دولت تدبیر و امید در استان قزوین محسوب می شود که اجرای آنها نقش مهمی در رشد و توسعه این استان خواهد داشت.

منبع: ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید