61 درصد مبتلایان به ایدز از معتادان موادمخدر هستند | اتاق خبر
کد خبر: 364092
تاریخ انتشار: 19 مرداد 1395 - 17:48
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: 61 درصد بیماران مبتلا به ایدز در کشور از معتادان به موادمخدر هستند.

اتاق خبر: سیدحمید صرامی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تعداد افراد مبتلا به بیماری ایدز در کشور را 30 هزار نفر اعلام کرد و افزود: بیش از نیمی از آنان معتادان به موادمخدر هستند.
وی با تاکید بر ارائه یک الگوی اطلاع رسانی صحیح به همسران و افراد نزدیک معتاد برای پیشگیری از انتقال ویروس ایدز به این افراد تصریح کرد: این موضوع تهدیدی است که همسران افراد معتاد را در معرض ابتلا به ویروس ایدز قرار می دهد، از این رو اطلاع رسانی صحیح روابط جنسی ویژه این افراد ضروری است.
صرامی تاکید کرد: رویکرد مداخله گرایانه وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی در سال های اخیر تضعیف شده که آموزش مسائل جنسی به جامعه هدف را دوجندان می سازد.
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با بیان این که 63 درصد از معتادان کشور متاهل هستند، افزود: بر همین اساس می توان گفت در حدود 6 میلیون نفر از وابستگان افراد معتاد در معرض آسیب قرار دارند.
صرامی با هشدار نسبت به زنانه شدن مصرف موادمخدر در کشور طی سال های اخیر اظهار کرد: درحالی که در سال 86 در حدود پنج درصد از دختران و زنان جامعه به سمت اعتیاد گرایش داشتند اما طی ارزیابی های انجام گرفته در سال 90 این آمار به 9.3 درصد افزایش یافته که این امر نشاندهنده رشد 2 برابری مصرف موادمخدر در بین زنان است.
وی، فقر الگوهای لذت مشروع و کسب لذت های نامشروع، کنجکاوی، استرس، اضطراب و اختلالات روانی و نبود تفریح های سالم را از علل اصلی گرایش به موادمخدر در کشور دانست.
صرامی با بیان این که مانایی در حوزه درمان اعتیاد به موادمخدر بین 15 تا 20 درصد است، خاطرنشان کرد: 85 درصد از معتادان بهبود یافته پس از درمان به سمت مصرف موادمخدر بازمی گردند.
مشاور دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: نبود جامعه پذیری درست، مداخلات روان درمانی ضعیف در برخی مراکز ترک اعتیاد و بی توجهی به اشتغال معتادان بهبود یافته از مهمترین دلایل بازگشت معتادان بهبود یافته به سمت مصرف موادمخدر است.
به گفته صرامی برخی برنامه های درمانی ترک اعتیاد معتادان، نیازمند بازبینی است چرا که در این برنامه ها به همه جنبه های جسمی و روانی ترک اعتیاد توجه لازم صورت نگرفته است.
صرامی تصریح کرد: پیشگیری و مقابله با مصرف موادمخدر باید به یک دغدغه همگانی در سطح کشور تبدیل شود تا هم مسئولان و نخبگان و هم سایر اقشار جامعه در این خصوص ایفای نقش کنند.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید