یکپارچگی سوریه و نقش فعال دولت در مذاکرات ژنو موضع آنکارا است | اتاق خبر
کد خبر: 364599
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1395 - 10:39
سفیر ترکیه:
امید یاردیم سفیر ترکیه در روسیه با تاکید بر لزوم حفظ وحدت ارضی سوریه در قالب کنونی گفت که دولت این کشور باید در مذاکرات طرف های مختلف سوری برای حل و فصل سیاسی بحران این کشور نقش فعالی داشته باشد.

اتاق خبر: یاردیم که کشورش به عنوان یکی از اعضای اصلی گروه کشورهای غربی عربی ضدسوری بارها خواستار سرنگونی دولت بشار اسد شده، همچنین بر لزوم افزایش حداکثری همکاری های آنکارا با مسکو در باره سوریه شد.
خبرگزاری ریانووستی امروز (پنجشنبه) به نقل از مصاحبه با سفیر ترکیه در باره روابط این کشور با روسیه متحد سیاسی نظامی سوریه، اظهار کرد: متاسفانه آسیب های سنگینی به روابط مسکو و آنکارا در هشت ماه گذشته وارد شده است.
وی در باره لزوم افزایش تلاش های دو کشور برای جبران سردی و تنش در روابط پس از ساقط کردن بمب افکن روسی از سوی جنگنده ترکیه ای بر فراز سوریه، گفت: در عرصه هایی مانند همکاری های فرهنگی، اجتماعی، دانشگاهی و بازرگانی آسیب های شدیدی به مناسبات روسیه و ترکیه وارد شده است که بازسازی آنها باید در دستور کار دو کشور قرار بگیرد.
یاردیم ادامه داد: باید تمامی تلاش های ممکن را انجام دهیم تا خلاء شکل گرفته در هشت ماه رکورد روابط از بین برود و همکاری ها به حالت پیش باز گردد.
سفیر ترکیه همچنین در باره مذاکرات طرف های سوری در ژنو گفت: آنکارا بر این عقیده است که دولت سوریه باید در مذاکرات صلح این کشور مشارکت فعالی داشته باشد.
یاردیم تاکید کرد: ترکیه می خواهد سوریه به عنوان کشوری یکپارچه با حکومت سکولار در چارچوب مرزهای کنونی باقی بماند.
وی همچنین بر آمادگی ترکیه برای میانجیگری در مورد مساله منطقه قره باغ که تاکنون سبب بروز چندین درگیری نظامی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شده است، تاکید و اظهار کرد: آنکارا با هدف حل و فصل دیپلماتیک مشکل کنونی و وساطت میان طرف های مناقشه آماده است.
پس از سوم آذر 94 که بمب افکن سوخو 24روسیه برفراز سوریه با شلیک موشک جنگنده اف 16 ترکیه سقوط کرد و یک خلبان آن نزدیک مرزهای این کشور با شلیک تروریست ها کشته شد، روابط دو جانبه و منطقه ای در بدترین حالت قرار گرفت و مسکو موجی از تحریم های سخت اقتصادی و گردشگری را علیه آنکارا اعمال کرد.
برای نخستین بار پس از این واقعه، سه شنبه گذشته رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به روسیه سفر کرد و با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور در شهر سن پترزبورگ در باره شرایط جدید روابط و همکاری ها و روند رفع تحریم ها مذاکره کرد.
برگزاری این دیدار پس از آن ممکن شد که اردوغان پس از هشت ماه مخالفت سرانجام چندی پیش شرط نخست روسیه یعنی ارسال نامه عذرخواهی به پوتین را انجام داد.

منبع: ایرنا

94104

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید