قابلیت های قهرمانی ورزش بانوان آذربایجان شرقی در 12 رشته | اتاق خبر
کد خبر: 365094
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 08:04
معاون امور ورزش بانوان اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: ورزش بانوان این استان در 12 رشته قابلیت قهرمانی کشوری و آسیایی دارد که برای تحقق این مهم نیازمند سرمایه گذاری است.

اتاق خبر:لیلا جاویدان با اشاره به اولویت بندی این معاونت، از بررسی وضعیت رشته های مختلف بانوان طی 200 ساعت جلسه خبر داد و افزود: بر این اساس 12 رشته شامل تکواندو، ووشو، جودو، سوارکاری، دو و میدانی، کبدی، تیرو کمان، شمشیربازی، قایقرانی، ژیمناستیک، تنیس روی میز و ورزش معلولان و جانبازان جزو اولویت های این بخش تعیین شده است.
وی اظهار کرد: بر مبنای سند تدبیر و توسعه ورزش استان، سند توسعه پایین دستی برای ورزش بانوان بر اساس افق های چهار ساله تهیه و تدوین شده تا با اجرای برنامه های مختلف استعدادیابی تا سال 1399 نسبت به تربیت و پرورش نفرات مختلف برای رده های تیم های ملی در رشته های یاد شده اقدام شود.
جاویدان، تزریق بازیکن به تیم های ملی در هر یک از رشته های 12 گانه اولویت دار آذربایجان شرقی برای رقابت های آسیایی اندونزی در سال 1396 و همچنین المپیک آینده را از اهداف مهم و محوری سند توسعه ورزش بانوان استان بیان کرد.
وی با اشاره به اینکه ورزش بانوان آذربایجان شرقی هم اکنون نسبت به سال های گذشته روند افول به خود گرفته است، یادآور شد: طی سال های اخیر این بخش از ورزش استان وضعیت نامناسبی را تجربه کرده در حالی که طی سال های گذشته ورزشکاران ملی پوش در رده های جهانی و المپیکی داشتیم، اما طی چند دوره اخیر المپیک چنین شرایطی برای ورزش بانوان استان حاکم نشده است.
جاویدان اضافه کرد: بررسی وضعیت ورزش بانوان استان بر اساس ظرفیت سنجی ها مطابق با سوابق آسیایی و جهانی صورت گرفته و 12 رشته اولویت دار قابلیت مدال آوری در سطح مسابقات کشوری و آسیایی را دارند.
وی، ادغام هیات های ورزشی بانوان با آقایان را یکی از دلایل رکود در ورزش بانوان عنوان و اظهار کرد: تغییراتی که بر همین اساس در فدراسیون ها و هیات های ورزشی به وجود آمد، ورزش بانوان را تحت تاثیر ورزش آقایان قرار داد که این شرایط افت ورزش بانوان را به دنبال داشته است.
جاویدان، استعدادها و پتانسیل های ورزش بانوان در سایر رشته ها را مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه تعدادی از رشته ها نیز در سطح دوم اولویت بندی قرار گرفته اند، گفت: رشته هایی همچون هندبال، والیبال و تنیس در این سطح قرار دارند.

* میزان افسردگی بانوان آذربایجان شرقی بیشتر از میانگین کشوری است
معاون امور ورزش بانوان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی با ابراز گلایه و تاسف از وضع جسمانی بانوان استان، گفت: میزان افسردگی بانوان استان نسبت به میانگین کشوری بیشتر است و باید اقدامات عاجل و فوری برای تغییر این وضعیت به عمل آید.
به گزارش ایرنا، جاویدان، نشاط را حلقه مفقوده حوزه های اجتماعی و ورزشی بانوان آذربایجان شرقی بیان و اظهار کرد: کاهش سن افسردگی به 9 سال و بروز بیماری هایی همچون سکته های مغزی و قلبی به 10 سال در میان بانوان استان نیاز به بررسی ها و آسیب شناسی های عمیق علمی و اجتماعی دارد.
وی، یکی از محورهای سند توسعه ورزش بانوان آذربایجان شرقی را توجه به نشاط و سلامت بانوان عنوان کرد و افزود: در این رابطه برگزاری همایش ها و کارگاه ها و نشست های تخصصی تدارک دیده شده که سلسله همایش های دو سالانه جزو اولویت های اصلی می باشد.
جاویدان، توسعه و گسترش ورزش های همگانی را ضامن سلامت جامعه به ویژه در میان بانوان عنوان کرد و با اشاره به اینکه برنامه هایی برای توسعه این حوزه در آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: برپائی ورزش های صبحگاهی و شامگاهی در پارک ها و همایش های پیاده روی و کوهپیمایی از جمله این برنامه هاست که از سوی امور بانوان ورزش و جوانان استان و با همکاری های سایر نهادها از جمله شهرداری ها صورت می گیرد.
وی، برگزاری کارگاه های مختلف اطلاع رسانی در حوزه مباحث طب سنتی و اسلامی، تغذیه، اصلاح سبک زندگی و افزایش مشارکت های اجتماعی در کنار همایش های ورزش همگانی در دستور کار ورزش بانوان استان بوده و در سند توسعه این بخش نیز به آن پرداخته شده است.
جاویدان، تحرک پایین را از عوامل مهم در بروز انواع بیماری ها از جمله پوکی استخوان و افسردگی در میان بانوان عنوان و اظهار کرد: گسترش پارک های بانوان در شهرها باید جزو اولویت های اصلی شهرداری ها و مسئولان استانی برای رفع این مشکلات باشد.

* ورزش بانوان نیازمند نمادآفرینی است
به گزارش ایرنا، معاون امور ورزش بانوان مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ورزش بانوان باید در میان خانوارها گسترش وسیع تری داشته باشد، گفت: ورزش بانوان در حال حاضر به شدت نیازمند نمادآفرینی است.
جاویدان یادآور شد: متاسفانه طی سال های اخیر آن گونه که باید در ورزش بانوان نسبت به الگوآفرینی از جمع ورزشکاران بانو در میان جوانان و نوجوانان کشور و استان اقداماتی انجام نشده که برای توسعه ورزش بانوان این موضوع نباید به فراموشی سپرده شود.
وی گفت: به دلیل تنزل ورزش بانوان استان در سال های اخیر در رشته های مختلف، در حال حاضر الگوسازی و نمادآفرینی در این بخش برای نسل های جدید و جوان با چالش مواجه است.
جاویدان با تاکید بر اینکه ورزش بانوان هویت آفرین است، اظهار کرد: به دلیل بازخورد مناسب و اشتیاق قشر جوان به ورزش بانوان، می توان با سرمایه گذاری و پرورش استعدادهای ورزشی در رشته های گوناگون نسبت به هویت آفرینی از ناحیه همین حوزه نیز برای جامعه اقدامات مثمرثمر و مفیدی انجام داد.
وی، نقش رسانه های گروهی در توسعه ورزش بانوان را بسیار مهم و تعیین کننده خواند و یادآور شد: هر اقدام و برنامه ای در ورزش بانوان با حمایت های رسانه ای و پوشش آن از سوی خبرگزاری ها می تواند موجب تحریک پذیری بانوان شود که همین امر اقبال به ورزش در آنها را بیش از پیش ارتقا می دهد.

منبع:ایرنا

نظرات
ADS
ADS
پربازدید