حفاظت از داده های مردم و مدیریت اقتصاد فضای مجازی با شبکه ملی اطلاعات | اتاق خبر
کد خبر: 365124
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 11:54
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت ایران ویژگی هایی مانند افزایش کیفیت و سرعت خدمات داخلی با مناسب ترین قیمت، ارتقای فرهنگ، حفاظت از داده های مردم و مدیریت اقتصاد فضای مجازی را برای شبکه ملی اطلاعات برشمرد که در هفته دولت از نخستین مرحله آن رونمایی می شود.

اتاق خبر: «محمدجواد آذری جهرمی» گفت: مشخصه های شبکه ملی اطلاعات در قانون آمده است و بند الف ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه به چیستی این شبکه پرداخته و شورای عالی فضای مجازی نیز بایسته های آن را مشخص کرده است.
به گفته وی، بر پایه تعریف قانون، شبکه ملی اطلاعات شبکه ای پهن باند است؛ به این معنا که باید با پهنای باند مناسب و قیمت مناسب برای مردم همراه باشد.
وی برخورداری از امنیت و مدیریت یکپارچه و استفاده حداکثری از فناوری داخلی را از دیگر ویژگی های مطرح شده برای شبکه ملی اطلاعات توصیف کرد.
آذری جهرمی گفت: شبکه ملی اطلاعات افزون بر امکان بهره مندی از خدمات برتر داخلی، این اطمینان را برای مردم ایجاد می کند که اطلاعات آنان به خارج نمی رود.
وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاعات به دلیل استفاده از محتواهای فاخری که در کشور تولید می شود فرهنگ را ارتقا می دهد و حافظ سلامت استفاده کنندگان است.
آذری جهرمی گفت: ارتباطاتی که در شبکه ملی اطلاعات بارگذاری و مدیریت می شوند در سرویس های مختلف و از یک کاربر تا کاربر دیگر است که ارتباط کاربر به سرویس به انتقال اطلاعات نیاز دارد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت عنوان کرد: بخشی از این انتقال اطلاعات از سوی اپراتورهای لایه دسترسی تامین می شود و در دو سال گذشته اتفاق های بسیار مثبتی در این باره رخ داده است.
وی ادامه داد: پیش از دولت تدبیر و امید کشور در بخش لایه دسترسی عمومی، از داشتن نسل سوم و چهارم تلفن همراه محروم بود و خطوط اینترنت پرسرعت ای.دی.اس.ال (ADSL) فقط به پنج میلیون نفر اختصاص داشت.
آذری جهرمی یادآوری کرد: در دولت یازدهم نسل سوم و چهارم تلفن همراه ایجاد شد و از 300 مشترک در آغاز این دولت به 25 میلیون مشترک رسیده ایم که توفیق بسیار خوبی است.
معاون وزیر ارتباطات افزود: خطوط پرسرعت ای.دی.اس.ال اکنون به 10 میلیون مشترک رسیده و بیانگر آن است که اقدام ها در لایه دسترسی بسیار خوب بوده و انتظار قانون از شبکه ملی اطلاعات را برآورده است.
وی درباره دیگر ویژگی شبکه ملی اطلاعات برای انتقال اطلاعات از هر شهرستان تا مرکز شبکه هر اپراتور گفت: افزایش ظرفیت شبکه انتقال کشور برآورنده این هدف است. پیش از دولت یازدهم کل ظرفیت انتقال کشور 624 گیگابیت بر ثانیه بود که امروز به چهار هزار گیگابیت بر ثانیه رسیده و 6.5 برابر رشد داشته است.
آذری جهرمی از رسیدن ظرفیت انتقال داخلی کشور تا پایان امسال به 10 هزار گیگابایت بر ثانیه خبر داد و گفت: افزایش این ظرفیت باعث می شود وقتی ترافیکی از سوی کاربران ایجاد می شود در بزرگراه های اطلاعاتی ازدحام نشده و اطلاعات در مسیر باز بسرعت جابجا شود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد شبکه ملی اطلاعات هدف نیست بلکه وسیله ای برای رسیدن به هدف محسوب می شود و ترویج سرویس های داخلی اصلی ترین هدف این شبکه است.
وی اضافه کرد: قرار است اگر از شبکه ملی اطلاعات درآمدی به دست آید از سود آن برای ارایه کنندگان خدمات استفاده شود؛ نه آنکه زیرساخت از سوی ما تامین شود و درآمد آن به خارج از کشور برود.
آذری جهرمی گفت: اقتصاد فضای مجازی را با شبکه ملی اطلاعات برای تولید کنندگان داخلی خواهیم داشت و اکنون خدمات خوبی مثل ارایه محصول های ویدئویی، بخش آدرس های الکترونیک و در فروشگاه های اندروید، نرم افزارهای آدرس دهی رستوران و نرم افزارهای تاکسی یاب، بازی و سرگرمی شکل گرفته که گرچه خوب است اما کافی نیست و باید بیشتر شود.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به تلاش های صورت گرفته برای تسهیل اقتصادی کردن فعالیت تولید کنندگان داخلی در این عرصه اشاره کرد و افزود: اکنون هزینه های تمام شده برای عرضه محصول ها به شدت برای تولیدکننده داخلی کاهش یافته است؛ به گونه ای که تا سه ماه پیش اگر شرکتی می خواست خدمتی ارایه کند باید یک مبلغ گزافی را پرداخت می کرد تا تازه به شبکه وصل می شد و به گفته برخی از این شرکت ها 70 درصد هزینه های آنها را همین اتصال به شبکه شامل می شد.
وی عنوان کرد: امروز با مدل های تازه ای که در شبکه ملی اطلاعات طراحی شده است کسی که می خواهد سرویس جدیدی ایجاد کند پولی نمی دهد بلکه می تواند پول هم درآورد؛ یعنی شبکه ملی اطلاعات معادله را عکس کرده و شرکت های داخلی می توانند سرویس ها را توسعه دهند تا موانع از پیش پایشان برداشته شود.
آذری جهرمی یادآوری کرد: چیزی که در هفته دولت در شهریور ماه رونمایی خواهد شد آن است که مردم احساس می کنند سرویس های داخلی را باکیفیت بالا و قیمت مناسب دریافت کرده و اطلاعات شان به بیرون از کشور نمی رود و کیفیت بهتری را تجربه خواهند کرد.
معاون وزیرارتباطات عنوان کرد: شبکه ملی اطلاعات نه تنها کیفیت خوب برای مردم به همراه خواهد داشت بلکه بخش تولیدکننده نیز احساس خواهد کرد با این شبکه هزینه هایش کمتر شده و می تواند به سود آوری و کسب درآمد نزدیک تر شده و اشتغال ایجاد کند.
وی گفت: فایده شبکه ملی اطلاعات برای حاکمیت آن است که اقتصاد در این شبکه نهادینه می شود و فرهنگ را به دلیل اینکه زایش درونی کشور است به صورت خود به خود ارتقا داد و به صورت ذاتی سلامت است و به اقدام برای سلامت نیاز ندارد و به لحاظ امنیتی شاخص های امنیت ملی را ارتقا می دهد .
آذری جهرمی به برخی گمانه زنی ها اکه معتقد بودند قیمت اینترنت افزایش یابد تا خدمات داخلی ارایه شود اشاره کرد و افزود:برخلاف این گمانه زنی ها ما اینترنت را ارزان کردیم و شیب آن را برای تولید کننده داخلی بیشتر کردیم تا باعث شکوفایی در این بخش شود.
معاون وزیر ارتباطات شبکه ملی اطلاعات را یک فرآیند دانست که روز به روز کامل تر می شود و به نگهداری و توسعه نیاز دارد.
پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته بود: براساس برنامه کاهش قیمت پهنای باند اینترنت داخلی با بهره برداری از مرحله نخست شبکه ملی اطلاعات، مرحله نخست این شبکه همزمان با هفته دولت ( یکم تا هشتم شهریور ) رونمایی می شود.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید