چوب واردات بر تولید مبل | اتاق خبر
کد خبر: 365153
تاریخ انتشار: 25 مرداد 1395 - 13:45
ساخت و تولید مبل و صندلی در ایران پیشینه‌ای طولانی دارد که در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبل هافلکس توان مبل‌سازان ایرانی به نمایش گذاشته شد.

اتاق خبر: در این نمایشگاه که بیش از ۲۰۰ شرکت‌کننده داشت، تولیدکنندگان در فضایی رقابتی محصولات خود را عرضه می‌کردند. این نمایشگاه از تاریخ ۱۳ تا ۱۶ مرداد امسال در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.
تولیدکنندگان رسمی و قانونی به طور عمده چوب را با استفاده از مجوزهای لازم تهیه می‌کنند اما برخی از تولیدکنندگان متاسفانه یا از طریق روسیه چوب را قاچاقی وارد کشور می‌کنند یا به طور غیرقانونی درختان را قطع می‌کنند. باید درنظر داشت که چوب یکی از مهم‌ترین مواد اولیه صنعت مبل‌سازی است و در صورتی که واحدهای تولیدی بتوانند در تامین این ماده به لحاظ قیمت از رقبای خود پیش افتند، جبران این موضوع برای رقبای دیگر بسیار دشوار خواهد شد. در برخی موارد واحدهایی که به طور قانونی تولید می‌کنند می‌توانند مواد اولیه را تا حدی با قیمت کمتر تامین کنند که آن در شرایط بازار رقابتی تعریف می‌شود اما در مواردی که قیمت ماده اولیه با قاچاق یا قطع غیرقانونی درختان کاهش می‌یابد رقابت نابرابری شکل گرفته که مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند.
این مشکلات زمانی بیشتر می‌شود که وضعیت تولید این محصول در کشور مناسب نیست. در نمایشگاه بین‌المللی تهران که تولیدکنندگان این محصولات حضور داشتند، بسیاری از مشکلات مطرح شد و تولیدکنندگان از وضعیت کنونی بازار رضایت نداشتند. آنها معتقدند دولت می‌تواند با تشدید نقش نظارتی جلوی فعالیت واحدهای غیرقانونی را بگیرد. در صورتی که دولت نظارت خود را بر تخلف‌هایی که در این صنعت می‌شود، افزایش ندهد چشم‌انداز مناسبی پیش روی تولیدکنندگان صنایع چوبی نخواهد بود. در این حالت تولیدکنندگان قانونی به دلیل اینکه مواد اولیه را گرانتر می‌خرند تولید رقابت‌پذیر نخواهند داشت و متحمل مشکلات بسیاری می‌شود. حالت دیگری هم که پیش روی این دسته از تولیدکنندگان وجود دارد، تن دادن به رفتار غیرقانونی و عملکرد مشابه واحدهای متخلف است. بر این اساس، تولیدکننده در شرایط کنونی نمی‌تواند به طور قانونی در این بازار تولید رقابت‌پذیر داشته باشد.
از دیگر مشکلاتی که تولیدکنندگان در این نمایشگاه گفتند، موضوع واردات چوب بود. برخی از تولیدکنندگان معتقدند در واردات هم تخلف‌هایی می‌شود که این موضوع نیز به تولیدکنندگان واقعی آسیب می‌زند. به گفته این تولیدکنندگان، برخی از واردکنندگان با استفاده از مشکلاتی که در نهادهای نظارتی وجود دارد، می‌توانند ارزش محصولی که وارد می‌کنند را کمتر از حد واقعی اعلام کنند. برای مثال آنها چوب «راش» را با قیمت چوب‌های معمولی و بی‌ارزش وارد می‌کنند و این موضوع باعث کاهش هزینه‌های وارداتی می‌شود.
یکی از موضوعاتی که اکنون در تمام عرصه‌های تولید و صنعت اهمیت بسیاری دارد، تولید رقابت‌پذیر است. با اینکه در اقتصاد مقاومتی نیز بر این موضوع تاکید بسیار شده و مسئولان اقتصادی دولت هم بر تولید رقابت‌پذیر تاکید دارند اما هنوز موانعی در این مسیر وجود دارد. به گفته کارشناسان و تولیدکنندگان، برای دستیابی به تولید رقابت‌پذیر آن هم در صنعت مبل که کشورهای بسیاری اکنون در این زمینه فعالیت می‌کنند، باید توان رقابتی بین واحدهای داخلی اکنون افزایش یابد. برای افزایش توان رقابتی بین واحدهای تولیدی در داخل کشور ابتدا باید متغیرهای تاثیرگذار را که برای تمام واحدها وجود ندارد ثابت کرد. به عبارتی، هزینه‌های مربوط به تامین مواد اولیه، واردات ماشین‌آلات، تولید و فروش محصول نهایی باید براساس توان رقابت و دانش تولیدکننده کاهش یا افزایش یابد. متاسفانه به گفته تولیدکنندگان، اکنون این هزینه‌ها با استفاده از روابط تولیدکنندگان تعیین می‌شود و شاخص‌هایی مانند دانش فنی و توان تولید در این زمینه نقش چندانی ندارند.


دشواری تامین مواد اولیه
تامین مواد اولیه سنگ بزرگی است که اکنون پیش روی این صنعت در کشور وجود دارد. برخی از واحدهای تولیدی با استفاده از راهکارهای غیرقانونی می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز را ارزانتر از دیگر واحدها تامین کنند. این موضوع باعث می‌شود که تولید رقابت‌پذیر در داخل کشور با چالش‌های جدی روبه‌رو شود. این در حالی است که تولید رقابت‌پذیر در داخل و خارج کشور یکی از اولویت‌هایی است که بارها مسئولان کشور به آن تاکید کرده‌اند.
سید علی نبوی، تولیدکننده مبل منزل که در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبل هافلکس در نمایشگاه بین‌المللی تهران شرکت کرده بود درباره مشکلات تولید این محصول گفت: «یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که اکنون در این صنعت وجود دارد تامین مواد اولیه است. »
وی درباره تامین مواد اولیه گفت: «اکنون محصولات بسیای از کشورها به ایران وارد می‌شود در حالی که تولیدکننده داخلی نمی‌تواند برای ارائه محصول باکیفیت مواد اولیه مورد نیاز را به‌راحتی تامین کند. هزینه حمل‌ونقل و واردات چوب مرغوب به کشور بالاست و در داخل هم نمی‌توان این محصولات را به راحتی تامین کرد. البته باید درنظر داشت که تامین مواد اولیه به طور قانونی کار دشواری است. متاسفانه برخی از تولیدکنندگان در این زمینه غیرقانونی عمل می‌کنند که این کار در کشور به دلیل کم‌کاری نهادهای نظارتی دشوار نیست. »
این تولیدکننده مبل خانگی افزود: «بسیاری از تولیدکنندگان اکنون یا به طور مستقیم درختان را قطع می‌کنند یا از فروشندگان چوب که آنها هم درختان را به طور غیرقانونی قطع می‌کنند، مواد اولیه مورد نیاز را تامین می‌کنند. در این شرایط تولیدکننده‌ای که بخواهد مواد مورد نیاز را به طور قانونی تامین کند با مشکلات بسیاری روبه‌رو است. این مشکلات باعث می‌شود هزینه تامین مواد اولیه نسبت به دیگر واحدها افزایش و درنهایت توان رقابت‌پذیری این واحدها کاهش یابد. »
نبوی با اشاره به اینکه قانون رفع موانع تولید در بسیاری از موارد از تولیدکنندگان داخلی حمایت کرد، گفت: «با این حال یکی از مشکلاتی که در این قانون وجود دارد، این است که قانون رفع موانع تولید، به صورت کلان است. اگر این قانون برای صنایع مختلف به طور تخصصی تدوین شود، بهره‌وری قانون افزایش چشمگیری خواهد یافت. »
وی افزود: «تمام شاخه‌های تولیدی در کشور اکنون اتحادیه و انجمن‌های متفاوتی دارند. می‌توان با درنظر گرفتن یک برنامه منسجم برای حمایت از صنایع اقدام کرد. اکنون سال‌هاست که ایران سیاست خصوصی‌سازی را درپیش گرفته و در این زمینه نیز به موفقیت‌های بسیاری دست یافته‌ایم. بر این اساس، می‌توان نیازهای واحدهای صنعتی را با استفاده از نظرهایی که در این انجمن‌ها وجود دارد، تبیین کرده و برای رفع آنها سیاست مناسبی را درپیش گرفت. »
این تولیدکننده مبل خانگی با اشاره به اینکه نباید از قانون‌گذار توقع داشت که تمام مشکلات تولید را درنظر بگیرد و بداند، گفت: «این کار برعهده بخش خصوصی است. باید در این زمینه نیازسنجی دقیقی شود و سپس کارشناسان تولید برای رفع این مشکلات برنامه پیشنهادی خود را به مسئولان بالادستی ارائه کنند. »


تعرفه واردات، چالش تولید
تعرفه واردات نیز از دیگر مشکلاتی بود که تولیدکنندگان به آن اشاره کردند. فوم‌های مصرفی در صنایع مبل و تولید راحتی‌های منزل درحالی در داخل کشور تولید می‌شود که این فوم‌ها تفاوت‌های بسیاری با فوم‌های خارجی دارند. با وجود این، به دلیل اینکه آنها در داخل کشور تولید می‌شوند به محصولات وارداتی تعرفه تعلق می‌گیرد.
 تولیدکنندگان معتقدند فرمول ساخت این فوم‌ها در داخل و خارج با یکدیگر متفاوت است و باید تعرفه واردات براساس فرمول ساخت باشد.
کیوان روزبهانی، یکی دیگر از تولیدکنندگان مبل منزل که در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی مبل هافلکس در نمایشگاه بین‌المللی تهران شرکت کرده بود درباره مشکلات این صنعت گفت: «در زمینه مواد اولیه علاوه‌بر تامین چوب در تامین برخی دیگر از مواد مشکلاتی وجود دارد که یکی از آنها فوم‌های مورد نیاز این صنعت است. اکنون برخی از تولیدکنندگان در داخل کشور فوم تولید می‌کنند اما متاسفانه این فوم‌ها استانداردهای جهانی را ندارند و این موضوع تولید صادرات‌محور را در کشور با مشکل روبه‌رو کرده است. »
وی با اشاره به اینکه در راحتی‌های خانگی فوم نقش بسیار مهمی در کیفیت و عمر محصول دارد، گفت: «در تولید راحتی و برخی از مبل‌ها اگر از فوم‌های باکیفیت خارجی استفاده شود، می‌توان تا دو سال محصول را گارانتی کرد. البته فوم‌های خارجی عمری بیش از دو سال دارند اما تا این زمان می‌توان گارانتی برای محصول درنظر گرفت. این در حالی است که فوم‌های داخلی را تا ۶ ماه می‌توان گارانتی کرد. با این حال به دلیل اینکه فوم در داخل کشور تولید می‌شود، تولیدکنندگان برای واردات باید هزینه‌های گمرکی بسیاری پرداخت کنند. این در حالی است که فوم مورد نیاز صنعت مبلمان در کشور تولید نمی‌شود. »
این تولیدکننده مبل منزل با اشاره به اینکه ممنوعیت و تعرفه واردات باید براساس فرمول محصولات وارداتی باشد، گفت: «اکنون اینکه محصول در داخل کشور تولید می‌شود برای اینکه تعرفه واردات افزایش یابد، کافی است و این سیاست از تولید صادرات‌محور جلوگیری می‌کند. این در حالی است که در بسیاری از کشورها سیاست‌های حمایتی نوع دیگری تدوین می‌شود.
باید شناسنامه فوم‌های وارداتی را با شناسنامه فوم‌های تولید داخل مقایسه کرد و در این صورت اگر محصول وارداتی در داخل کشور تولید می‌شود، به آن تعرفه واردات اعمال شود.
 فوم‌های تولید داخل اکنون توان کافی برای افزایش کیفیت محصول را ندارند و فوم‌های وارداتی به لحاظ فرمول تولید با محصولات داخلی تفاوت‌های بسیاری دارند اما متاسفانه این محصولات به مثابه یکدیگر درنظر گرفته می‌شوند. »

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید