جان تازه گلستان با اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی | اتاق خبر
کد خبر: 365385
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 17:50
افزایش تسهیلات حمایت از تولید در گلستان از چهارهزارو 210 به پنج هزار میلیارد ریال برای حدود یک هزارو 200 واحد تولیدی، راه اندازی 473 واحد تولیدی و ایجاد فرصت شغلی برای بیش از 6 هزار نفر با حمایت سپاه از اثرات اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی دراین استان است.

اتاق خبر:اقتصاد مقاومتی شاید واژگان تازه واردی به ادبیات سیاسی و اقتصادی ایران باشد اما نقش موثر و بنیادین این سیاست ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری برای برون رفت کشور از بحران ها، استفاده حداکثری از اقتصاد مقاومتی در بخش ها را ضروری تر از همیشه می کند.
اقتصاد مقاومتی برای نخستین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح شد که در این دیدار، معظم له اقتصاد مقاومتی را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز 2 دلیل فشار اقتصادی دشمنان و آمادگی کشور برای جهش را معرفی کردند.
رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه سال 92 و پس از تشدید تحریمها علیه ایران سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف استفاده از توان داخلی و مقاومت در مقابل تحریمها با ایجاد کمترین بحران را به مسوولان ابلاغ کردند.
ایشان همچنین سال 95 را به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نامگذاری کردند تا با بیان این دغدغه مهم ، مردم و به خصوص مسوولان را برای اجرای طرح هایی که رسیدن به اهداف سیاست های پیش بینی شده را تسریع می بخشد، ترغیب کنند.
گلستان یکی از استان های کم برخوردار در بخش های گوناگون از جمله صنعت است که طی ادوار مختلف دست پیدا کردن به توسعه این نگارستان ایران با بهانه هایی از جمله برخورداری از سرسبزی های طبیعی آن به تعویق می افتد.
نبود صنایع بزرگ و مادر صنعت گلستان را در شرایط نامناسبی قرار داده که نتیجه آن کمبود فرصت های شغلی پایدار است.
توسعه اجرای طرح های مرتبط با اقتصاد مقاومتی گلستان یکی از راه حل هایی است که تمرکز اجرا و توسعه آن می تواند در نهایت منجر به رشد و پیشرفت استان در بخش های گوناگون شود.

تصویب 108 طرح اقتصادی مقاومتی
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری گلستان گفت: 108 پروژه اقتصاد مقاومتی در این استان تصویب و با کمک و حمایت مسوولان استانی اجرا می شود.
محمود ربیعی اظهار کرد: علاوه بر این طرح های استانی، دستگاه های 24 گانه اجرایی عضو این کارگروه، حدود 100 مصوبه با برش های استانی را بر اساس برنامه های وزارتخانه ها در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی آماده اجرا و احداث دارند.
وی بیان کرد: اقتصاد مقاومتی علاوه بر توسعه اشتغال مانع رشد معکوس جمعیت روستا به شهر می‎ شود و بدون شک با تقویت اقتصاد این مناطق، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی نیز امکان پذیرتر خواهد شد.
ربیعی تاکید کرد: بهره برداری کامل از این طرح ها در کنار جلوگیری از رشد معکوس جمعیت می تواند باعث رشد و شتاب بخشی در توسعه اشتغال روستاها شود.
معاون استاندار گلستان افزود: اجرای اقتصاد مقاومتی مستلزم توجه به بخش غیر دولتی است و باید با نگاه ویژه، بخش خصوصی وارد میدان اقتصاد مقاومتی شود و تا آنجا که ممکن است از ظرفیت برون سپاری در این بخش استفاده شود.
به گفته ربیعی با توجه به مباحث اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت شرکت های ملی و حضور آنها در استان بیش از پیش بهره برد و از استعدادهای موجود در استان نیز بیشتر استفاده کرد.
استاندار گلستان هم تحقق کامل اقتصاد مقاومتی را یکی از برنامه های ضروری و قطعی استان دانست و گفت: تراز اقتصاد مقاومتی، وحدت همه جانبه و یک اراده در بخش های مختلف جامعه و نظام است که تحقق آن همراهی همه را نیاز دارد.
حسن صادقلو اظهار کرد: گلستان از همه توان و ظرفیت برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده این بخش استفاده می کند و یقین داریم در صورت اجرای آن شکوفایی و رونقی اقتصادی هر چه بیشتر در انتظار این استان خواهد بود .
وی بیان کرد: گلستان یکی از محوری ترین استان ها در زمینه تولید محصولات کشاورزی است که با وجود اهتمام فراوان به افزایش تولید محصولات گوناگون، کاهش تولید برنج به دلیل لزوم استفاده از آب فراوان مورد تاکید مسوولان استان است.
استاندار گلستان افزود: افزایش تولید محصولات استراتژیکی مانند گندم، جو و پنبه جزو مهم ترین و راهبردی ترین سیاست های استان است که رسیدن به آن با استفاده از اجرای کامل طرح اقتصاد مقاومتی امکان پذیر است.
صادقلو حفر بی رویه چاه های غیرمجاز را از عوامل اصلی ایجاد نگرانی جدی ناشی از بحران کم آبی و کاهش فراوان سفره های زیرزمینی در استان و دور شدن از رسیدن به برنامه های مرتبط با اقتصاد مقاومتی دانست و گفت : در گذشته اراده ای برای جلوگیری از حفر و یا مسدود کردن چاه ها وجود نداشت که بی شک جلوگیری از بهره برداری آنها یکی از راه های کاهش آسیب جدی و مقابله با کم آبی استان است.
وی همچنین بر لزوم همراهی هر چه بیشتر بانک ها و موسسات مالی با مشاغل و صنایع تاکید کرد و گفت : تملک واحدهای بدهکار در مسیر اقتصاد مقاومتی نیست و بانک ها باید همراهی لازم با تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی را داشته باشند.
صادقلو تاکید کرد که بانک ها نسبت خود با اقتصاد مقاومتی مشخص کنند و در روند اجرای تسهیلات ابلاغی دولت شتاب داشته باشند.
استاندار گلستان همچنین از بانک ها خواست پرونده تسهیلات فعالان اقتصادی را از طریق معرفی کارگروه مربوطه به تصویب برسانند تا تسهیلات پرداختی هدفمند باشد.
وی از ثبت نام یک هزار و 140 واحد استان در سامانه برای دریافت تسهیلات حمایت از تولید خبر داد و گفت: با توجه به بررسی ها تاکنون پرداخت این تسهیلات به 401 واحد تولیدی راکد، نیمه تعطیل و نیازمند تکمیل مصوب شده است.
صادقلو با یادآوری افزایش تسهیلات حمایت از تولید در گلستان از 421 به 500 میلیارد تومان، تصریح کرد: هویت فعالیت این کارگروه حذف هر مانع در مسیر اشتغال، رونق اقتصاد و افزایش تولید است و در این جهت همه بخش های استان باید در سال اقتصاد مقاومتی همکاری داشته باشند.
وی با تاکید بر تهیه گزارش هایی از وضعیت کنونی بنگاه های اقتصادی گفت: تهیه این گزارشات و مقایسه آن پس از اعطای تسهیلات می تواند تاثیر این وام ها را بر رونق چرخه صنعت و تولید گلستان نمایان سازد.
استاندار گلستان گفت: بانک ها همکاری لازم را برای استمهال، تقسیط و ارایه وام 18 درصدی به جای 34 درصدی داشته باشند تا این واحد ها بتوانند با رونق تولید، اشتغالزایی لازم را فراهم کنند.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان در این باره اظهار داشت: در ابتدا فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور سهم گلستان را 4220 میلیارد ریال اعلام کرده بود که با توجه به نیاز واحدهای تولیدی استان، این سهم افزایش یافت.
حسینقلی قوانلو اضافه کرد: حدود یکهزار و 200 واحد تولیدی در گلستان وجود دارد که بیشتر آنها مشمول بسته حمایتی دولت می شوند و این درحالیست که سهمیه بندی اولیه جهت راه اندازی 317 واحد راکد و نیمه فعال و طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد بود.
به گفته وی، با افزایش رقم تسهیلات اختصاصی به گلستان پیش بینی می شود که تعداد 400 واحد و طرح از محل این بسته حمایت شوند.
وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته و سقف تسهیلات در نظر گرفته شده برای استان، بررسی درخواست ها رو به پایان بوده و در این مرحله بررسی بانکها و نظارت بر اجرای صحیح طرح مهم است.
قوانلو با اشاره به تاثیر تسهیلات رونق تولید در قالب طرح های اقتصاد مقاومتی گفت: تصویب و ابلاغ این بسته حمایتی باعث امید و انگیزه در بخش تولید شده و بسیاری از واحدهای راکد نظیر کارخانه فولاد معراج کردکوی و مجتمع مارال در شهرک صنعتی علی آبادکتول فعالیت خود را از سر گرفتند.
نماینده مردم گنبدکاووس درمجلس شورای اسلامی هم با تاکید برضرورت اهتمام ویژه تمام مسئولان کشور برای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: تحقق این سیاست ها راهگشای رفع مشکلات معیشتی و بیکاری است.
قرجه طیار بیان کرد: سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب درحوزه اقتصاد مقاومتی تنها با تکیه بر ظرفیت های درونی قابل تحقق است.
وی با ابراز گله مندی از توزیع نامناسب اعتبارات و امکانات در سال های گذشته بین استان ها و شهرستان های کشور، یادآور شد: این توزیع نامناسب سبب شده تا استان گلستان در صنعت رتبه 26، در تولید ناخالص داخلی رتبه 22 و در تولید ناخالص ملی نیز رتبه 27 کشور را داشته باشد.
طیار گفت: هم اکنون متوسط سرانه هر شهروند گلستانی هفتاد میلیون ریال است در حالی که این رقم به طور متوسط در کشور 130 میلیون ریال است.
وی، وضعیت شهرستان گنبدکاووس را در بین شهرستان های استان گلستان نامناسب دانست و افزود: در سال های گذشته توزیع امکانات و اعتبارات متناسب با وسعت، جمعیت، محرومیت ها و توانمندی شهرستان ها نبوده است که این رویه باید اصلاح شود.
مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری گلستان نیز با اشاره به نقش پر اهمیت زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: رسیدن به اهداف اقتصاد مقاومتی بدون حضور این قشر از جامعه میسر نیست.
کلثوم غفاری افزود: سیاست حوزه زنان در سال 95 با توجه به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل تبیین شده است و اهداف آن بدون حضور بانوان به سرانجام نمی رسد.
به گفته وی از سوی دیگر با توجه به نقش بانوان در جامعه و خانواده، مساله تحکیم بنیان خانواده در راس امور ادارات برنامه ریزی شود.
وی ادامه داد: یکی از برنامه های اصلی تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی با تاکید بر جلوگیری از مصرف مواد مخدر در خانواده است که لازم بوده دراین بخش نه تنها افراد پرخطر و در معرض خطر، بلکه همه بانوان جامعه آموزش ببینند.
وی همچنین با تاکید بر ورود دستگاه های مرتبط در حوزه مشاغل خانگی، تصریح کرد: باید بانوان این بخش دیده شوند تا بتوانند برای افزایش درآمد خود و خانواده از امکاناتی مانند تشکیل تعاونی ها و گرفتن تسهیلات بهره مند شوند.
مسئول برنامه ریزی مالی سازمان بسیج سازندگی سپاه نینوا گلستان هم به عملکرد سه ماهه این سازمان در سال 95 در حوزه های اقتصاد مقاومتی،محرومیت زدایی، برگزاری اردوهای جهادی و طرح هجرت و طرح های همگام با کشاورز اشاره کرد و گفت: برنامه های اجرایی این سازمان در قالب نظارت و هدایت و کنترل طرح های اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی و اردوهای جهادی با 288 طرح در سه ماهه اول سال 95 به پایان رسید.
کلاتی بیان کرد: در راستای اجرای طرح های اقتصاد مقاومتی با ارائه آموزشهای فنی و حرفه ای، اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح های صنایع تبدیلی ،برای 436 نفر شغل مستقیم ایجاد شد.
وی با اشاره به سایر زمنیه های فعالیتی سازمان بسیج سازندگی در راستای خدمات رسانی به مناطق محروم و کم برخوردار افزود: 38 تیم درمانی با 190 پزشک و متخصصان با عنوان تیم های بهداشتی، درمانی و آموزشی به مناطق مرزی، محروم و کم برخوردار اعزام شدند.
مسئول برنامه ریزی مالی سازمان بسیج سازندگی سپاه نینوا گلستان با اشاره به نیاز سنجی های به عمل آمده در برگزاری اردوهای جهادی ابراز داشت: اردوهای جهادی یک روزه و هفت روزه این سازمان با 2060 نفر از جهادگران بسیج در قالب 133 گروه انجام شد.
کلاتی افزود: سازمان بسیج سازندگی برای بالابردن بازدهی فعالیت کشاورزان در روستاها و ارائه آموزش های جدید در زمینه کشاورزی و هدفمندتر کردن فعالیت های آنان، ایجاد و اداره 34 شبکه اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز را به صورت استانی انجام داد.
استاندار گلستان هم یکی از برنامه های استان گلستان در زمینه اقتصاد مقاومتی را بهره گیری کامل از توان سپاه پاسداران و بودجه های این نهاد برای تکمیل زیرساخت های گوناگون اعلام کرد.
به گفته حسن صادقلو؛ اگر بتوانیم از ظرفیت سپاه در راستای اجرای طرح های مرتبط با اقتصاد مقاومتی به درستی استفاده کنیم بخش زیادی از مشکلات مربوط به تکمیل و تجهیز طرح های نیمه تمام گلستان برطرف خواهد شد.
استاندار گلستان بیان کرد: یکی از طرح های مورد تاکید؛ تکمیل و بهره برداری از سایت 4 هزار هکتاری پرورش میگو گلستان است که با بهره گیری از توان بالای سپاه می توان به احداث زیرساخت های مرتبط با این طرح بزرگ امیدوار بود.
صادقلو در ادامه بر ضرورت زهکشی 280 هزار هکتار از زمین های شوره زار گلستان تاکید کرد و گفت: در صورت انجام این طرح و استفاده از آن برای کشت گندم علاوه بر ارتقای جایگاه استان در میان استان های تولید کننده این محصول، رونق اقتصادی بیشتر در انتظار بهره برداران خواهد بود.
وی افزود: زهکشی بخشی از این زمین ها توسط دستگاههای دولتی انجام می شود اما به دلیل کم بودن اعتبارات امیدواریم شاهد مشارکت سپاه برای تکمیل آن باشیم.
استاندار گلستان گفت: مذاکرات اولیه با بنیاد برکت برای تقبل بخشی از هزینه های اجرای این طرح آغاز شده که قرار شد این موسسه تا 2100 میلیارد ریال اعتبار برای زهکشی زمین ها هزینه کند.
صادقلو به طرح های مرتبط با اقتصاد مقاومتی در گلستان اشاره کرد و گفت: در زمان حاضر بیش از هزار طرح در راستای پروژه اقتصاد مقاومتی به ثبت سامانه رسیده و در حال بررسی است.
وی ادامه داد: همه ارگان ها و دستگاه ها موظف به همکاری برای تحقق هر چه بیشتر اهداف اقتصاد مقاومتی هستند و با هرگونه کارشکنی و ایجاد مانع در راستای اقدامات اقتصاد مقاومتی گلستان به طور جدی برخورد قانونی خواهد شد.
فرمانده سپاه نینوا گلستان هم با اشاره به هدف سپاه در تحقق کامل شعار اقتصاد مقاومتی گفت: امسال 473 واحد تولیدی در استان با حمایت سپاه راه اندازی می شود.
سرتیپ دوم رحمت الله صادقی اظهار کرد: برای راه اندازی این طرح ها بیش از هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده و با راه اندازی کامل آن ها برای بیش از 6 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد می شود.
وی افزود: پارسال هم در مسیر تحقق این هدف، هزار و 300 واحد تولیدی با اشتغال زایی 3 هزار و 500 نفر و اعتبار 250 میلیارد ریال راه اندازی شد.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید