خط لوله ناتپ و تاپ منتظر گاز ایران | اتاق خبر
کد خبر: 365393
تاریخ انتشار: 26 مرداد 1395 - 18:43
حاشیه اجلاس سه‌جانبه سران ۳ کشور همسایه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری آذربایجان در باکو در نوع خود ایده و ابتکاری جدید بود.

اتاق خبر: در حاشیه این نشست روسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، روز ۱۷ مرداد سال جاری با یکدیگر ملاقات و درباره موضوع‌های دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر نشستند.
گفته می‌شود محور اصلی این مذاکرات توسعه کریدور شمال به جنوب و حاشیه این مذاکرات بررسی وضعیت حاکم بر منطقه و تحولات آن در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی و تأثیر آن بر روند آتی این تحولات بود. در این نشست اجرای طرح انتقال انرژی ایران و آذربایجان در چشم‌انداز آینده با روسیه نیز مورد بررسی و تبادل نظر وزرای انرژی ۳ کشور قرار گرفت. همچنین وزاری ۳ کشور درباره چگونگی کنترل بازار نفت و ازسرگیری سواپ آن بحث و تبادل‌نظر کردند.


 از سرگیری سوآپ نفت
 بدون شک شرایط کنونی سه کشور در حوزه سیاست بین‌الملل موجب شکل‌گیری عزم جدی میان رهبران این کشورها برای توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه و نیز سه‌جانبه شده است، به گزارش مهر محورهای مذاکرات نفت و انرژی بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حاشیه برگزاری اجلاس باکو حاکی از مشارکت ایران و جمهوری آذربایجان به منظور بهره‌برداری مشترک از میدان‌های نفت و گاز در دریای خزر، توسعه تجارت نفت و گاز و به ویژه ازسرگیری سوآپ نفت، در قالب پیشنهادهای نفتی تهران به باکو، است، اما با این حال به نظر می‌رسد با توجه به گفته‌های وزیر نفت درباره برنامه سوآپ نفت خام و گاز طبیعی با جمهوری آذربایجان همکاری‌های سه‌جانبه در کنار توسعه تجارت نفت و گاز بین دو کشور و برداشت مشترک می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های تولید و انتقال نفت و گاز در این منطقه شود. نفت و گاز در دریای خزر از دیگر طرح‌های پیشنهادی ایران به جمهوری آذربایجان خواهد بود.

 
 همکاری با لوک اویل
گرچه هنوز از محورهای قراردادهای انرژی ایران و روسیه و آذربایجان شفاف‌سازی نشده اما گزارش تسنیم به نقل از اسپوتنیک، حاکی از احتمال امضای قرارداد لوک اویل و شرکت ملی نفت ایران است.
محمود واعظی که ریاست مشترک کمیسیون بین‌دولتی ایران و روسیه را برعهده دارد به خبرگزاری ریانوستی گفت: «همکاری‌های نفت و گاز با شرکت‌های مختلف در حال پیشرفت است.
پس از لغو تحریم‌ها (علیه ایران) احتمال‌های خوبی برای امضای موافقتنامه همکاری بین شرکت لوک اویل و شرکت‌های ایرانی وجود دارد. »
پیش‌تر الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفته بود، به طور تقریبی تمام شرکت‌های نفت و گاز روسیه علاقه‌مند به همکاری در پروژه‌های اکتشاف و تولید و همچنین پروژه‌های پالایشگاهی در ایران هستند.
رسیدن به بازارهای جهانی گاز
 علی رضاکاملی، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز نیز در ارتباط با این موضوع که چگونه یک رقیب به همکار تبدیل خواهد شد، می‌گوید: این اتفاق جدید نیست و همه کشورهای عضو اوپک نیز رقبای یکدیگر هستند اما برای رسیدن به منافع مشترک در مولفه گوناگون بازار نفت به گفت‌وگو و تبادل نظر می‌پردازند.
وی درباره مزیت‌های این اجلاس و توافق‌ها میان سه کشور تصریح می‌کند: جهان کنونی جهان تعامل است، در نتیجه تعاملات سازنده کشورهایی که تولیدکننده انرژی هستند می‌تواند به افزایش قدرت استراتژیک منطقه‌ای و بین‌المللی این کشورها منتهی شود.
به گفته کاملی میدان گازی شاه‌دنیز۲ همواره از محورهای مذاکره کشور آذربایجان و ایران بوده است به‌ویژه در شرایط کنونی که از ایران به عنوان یکی از تامین‌کننده‌های اصلی خط لوله ناتاپ و تاپ دعوت شده است.
اهمیت این موضوع تا جایی است که می‌تواند ایران را در رسیدن به بازارهای جهانی هدایت کند.


اکتشاف و فروش نفت
 ابراهیم نقی‌زاده، رایزن اقتصادی ایران در آذربایجان اظهار می‌دارد: با توجه به اینکه سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان از کشورهای تولیدکننده نفت و گاز هستند بنابراین بدیهی است قسمتی از این اجلاس به بررسی نحوه تبادلات انرژی، مشکلات موجود و بازارهای آن معطوف شود. به گفته وی مهم‌ترین مسئله این اجلاس در بخش انرژی بهره‌برداری خطوط سنکرون انتقال برق ایران و آذربایجان بود که امکان انتقال ۵۰۰ مگاوات برق را برای دو کشور میسر ساخته است، همچنین مبحث اکتشاف و فروش نفت از محورهای اصلی مذاکرات وزرای انرژی سه کشور بود.
به گفته نقی‌زاده، از آنجا که باکو توانست با احداث خط لوله باکو - جیهان نفت خود را به بازارهای جهانی برساند درصدد است با ایجاد خط لوله‌ای نیز گاز را به همین شیوه برای فروش به بازارهای جهانی ارسال کند. وی می‌گوید: اطلاع از تصمیم‌های اتخاذشده نیاز به زمان دارد، بی‌شک در ماه‌های آینده پس از انجام جلسات کارشناسی ابعاد این اجلاس و چگونگی اجرایی‌شدن قراردادهای آن به اطلاع عموم خواهد رسید.
نقی‌زاده با اشاره به محور مذاکرات سه کشور بر پایه مزایای آنها می‌گوید: مزایای سه کشور زمینه توسعه و همکاری‌های آینده اقتصادی آنها را تعیین می‌کند بنابراین این مزیت‌ها مبتنی بر منابعی است که این کشورها در اختیار دارند که می‌توان آنها را در بخش ترانزیت ـ برق و نفت و گاز دانست.
افزایش تولید برای الحاق به ناتاپ
ولی کوزه‌گرکالجی تحلیلگر اوراسیا در مرکز تحقیقات استراتژیک (مجمع تشخیص مصلحت نظام) درباره تصمیم‌های اتخاذشده در حوزه انرژی می‌گوید: شکاف موجود در همکاری‌های گازی روسیه و اروپا، ایران را به بهترین جایگزین تامین گاز اروپا تبدیل کرده است.
بر این اساس از ایران برای تامین گاز خط لوله ناتاپ و تاپ دعوت شده که برای این منظور لازم است ایران در زمان باقیمانده تا سال ۲۰۱۸میلادی که این خط افتتاح خواهد شد زیرساخت‌های لازم که یکی از آنها افزایش تولید است را ایجاد کند تا به این صورت بتواند از فرصت پیش‌آمده، بهترین بهره را ببرد.
کالجی درباره اینکه چگونه این اجلاس می‌تواند به نفع سه کشور باشد، می‌گوید: روسیه رقیب ایران است اما آنچه جدا از رقابت دو کشور در این نشست مورد توجه قرار گرفته موضوع کاهش قیمت جهانی نفت است چراکه ایران به‌عنوان عضو اوپک و روسیه و آذربایجان به‌عنوان تولیدکنندگان غیراوپکی درباره زمینه‌ها و ابزاری که بتواند سبب مدیریت تولید و قیمت نفت شود مذاکره کرده‌اند.
اهمیت این موضوع را از سفرهای رییس‌جمهور آذربایجان به ایران می‌توان دریافت چراکه درآمدهای ارزی این کشور به شدت کاهش یافته و آن را با مشکلات اقتصادی روبه‌رو کرده است.

منبع: صمت

95102

نظرات
ADS
ADS
پربازدید