سد لاستیکی لاریم برای تکمیل ۲ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد | اتاق خبر
کد خبر: 365541
تاریخ انتشار: 27 مرداد 1395 - 11:07
رئیس منابع آب حوزه آبریز تالار و سیاه رود گفت: سد لاستیکی لاریم جویبار با ۲۰ درصد پیشرفت و ۸۰۰ میلیون تومان هزینه برای تکمیل به ۲ میلیارد تومان بودجه نیازمند است.

اتاق خبر: هادی نیک‌اختر، مطالعات سد کسیلیان که می‌تواند ۵۰ میلیون مترمکعب آب ذخیره کند به اتمام رسیده و برای اجرایی شدن آماده‌شده است.

وی بابیان اینکه استان مازندران دارای ۷۲۹ قطعه آب‌بندان با وسعت ۱۶ میلیون و ۳۶۷ هکتار است، گفت: ۲۵ درصد از این آب‌بندان ها به تعداد ۱۸۳ قطعه و حجم مفید ۱۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره در حوزه آبریز تالار و سیاه رود قرار دارند.

نیک‌اخترهمچنین از وجود ۲۳ هزار حلقه چاه مجاز در حوزه آبریز تالار و سیاه رود خبر داد و گفت: چاه‌ها از منابع مهم تأمین آب کشاورزی مناطق مختلف استان مازندران هستند.

رئیس منابع آب حوزه آبریز تالار و سیاه رود در خصوص چالش‌های مدیریت منابع آب، گفت: مهم‌ترین چالش، توزیع مکانی آب نامناسب، نداشتن سد و ذخیره‌سازی ناکافی آب است بطوریکه از ۴۵۰ میلیون مترمکعب منابع آب سطحی منطقه ما، ۱۰۰ میلیون مترمکعب از طریق آب‌بندان ها و سدها ذخیره می‌شود و بقیه را خودمان مدیریت می‌کنیم.

وی بابیان اینکه در برخی از روستاها آب شرب با تانکر توزیع می‌شود، اذعان کرد: ضریب بهره‌برداری روستاهای ما از آب شرب ۶۸ درصد در کشور است و این در حالی است که ظرفیت کشور ۷۸ درصد بوده و ۴۵ درصد از جمعیت حوزه فعالیت ما روستائیان هستند.

نیک‌اختر مسائل و مشکلات زیست‌محیطی، ورود پسماندها و فضولات کارخانه‌ها به رودخانه‌ها و استفاده از سموم کشاورزی را از چالش‌های مهم دانست و افزود: تمرکز و تراکم جمعیت در حاشیه رودخانه‌ها و تجاوز به حریم بستر رودخانه‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز از عوامل مخرب سیلاب‌ها محسوب می‌شوند.

رئیس منابع آب حوزه آبریز تالار و سیاه رود در ادامه این گفتگو ضمن تأکید بر ترمیم نیروی انسانی در امور آب، برای مبارزه با چالش‌های آبی این منطقه، از همه آحاد جامعه کمک خواست و گفت: آبگیری کامل آب‌بندی منطقه، بازسازی سردهنه های زراعی، نظارت بر برداشت‌های آب‌های زیرزمینی رودخانه‌ها، چشمه‌ها، قنوات و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز آب، برنامه‌ریزی برای جلوگیری از آلودگی آب و پیگیری موضوع از طریق مبادی ذی‌ربط، پیگیری امور مهندسی رودخانه‌های تالار و سیاه رود، ساخت بندهای انحرافی و سردهنه های زراعی و برید عرضی جهت مقابله با سیلاب، پیگیری در جهت صدور حکم و تخریب بناهای غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌های تالار و سیاه رود و حضور دائم گشت‌های نظارتی در منطقه جهت جلوگیری از برداشت و تصرفات غیرقانونی آب از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه برای مبارزه باکم آبی است.

نیک اختر با اشاره به اینکه حوزه آبریز تالار و سیاه رود شامل شهرستان‌های قائم‌شهر، سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، جویبار، شرق بابل و شرق بابلسر است، اظهار داشت: این حوزه ۳ هزار و ۳۰۰ کیلومترمربع وسعت داشته و با شهرهای تهران و سمنان هم‌جوار بوده و ۱۳ درصد از وسعت استان و ۱۵ درصد از جمعیت استان را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد: حوزه آبریز تالار و سیاه رود با ۷۱۵ میلی‌متر بارندگی ۱۵ برابر بیشتر ازبارش استان مازندران و ۳.۲ برابر بیشتر از بارش کشور و ۹۵ درصد بارش جهانی را دارا است.

نیک‌اختر با اشاره به ساختار طبیعی و کشاورزی حوزه آبریز تالار و سیاه رود، عنوان کرد: در این حوزه نواحی ساحلی، جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی وجود دارد که ۸۳ هزار هکتار از منابع کشاورزی آبی، باغی، دیم و مرکبات در این حوزه قرار دارند.

رئیس منابع آب حوزه آبریز تالار و سیاه رود بهره‌برداری از ۷۳ درصد از منابع آب زیرزمینی استان را فاجعه دانست و تصریح کرد: در استان مازندران شش میلیارد مترمکعب منابع آبی وجود دارد که ۴ میلیارد و ۵۰۰ هزار مترمکعب آن سطحی و ۱.۵ میلیارد مترمکعب، زیرزمینی است و این در حالی است که ۹۵ درصد از آب شرب روستاها از طریق چاه‌ها تأمین می‌شود.

وی بابیان اینکه ۳۷ درصد از منابع آب حوزه آبریز سیاه رود و تالار در حال بهر ه برداری است، عنوان کرد: منابع تأمین‌کننده آب این حوزه رودخانه‌ها، سدها، چاه‌ها، آب‌بندان ها و چشمه‌ها هستند.

نیک‌اختر در خصوص رودخانه‌های حوزه تالار و سیاه رود، گفت: در استان مازندران ۱۶۰ رودخانه بزرگ با ۷ هزار کیلومتر طول، وجود دارد که ۲۳ درصد آن با ۶۰۰ کیلومتر طول در حوزه آبریز تالار و سیاه رود قرار دارد.

رئیس منابع آب حوزه آبریز تالار و سیاه رود، اظهار داشت: رودخانه تالار با ۱۶۳ کیلومترمربع از دامنه شمالی البرز سرچشمه گرفته و وسعت آن از گدوک تا دریای خزر را در برمی‌گیرد و رودخانه‌های کسیلیان، آپون و اوتیجون در مسیر به آن ملحق می‌شوند.

وی با اشاره به نقش سدها در تأمین منابع آب، بیان کرد: سد مخزنی زمزم با ۳.۳ میلیون مترمکعب ذخیره و سد لاستیکی عرب خیل با ۰.۶ میلی مترمکعب ذخیره، از مهم‌ترین منابع تأمین آب منطقه آبریز تالار و سیاه رود از طریق سدها هستند.

نیک‌اختر تأکید کرد: ظرفیت بهره‌برداری سدهای استان مازندران ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب است که در حوزه ما ۴ میلیون مترمکعب آب، ذخیره می‌شود و از ۱۰ سد در دست مطالعه استان، ۲ سد در این منطقه قرار دارد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید